سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - Tuesday 11 August 2020
  ::: سياست

جمشید اسدی و مهدی جمالی

گذار از اقتصاد نظام ولایی به اقتصاد بازار بنیاد:

نقش «حکومت قانون»

جمهوری اسلامی اقتدار را همواره در نیروی نظامی جسته است و به جانمایه اقتصاد که مالکیت خصوصی و داد و ستد با جهانیان است کم بها داده است. «حکومت قانون» در جمهوری اسلامی حتی در مقایسه با دیگر کشورهای اسلامی هم روزگار نابسامانی دارد. پیش نیاز «حکومت قانون» در اقتصاد ایران پاسداری از «مالکیت خصوصی» است که امروز نه تنها در نظام ولایی، بلکه در میان بخش گسترده‌ای از اپوزیسیون ناپیدا و حتی ناخواسته است.

م- روغنی

بیش از چهار دهه پراکندگی مخالفان

هنوز پس از چهار دهه مخالفان سیاسی بویژه در خارج کشور نتوانسته‌اند به ائتلافی پایدار دست یابند. جمهوری اسلامی در سایه پراکندگی اقشار اجتماعی و نیروهای سیاسی توانسته است با وجود نارضایتی بی‌سابقه ملت، بحران اقتصادی، فساد گسترده و نهادینه شده، انزوای بین‌المللی و بی‌کفایتی در رویارویی با ویروس کرونا به زندگی سیاسی‌اش ادامه دهد.

کاظم علمداری

موج سوم مقابله با برتری نژادی در آمریکا!؟

کشتن سیاهان توسط پلیس صدها بار در سال در جامعه آمریکا رخ می‌دهد و کمتر مردم از آن با خبر می‌شوند. اما چرا قتل جورج فلوید به یک اعتراض جهانی بدل شده است؟ پاسخ به این پرسش را باید در دوعامل دید. یکی تراژیک بودن مرگ یک انسان بی دفاع، و دیگری رسانه‌ای شدن دقایق جان باختن او از راه اینترنت. مانند قتل ندا آقا سلطان در جنبش سبز.

  ::: انديشه

ب. بی‌نیاز (داریوش)

(به بهانۀ گفتگوی م. بامدادان با م. صابر از حککا)

فقر تئوریک و نگاه ایدئولوژیک در حزب کمونیست کارگری

حزب کمونیست کارگری ایران قصد دارد با ایدئولوژی مارکسیستی که متعلق به سدۀ نوزدهم است مسایل جهان امروز را حل کند. از منظر علمی این یک رویکرد ارتجاعی یا واپسگرایانه است. مسایل امروز را باید با دانش‌های مدرن حل کرد. تصورش را بکنید که یک فیزیکدان بخواهد پیچیدگی‌های کیهان را با نظریۀ جاذبه نیوتن توضیح بدهد و اینشتاین، تسلا، استفن هاوکینگ و ... را از قلم بیندازد.

محمود تجلی مهر

ایدئولوژی: نگاهی به سردرگمی عمومی پیرامون یک واژه

در نوشته‌های گذشته تعریفی از ایدئولوژی در چارچوب موضوع آن دو نوشته آورده بودم که واکنش برخی از خوانندگان را برانگیخت، با وجودی که من تعریف تازه‌ای از خود نداشتم و منبع آکادمیک آن را نیز آورده بودم. اما به هر رو، به نظر می‌آید که باید همگی بیشتر به واکاوی بپردازیم تا به درکی نزدیک‌تر به‌هم برسیم.

افشین افشار

ذهنیت آخوندی و سال جهش تولید

کشاورزان به نشان اعتراض از قبله روبرتافتند و در جهت مقابل قرار گرفتند، پشت به قبله و امام جمعه، آنها جهت روبرو را میهن نامیدند. به نشان ‏اعتراض میهن را شاخص و قبله اعلام نمودن در واقع به شکلی بیان نشده ترجیح عقل بر دین است. در آن روز ایرانی جدید متولد شد. این فرآیند در ‏تمام ایران طی شده است و واقعه اصفهان نوک کوه یخ بود.

  ::: جامعه

ابراهیم داریوش

مروری بر قتل‌های ناموسی در افغانستان

جنایتی که دیده نمی‌شود

قتل ناموسی، پدیده‌ای که تقریبا در هر کجای دنیا اتفاق می‌افتد، اما در افغانستان یک روال معمول است. جامعه سنتی و قبیله‌ای افغانستان که دارای فرهنگ خاص خود است که بحث ناموس و ناموس‌داری یکی از عناصر اصلی آن شمرده می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم به عوامل و زمینه‌های قتل ناموسی در افغانستان بپردازیم.

