چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ - Wednesday 15 July 2020
  ::: سياست

محمود تجلی مهر

نیاز اپوزیسیون به سازمان‌های سیاسی دانش‌بنیاد ‏

در جامعه‌ای که نقش دانش و اندیشه ‏علمی ضعیف باشد، تبلور آن را در حکومت، در اپوزیسیون و تمام عرصه‌های اجتماعی می‌شود ‏دید. وجود حکومت زور و خشونت و دیکتاتوری بخشی از مشکل است، بخش دیگر در میان جامعه و ‏نیروهای سیاسی و اجتماعی آن است.‏

فاضل غیبی

ملی‌گرایی تنها راه نجات ایران

مفهوم «ملت» دمکراتیک‌ترین مفهوم ممکن است. بدین دلیل که هیچ ملتی را نمی‌توان یافت که از نظر قومی و یا زبانی و اصولاً هیچ ویژگی دیگری ‏همگون باشد. پس وابستگی ملی، پذیرش دیگرانی را که از هر نظر متفاوت ‏هستند دربر می‌گیرد و واحد ملی تنها نهاد اجتماعی است که در آن انسان ‏در دامان میراث فرهنگ ملی به سوی بلوغ انسانی پرورش می‌یابد.

ایرج سروآزاد

دربابِ خشونت‌هایِ تکراری و نهادینه شده

اگر این فرض غلط را بپذیریم که سخن گفتنِ دیگری خطرناک است و باید ‏خاموش شود، بی‌تردید با این قطعیت مواجه خواهند شد که سکوت – چه اختیاری باشد چه در شرایط اضطرار- به ویژه در ‏حوالیِ آخرِ خط که موضوعات ابعاد ناشناخته‌ای پیدا می‌کنند، می‌تواند بیش از آنچه که در تصور بگنجد، خطرناک، ‏ویرانگرو فاجعه آفرین با ابعادی جبران‌ناپذیر و باور ناکردنی باشد.‏

نیویورک تایمز

چین چگونه شریک می‌شود، تصرف می‌کند و می‌بلعد؟

درسال ۲۰۰۵ راجاپاکسا به عنوان رئیس جمهور سوسیالیست سریلانکا انتخاب شد. سریلانکا همواره متحد چین بوده است. ریاست جمهوری راجاپاکسا در آخرین سال‌های جنگ‌های داخلی با ببرهای تامیل بود زمانی که سریلانکا به شدت به دلیل نقض حقوق بشر، در مجامع بین‌المللی منزوی شده بود...

  ::: انديشه

گفت‌وگو با هاشم آقاجری

تحقق رؤیای ناتمام مشروطه‌خواهی

یک نمونه مهم در راستای توسعه پایدار، تجربه دولت ملی دکتر مصدق است. تجربه مصدق نشان می‌دهد که در بدترین شرایط محاصره اقتصادی و درحالی‌که حتی یک قطره نفت هم نمی‌توانست بفروشد و قدرت بریتانیا را نیز در برابر خود می‌دید، در یک وضعیت فشار بی‌سابقه اقتصادی، در طول آن دو سال و چند ماه کارنامه درخشانی دارد. این کارنامه نشان می‌دهد که در ایران امکان یک توسعه دموکراتیک ملی و مستقل وجود دارد.

مزدک لیماکشی

فراگیری جمعی و دانستن جمعی

شاخص‌هایی برای خردمندی - سه

دانستن و آموختن به همراه هم یکی از دشوارترین پروژه‌های هر کشوری است و برای این کار برنامه سیاست روشن نیاز ‏داریم. یک ملت اگر نتواند به همراه همدیگر بیاموزد و به همراه یکدیگر دانسته‌های مشترک داشته باشد دچار بحران و ‏فروپاشی می‌شود و متاسفانه کشور ما در چنین شرایطی بسر می‌برد.

