سه شنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - Tuesday 17 September 2019
  ::: سياست

امیر مُمبینی

جنگ ویرانگر را آغاز نکنید

ایران جنگ نمی‌خواهد. صلح رساترین صدای ایران است. رژیم ‏ایران دست از تنش و تحریک بردارد و دولت آقای ترامپ و نیز دولت ‏اسرائیل و دولت عربستان سعودی برای زدودن تنش و ستیز و جنگ ‏تلاش کنند. جان مردم ما را به خطر نیندازید. منطقه را به آتش نکشید! ‏جهان بیش از ظرفیت خود غرق خشونت شده است. اکنون لحظه‌ی ‏مهار این خشونت‌هاست نه افزودن بر آنها.

مهران صولتی

چرا امروزه در ایران آزادی‌های اجتماعی مهمتر شده‌اند؟

محدودیت آزادی‌های اجتماعی در ایران از آنجا که ناگزیر با مقاومت شهروندان مواجه می‌شود شعله مطالبات سیاسی را همواره فروزان نگه می‌دارد. امری که اگر چه مطلوب حکومت نیست ولی در سایه نگاه ایدئولوژیک و غیرواقعی به ویژگی‌های جامعه ایرانی در طول چهاردهه گذشته همچنان تداوم یافته است!

م روغنی (م رها)

مرگ سحر و واکنش رسانه‌های امنیتی

تاریخ چهل ساله حکومت دینی نشان می‌دهد که بسیاری از زنان آگاه سکولار و مذهبی کشور دوشادوش یکدیگر به پیکار علیه قوانین زن‌ستیز، تبعیض‌های قرون وسطایی و فرهنگ مرد سالار حاکم ادامه داده و نقش تعیین کننده‌ای در ساختن ایرانی آزاد، سکولار و دمکرات ایفا خواهند کرد.

  ::: انديشه

ب. بی‌نیاز (داریوش)

معمای دو محمد

در سلسله مقالات مربوط به «محمد تاریخی» نشان داده شد که آن «محمد»ی که سیره ابن اسحاق به ما معرفی کرده است، هیچ رد پایی در تاریخ واقعی به جای نگذاشته است. ولی جالب این جاست که در روایات اسلامی ما یک محمد دیگر داریم که زندگینامه‌اش تقریباً همانند «محمد پیامبر» ابن اسحاق است.

مزدک بامدادان

مشروطه و افسانه‌هایش - پنج

مشروطه‌خواهان پس از شکستی زودگذر چنانکه که رفت بر پادشاه خودکامه پیروز شدند، کار کشور ولی هنوز بسامان نشده بود. خودکامگی اگر برافتاده بود، ولی آشوبی که ریشه در همان یک سال نبرد مردم با شاه داشت، روزگار مردم را سیاه کرده بود.

   ::: فرهنگ و ادبيات

ماندانا زندیان

تداعیِ آزادی

عبور می‌کنی ‏/ مثلِ نور، از تنت ‏ / وَ این درد ‏/ که لانه می‌کند / ‏ بر شاخه‌های درختی / که قد می‌کشد ‏/ در شعله‌های نبودنت / از آب گذشته است وُ ‏ / از کارگران، که مشغول اعتراض‌اند وُ ‏/ زنان، که الفبای رهایی.‏

جمشید فاروقی

رمان «انقلاب و کیک توت فرنگی»

فصل سوم: یک تماس کوتاه

تلفن زنگ زد. صدای زنگ تلفن کامران را از خواب سحرگاهی بیدار کرد. او آباژور روی پاتختی‌اش را روشن کرد و نگاهی به ساعت مچی‌اش انداخت. این تلفن بدهنگام او را غافلگیر کرده بود.

ایران با بیش از ۲۰ پهپاد و حداقل ۱۲ موشک تاسیسات نفتی سعودی را هدف قرار داده است

آمریکا: محل دقیق حملات به عربستان در ایران شناسایی شد

رسانه‌ها به نقل از مقامات آمریکایی می‌گویند که این کشور منشا حملات را شناسایی کرده و تعدادی موشک و پهپاد از داخل خاک ایران و از جنوب این کشور تاسیسات نفتی عربستان را هدف قرار داده‌اند. مقامات آمریکایی به شبکه خبری "سی بی اس" گفته‌‌اند که این حملات از نقطه‌ای در شمال خلیج فارس صورت گرفته است.