   ::: فرهنگ و ادبيات

پویان مقدسی

گورهای ما

گورهای‌مان را کنده‌اند / با دقتی بالا / دو متر و ده سانتی‌متر طول / هفتاد و پنج سانتی‌متر عرض / و عمقی کافی برای خواباندن یک نعش / هزارها هزار / ردیف در کنار هم / آن‌ها آماده‌اند / و منتظرند تا زلزله بیاید / تا هواپیمای مسافربری از زمین برخیزد / تا آبان‌ از راه برسد

ماندانا زندیان

به خاطرهٔ ارجمند پوران فرخزاد

هنر‏ و «کار»ِ زمان ما

نوشتهٔ پیشِ رو نگاهی است به اثرگذاریِ هنر بر شکل‌گیری و طرح پرسش‌های ضروری در فرهنگی که ‏تبعض و خشونت را می‌پذیرد. انگیزهٔ این بازخوانی سالگرد قتل فریدون فرخزاد، و آفریده‌های هنریِ ‏بازخوانی‌شده نمایش و کتاب «شاعر نقره‌ای»، اثر هوشنگ توزیع است، که ما را به تماشای این ‏فرهنگ دعوت می‌کنند.

کرونا در زندان اوین؛ تحصن ۲۷ زندانی سیاسی

دست‌کم ۲۷ تن از زندانیان محبوس در بند ۸ زندان اوین روز دوشنبه بیستم مرداد ماه با تحصن در حیاط این زندان خواستار رسیدگی به وضعیت زندانیان و در پیش گرفتن راهکاری برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در این زندان شدند. همسر اسماعیل عبدی، یکی از معلمان زندانی در اوین روز گذشته از ابتلای همسرش و یازده زندانی دیگر بند ۸ زندان اوین به کرونا خبر داده بود.

::: آخرين خبرها

امارات با همراهی حفتر  در پی غارت طلای جنوب لیبی است

با وجود اینکه حمایت امارات از ژنرال خلیفه حفتر فرمانده شبه نظامیان شرق لیبی و ارسال سلاح و رزمنده از چاد، سوریه و سودان به لیبی بر هیچ کس پوشیده نیست اما یکی از جوانب دیگری که برخی منابع خاص آن را فاش کردند تحرکات امارات با هماهنگی حفتر و پسرانش برای غارت طلای جنوب لیبی است.

ایران: نبود دادرسی عادلانه، زندانیان در صف اعدام

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید مقامات ایران مردی متهم به قتل یک مأمور امنیتی در جریان اعتراضات دسامبر ۲۰۱۷ و ژانویه ۲۰۱۸ در اصفهان را اعدام کرده‌اند. حداقل پنج نفر دیگر به اتهام تخریب اموال عمومی در همان دوره در استان اصفهان دستگیر شده‌اند و با وجود اشکالات جدی دادرسی عادلانه در جریان پرونده‌شان در صف اعدام به سر می‌برند.

مادران جایگزین از رنج از‌دست‌دادن می‌گویند

رحم‌فروشی و تحمک‌فروشی از روی نداری

«اهدای تخمک زیر ۳۰ سال قدبلند و سفید و چشم‌رنگی از حوالی شیراز نیازمندیم. اهدای تخمک سبزه‌رو و بانمک از تهران اعلام آمادگی کردند. رحم اجاره‌ای مطلقه و دارای سابقه بارداری موفقیت‌آمیز از ارومیه نیازمندیم. خانم مطلقه برای صیغه بارداری همراه با حقوق مکفی و محل زندگی در خراسان نیازمندیم». اینها بخشی از آگهی‌های بازار مکاره اینستاگرامی زنانی است که یا تخمک می‌فروشند یا رحم اجاره می‌دهند..

اعتصاب غذای نسرین ستوده و درخواست آزادی زندانیان سیاسی

نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی در زندان اوین در یادداشتی اعلام کرده که دست به اعتصاب غذا می‌زند. خانم ستوده نوشته است در این بحران کرونا شرایط زندانیان سیاسی چنان سخت و دشوار شده است که ادامه‌ی حبس با این شرایط ظالمانه غیرممکن شده است. او افزوده «با بی‌جواب ماندن کلیه مکاتبات و با درخواست آزادی زندانیان سیاسی، دست به اعتصاب غذا می‌زنم.»

ابتلای ۱۲ زندانی در اوین به کرونا

منیر عبدی، همسر اسماعیل عبدی، عضو کانون صنفی معلمان ایران در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران از ابتلای این فعال صنفی و یازده زندانی دیگر بند ۸ زندان اوین به کرونا خبر داد و گفت که این زندانیان در بهداری مرکزی زندان اوین نگهداری می شوند. اسماعیل عبدی، امیرسالار داوودی، مجید آذرپی، جعفر عظیم‌زاده، محسن قنبری و محمدعلی مصیب‌زاده، شش زندانی سیاسی هستند که به کرونا مبتلا شده‌اند.