ب. بی‌نیاز (داریوش)

گزاره‌هایی برای اندیشیدن - سه

چاپگرهای سه بُعدی و انقلاب صنعتی چهارم

اگر نخستین‌ مراحل خانه‌سازی توسط چاپگرهای سه بعدی در چین یا هلند را به عنوان نقطه آغاز بنگریم، می‌توان تصور کرد که با بکارگیری این چاپگرها در مقیاس وسیع، چهرۀ آیندۀ شهرها و روستاهای تغییرات کیفی‌ای به خود خواهند دید، شهرهایی که در آن، مثلاً تمامی کارهای مربوط به شهرداری مانند پاکسازی شهر، تخلیۀ زباله‌ها، پساب‌ها و ... به صورت خودکار (اتوماتیک) انجام خواهند گرفت.

جبهه ملی ایران:

قرارداد مخدوش کننده حق حاکمیت ملی محکوم است

جبهه ملی ایران ضمن مفید دانستن جلب و جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای توسعه اقتصادی کشور، هرگونه قرارداد یک‌جهته و اسارت‌باری را که حاکمیت ملی ایران را نقض و منافع ملی ایران را پایمال نماید به شدت محکوم می‌کند. اگر زمامداران جمهوری اسلامی با سوء سیاست خارجی، خود را منزوی کرده و طرف قراردادی به جز چین و روسیه نمی‌یابند، این کشور نمی‌تواند و نباید تاوان خطاهای سیاسی این زمامداران را بپردازد.

::: آخرين خبرها

دیده‌بان حقوق بشر:

ایران باید احکام اعدام معترضان آبان را لغو کند

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید بر اساس گزارش‌ها دادگاه‌های ایران از ژوئن ۲۰۲۰ حداقل چهار حکم اعدام مرتبط با اعتراضات مکرر علیه افول شرایط اقتصادی و فساد دولتی در دو سال گذشته را تأیید کرده‌اند. این احکام بر اساس اتهامات مبهم امنیت ملی صادر شده‌اند و مدافعان دسترسی محدودی به وکیل داشته‌اند و ادعا کرده‌اند که مقامات برای کسب اعترافات اجباری آنها را تحت شکنجه و آزار قرارداده‌اند.

کرونا جان ۲۰۳ نفر دیگر را در ایران گرفت

سخنگوی وزارت بهداشت: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۳ تیر ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۳۴۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۵۸۱ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۵۹ هزار و ۶۵۲ رسید. در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۰۳ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند.

انتقاد عفو بین الملل عملکرد دولتها دربرابر کادر درمانی

پزشکان، پرستاران و خدمه بیمارستان‌ها در ایام شیوع ویروس کرونا، بیش از سایرین در معرض خطرات ناشی از همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ هستند. سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی نه تنها خواستار حفاظت از جان این گروه از مردم در برابر ویروس کرونا شده است، بلکه از عملکرد دولت‌ها در قبال این افراد به شدت انتقاد کرده است.

اخراج دانش آموز تیزهوش بهایی از مدرسه سلام البزر

پیام ولی، شهروند بهایی ایرانی در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت که فرزندش ادیب ولی، دانش آموز ۱۵ ساله مدرسه تیزهوشان سلام البرز به دلیل اعتقاد به آئین بهائی از این مدرسه اخراج شده است. ادیب سه سال جزو دانش آموزان ممتاز این مدرسه بوده و در مسابقات بین‌المللی علمی و پژوهشی رباتیک در دوره‌های دبستان و راهنمایی مقام کسب کرده است.

سوئد؛ سیاستمداران مانند مردم

اغلب نمایندگان پارلمان سوئد در معمولی‌ترین آپارتمان‌های استکهلم زندگی می‌کنند. آپارتمان‌هایی که اغلب به دلیل متراژ پایین، جایی برای ماشین رختشویی ندارند و غالبا این نمایندگان ناگزیر لباس‌های خود را به رختشورخانه‌های عمومی می‌برند. پس اگر قصد دیدار با یکی از نماینده‌ها را دارید می‌توانید آنها را در این مکان‌ها پیدا کنید.

احتمال مرگ ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر بر اثر کرونا در ایران

رییس اتاق فکر ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران: سیاست آزمون و خطا در بحران‌هایی همچون بحران کرونا کارساز و پاسخگو نیست و هشدار می‌دهم که اگر از این به بعد درست برنامه ریزی نشود و مردم نیز همکاری نکنند، خطر بروز مرگ و میرهای بسیار بالا وجود دارد. ممکن است بیش از ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر در ایران به خاطر کرونا جان خود را از دست بدهند.