::: آخرين خبرها

درخواست هوشنگ امیر احمدی از سپاه: فورا کودتا کنید

«با توجه به وضعیت حاد بحرانی حاضر همه ما باید با قدرت تمام از سپاه و دیگر نیروهای نظامی کشور بخواهیم فورا کودتا کنند و حکومت ضعیف و فاسد اقای روحانی را ساقط نمایند. بعد هم باید فوری از آقای خامنه‌ای بخواهند که روحانیون را از نظام سیاسی کشور بیرون بریزد. این تنها راه نجات کم هزینه کشور است‌.»

وزیر دفاع آمریکا: مشغول بررسی نحوه واکنش به ایران هستیم

ترامپ: به نظر می‌رسد ایران پشت حملات به عربستان باشد

رئیس جمهوری ایالات متحده از تائید قطعی دست داشتن جمهوری اسلامی در حملات به تاسیسات نفتی عربستان خودداری کرد و گفت: ما فکر می‌کنیم می‌دانیم چه کسی این کار را کرده است؛ به نظر می‌رسد از سوی ایران بوده است. / وزیر دفاع آمریکا نیز پس از جلسه با ترامپ گفت به همراه متحدان مشغول بررسی نحوه واکنش به ایران هستیم,

ترامپ: منتظریم تا عربستان مقصر حمله را معرفی کند

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش به حملات پهپادی به دو پالایشگاه بزرگ عربستان سعودی، اعلام کرد آمریکا منتظر می‌ماند تا ببیند پادشاهی سعودی چه کسی را رسما مقصر معرفی می‌کند. مقام های آمریکا با اشاره به شواهد جدید می‌گویند که حمله به تاسیسات نفت و گاز عربستان سعودی نه از یمن، بلکه از سمت شمال، یعنی عراق یا ایران صورت گرفته است.

سپیده قلیان : کابوس صدای شکنجه‌ها در گوشم قطع نمی‌شود

سپیده قلیان، فعال حقوق کارگران که در پرونده اعتراض‌های کارخانه نیشکر هفت تپه به حبس طولانی محکوم شد، در فایلی صوتی از داخل زندان زنان قرچک گفته است که زندانیان زن "زیر شلاق و ظلم و ستم‌اند، تبعیض جنسیتی قامتشان را خم نموده است و هیچ راهی برای آزادی ندارند."

نامه جمعی از ایرانیان به رئیس فدراسیون جهانی فوتبال

فیفا از ایران بخواهد تبعیض علیه زنان را کنار بگذارد

مشروط ساختن شرکت ایران در مسابقات جهانی فوتبال به برطرف کردن موانع ورود زنان به استادیوم‌ها، تنها راهی است که جمهوری اسلامی را وادار کند که این سیاست ارتجاعی را به‌دور اندازد. به ماور ما فیفا در موقعیتی قرار دارد که با تنها زبانی که جمهوری اسلامی می‌فهمد، مقامات مسئول را ناچار سازد که حق ابتدایی زنان برای تماشای مسابقات مورد علاقه‌شان را محترم شمارد.

بیانیه بیش از ۳۰۰ نفر از فعالان حوزه زنان

خواسته سحر، مطالبه جمعیتی پر تعداد از زنان ایران است

بدن سوخته و آرزوهای برباد رفته سحر خدایاری باعث شد تا وجدان مردم ایران و وجدان جامعه جهانی معذب شود. خواسته سحر، مطالبه جمعیتی پر تعداد از زنان و‌ دختران ایران است و با هشیاری و رواداری می‌شود از تبدیل آن به فاجعه سیاسی پیشگیری کرد و مرهمی بر وجدان جمعی مردم و مایه شادی و آرامش روان سحر خدایاری شد.

شکنندگی امنیت منطقۀ خلیج فارس / احمد زیدآبادی

حمله به تأسیسات نفتی عربستان و نشانه رفتن انگشت اتهام آمریکا علیه ایران در این ماجرا، بیانگر شکنندگی بیش از حدِ امنیت و ثبات در منطقۀ خلیج فارس است. اکنون حتی آن دسته از نیروهای داخلی که نسبت به عدم وقوع جنگ در خلیج فارس ابراز اطمینان می‌کردند نیز متقاعد شده‌اند که احتمال وقوع درگیری، دست کم به طور اتفاقی وجود دارد.

سناتور گراهام خواستار حمله آمریکا به پالایشگاههای نفت ایران شد

آمریکا: ایران مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان است

مایک پمپئو روز شنبه ۱۴ سپتامبر و در پی اعلام خبر حملات پهپادی به دو مجتمع پالایشگاهی و نفتی متعلق به شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو، در یک پست توییتری مسئولیت این حمله را مستقیما متوجه جمهوری اسلامی ایران دانست. این در حالی است که شورشیان حوثی رسما مسئولیت این حملات را برعهده گرفته‌اند.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.