نخست وزیر لبنان رسماً استعفا کرد

حسان دیاب نخست‌وزیر لبنان به دنبال انفجار اخیر بندر بیروت و ادامه فشارها به دولت این کشور، از سمت خود رسماً استعفا کرد. او در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به مردم لبنان، استعفای خود را اعلام کرد. دیاب در سخنرانی امشب خود در ساختمان نخست وزیری گفت که سیستم فساد در لبنان بزرگتر از حکومت است و حکومت لبنان نمی تواند شر آن خلاص شود.

روزنامه «جهان صنعت» توقیف شد

با دستور هیات نظارت بر مطبوعات، روزنامه «جهان صنعت» توقیف شد. مدیر مسئول روزنامه جهان صنعت می‌گوید: گزارش صفحه جامعه روزنامه با عنوان «به آمار دولتی اعتمادی نیست» علت توقیف روزنامه بوده است. در این گزارش محمدرضا محبوب‌فر، عضو ستاد مقابله با کرونا و اپیدمیولوژیست به «جهان صنعت» در مورد کاهش آمار کرونا گفته بود: آمارهای اعلامی از سوی وزارت بهداشت یک‌بیستم آمار حقیقی و واقعی است

وعده «گشایش اقتصادی» رمزگشایی شد

وعده «گشایش اقتصادی» رمزگشایی شد. شنیده‌های اولیه حاکی از آن است که دولت در نظر دارد ۲۲۰ میلیون بشکه نفت پیش‌فروش کند. یعنی درآمد ارزی که فعلا قابل تحقق نیست، در داخل به فروش رساند و با این تیر ۲ هدف بزند؛ هم کسری بودجه را تا حدودی پوشش دهد و هم عملی در راستای مدیریت نقدینگی انجام دهد.

آمارهای اعلامی از سوی وزارت بهداشت یک‌بیستم آمار حقیقی و واقعی است

در ایران آمارهای کرونا به دلایل سیاسی مخفی می‌شود

محمدرضا محبوب‌فر، عضو ستاد مقابله با کرونا: متاسفانه از همان ابتدا یک اطلاع‌رسانی شفاف برای جامعه صورت نگرفت. قطعا از ابتدای شیوع کرونا در کشور تاکنون این آمار مهندسی شده است. در هر صورت این آمار بر اساس ملاحظات سیاسی و امنیتی به جامعه تزریق می‌شود. به عقیده بنده آمارهای اعلامی از سوی وزارت بهداشت (تعداد مبتلایان و فوتی‌ها) یک‌بیستم آمار حقیقی و واقعی است.

محرز: قدرت سرایت ویروس کرونا ۱۰ برابر شده است

مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: ویروس کرونا که در ماه‌های گذشته در دنیا گسترش پیدا کرده بود، ویروس کرونای نوع B بود. اکنون ویروس جهش‌یافته به عنوان ویروس کرونای نوع G شناخته می‌شود که سرعت انتقال بیشتری دارد و اگر در یک جمع یک نفر ناقل باشد می‌تواند تعداد زیادی را مبتلا کند. ویروس کرونا جهش پیدا کرده و قدرت سرایت آن حدود ۱۰ برابر شده است.

مذاکرات بین ایران و آمریکا به مراحل حساسی رسیده است؟

منابع دیپلماتیک به «النشره»، یک رسانه لبنانی، گفته‌اند، مذاکرات آمریکا-ایران با قدرت پیش می‌رود و دولت آلمان در این روند که پیشرفت قابل‌توجهی هم پیدا کرده نقش میانجی را ایفا می‌کند. در حال حاضر همه طرف‌ها وجود چنین مذاکراتی را تکذیب می‌کنند، کمااینکه در گذشته نیز شاهد این نوع رفتار بودیم.

قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران وتو می‌شود

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده است که شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه پیشنهادی آمریکا را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رد خواهد کرد. وزرای خارجه روسیه و چین گفته‌اند اگر قطعنامه پیشنهادی آمریکا به حداقل ۹ رای از ۱۵ رای کشورهای عضو شورای امنیت برسد، آن را وتو خواهند کرد.

هشدار در مورد دخالت کشورهای خارجی در انتخابات آمریکا

مدیر مرکز ملی امنیت و ضد جاسوسی ایالات متحده با انتشار بیانیه تازه‌ای در مورد دخالت احتمالی ایران، چین و روسیه در انتخابات کشورش به سود یا ضرر دو نامزد اصلی هشدار داده‌است. این هشدار همزمان است با ارسال پیامک‌هایی از وزارت خارجه آمریکا به شهروندان ایران و روسیه که محور آن‌ها هم «دخالت خارجی در انتخابات» است.

بولتون: در صورت انتخاب مجدد ترامپ ناتو ازهم می‌پاشد

جان بولتون می‌گوید ترامپ پس از بیش از سه سال هنوز متوجه نشده رئیس جمهوری ایالات متحده بودن چه معنایی دارد. او هشدار داد در صورت پیروزی ترامپ در انتخابات آینده خرابی‌هایی که به بار می‌آورد به سختی قابل ترمیم خواهد بود. در چنین حالتی خطر فروپاشی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را تهدید می‌کند.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.