نرگس محمدی در زندان زنجان به کرونا مبتلا شده است

خانواده نرگس محمدی خبر دادند نرگس محمدی در زندان زنجان به کرونا مبتلا شده است. نرگس که سالهاست با بیماری ریوی دست و پنجه نرم می کند وضعیتش در این روزها به دلیل ابتلایش به کرونا وخیم‌تر و خطرناک تراز قبل شده است. ۱۲ نفر از مبتلایان از جمله نرگس صبح امروز قرنطینه شده‌اند و افراد سالم از بند خارج گردیده‌اند.

ادای احترام به قربانیان نسل‌کشی سربرنیتسا

برخی از چهره‌های سیاسی روز شنبه ۱۱ ژوئیه (۲۱ تیر) در بیست و پنجمین سالروز نسل کشی سربرنیتسا به کشته‌شدگان و بازماندگان ادای احترام کردند. بیل کلینتون، رئیس‌جمهوری اسبق ایالات متحده و شاهزاده چارلز، ولیعهد بریتانیا، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا از به‌صورت ویدئویی در این مراسم شرکت کردند.

بازجویی روح‌الله زم جلوی دوربین تلویزیون

گزارشگران بدون مرز در توئیتی نوشت: «بازجویی تلویزیونی، اعتراف آشکار رژیم ایران به انجام جرم شکنجه‌ی زندانی است. شکنجه از مصادیق بارز «جنایت علیه بشریت» است. روح‌الله زم در همه مدت بازداشت در سلول انفرادی و تا امروز از حق دیدار با خانواده‌اش و انتخاب وکیل محروم بوده است.»

گزارش اختصاصی روزنامه نیویورک‌تایمز:

انفجار در نظنز کار اسرائیل با اطلاع آمریکا بود

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی اختصاصی به نقل از مقام‌های ناشناس آمریکایی نوشته به نظر می‌رسد انفجارهای اخیر در مناطق نظامی و هسته‌ای ایران "کار اسرائیل و با اطلاع آمریکا" بوده است و این که خسارت وارد شده به تاسیسات هسته‌ای نطنز می‌تواند برنامه هسته‌ای ایران را تا دو سال به عقب براند.

بیانیه عفو بين‌الملل

اعدام یک مرد در ایران به خاطر نوشیدن مشروبات الکلی

«مقامات ایران با اجرای حکم اعدام مردی که فقط به خاطر نوشیدن الکل به مرگ محکوم شده بود، ماهیت غیرانسانی و بی‌رحمانه نظام قضایی‌شان را بار دیگر عریان ساخته‌اند. این مرد تازه‌ترین قربانی اعدام در زندان وکیل‌آباد است، زندانی که محل اعدام‌های گسترده مخفیانه و صحنه دهشتناک تجاوز حکومت ایران به حق حیات است.

وکلای سه معترض آبان: حکم اعدام آنها تایید شد

وکلای امیرحسین مرادی، محمد رجبی و سعید تمجیدی از تایید احکام اعدام آنها در دیوان عالی خبر داده و افزوده‌اند که درخواست اعاده بازرسی و عفو ارائه کرده‌اند. بابک پاک‌نیا، وکیل امیرحسین مرادی گفته رسیدگی نواقص متعدد دارد رای با نظر اکثریت اعضا صادر و یکی از قضات شعبه با اعدام مخالفت کرده‌اند.

بیانیه شورای مدیریت گذار‏ درباره توافقنامه ایران وچین

شورای مدیریت گذار، ضمن محکوم دانستن امضای این توافقنامه و هشدار به حکومت، از همه ‏کارشناسان و نیروهای میهن دوستی که در ارکان دولت اشتغال، اما دل در گروی منافع ملی دارند، می‌خواهد که با افشای ابعاد پنهان و مبهم این توافقنامه، به ایران آزاد و آباد با آینده‌ای روشن ‏بیاندیشند.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.