چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - Wednesday 28 October 2020
  ::: سياست

جواد کوروشی

سیاست‌های شکست خورده خامنه‌ای و پایکوبی نتانیاهو

علی خامنه‌ای که در سی سال گذشته با زیر پا گذاشتن منافع ملی ایران و خواست‌های شهروندان برای آزادی و رفاه اقتصادی، ایران و ایرانیان را دست مایه ارضا توهم‌های ایدئولوژیک و بعضا خرافاتی خود کرده است، اکنون نظاره‌گر ویرانی‌های سیاست خارجی چند دهه خود است که تنها «دستاوردش» نزدیک شدن اعراب و اسراییل به یکدیگرو از هم پاشیدن «جبهه مقاومت» است.

دیوید اعتباری

امر به بایدن، و نهی از ترامپ

شایسته است ‏که همزمان با اینکه در هر کشورى، و در هر زمانی، به هر کسی رأی می‌دهیم، به نظرات متفاوت دیگران نیز احترام بگذاریم، ‏شاید روزى تاریخ نشان دهد که گزینه‌ی ما اشتباه بوده است. در آن زمان تنها چیزی که همچنان می‌تواند ما و شخص مقابل را به ‏هم پیوند دهد، همان درود و سلام و احترام متقابلی است که اکنون از آن صرف نظر کرده‌ایم.

اسفندیار طبری

آیا بایدن به تحریم اقتصادی علیه ایران پایان خواهد داد؟

اگر تحریم‌های اقتصادی علیه رژیم ایران در درون ایران تاکنون به نتایج موردنظر آمریکا و غرب نیانجامیده و حتی به فشار سیاسی و اقتصادی بیشتری علیه مردم ایران منجر شده، در خارج از ایران و در منطقه بسیار مفید بوده. از این رو به نظر نمی‌آید که بایدن تمایلی به رفع تحریم‌های اقتصادی علیه ایران داشته باشد، زیرا پیامد‌های منطقه‌ای آن تاکنون بسیار علیه ایران کارا بوده و می‌باشد.

رامین صفی‌زاده - امیرحسین گنج‌بخش

بحران ایران و راز بقا(بخش دوم)‏

آمریکا “سرزمین” نهاد ولایت

چین اکنون در سطح ولایت این ‘نظام’ رخنه کرده و دارای اهرم‌های کنترل سیاست در داخل ‏ایران شده است. در ایران مستقلا عمل و مهره‌چینی می‌نماید. دارای قدرت استخدام و اخراج مدیران ‏دولتی گشته است. تعداد زیادی از فرماندهان سپاه تحت تعلیم ارتش چین قرار یافته‌اند. دارای شبکه ‏قدرت مسلح، تحت اختیار و اسیر و وابسته به خود گشته است. خود بیت خامنه‌ای تحت پوشش امنیتی و ‏حفاظتی سیستم امنیتی چین قرار دارد.

  ::: انديشه

علی‌محمد اسکندری‌جو

دکتر مصدق در راهیابی استقلال ایران

برخی ”پیر ایران“ را ارج نمی‌نهند که البته ملالی ‏نیست جز اندکی انصاف. بااین حال شایسته نیست اینجا و آنجا علیه او تیغ از رو بسته تا به زعم ‏خویش در مقاله و مصاحبه، علیه او سخنی سخیف گویند و اتهامی ناروا زنند تا از این نمد نفرت ‏پراکنی شاید کلاهی بسازند آنهم علیه پیر آزاده‌ای که همچنان در تاریخ معاصر ایران حبس شده ‏است.

   ::: فرهنگ و ادبيات

محمد حسین صدیق یزدچی

محمد رضا شجریان کجای موسیقی ایرانی ایستاده؟

شجریان در موسیقی معاصر ایرانی پدیده‌ای یگانه است. یگانه است بدانکه ‏به خوبی دنیای پیچیده و مبهم و آشفته‌ی مای ایرانی را بخوبی باز می‌نماید. این ویژگی یکی از ‏رازهای شهرت و محبوبیّت شجریان در میان قشرهای متنوّع ایرانی ست. موسیقی‌ای که او خواند و ارائه داد در وجه غالب موسیقی آسمانی بود و دینی. از اینرو قویّا ‏مورد اقبال توده‌ها با هر سطح فرهنگی قرار گرفت و بر جان ایرانیان نشست.

مسعود کریم‌نیا

شجریان با بیداد در تارک تاریخ

در مهرماه مهرش را به ما سپرد و رفت و در کنار فردوسی، سیاوشی که ریشه تنومند هویت فرهنگی ما را در عصر حاضر جلائی تازه بخشید، آرامشی ابدی یافت. وه که چه زیارتگاه با جلال و جبروتی که در آنجا زنده کننده زبان پارسی و هویت ایرانی با چندین قرن فاصله و عجبا که با چه سرنوشتی مشترک در کنار هم آرمیده‌اند!

رئيس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

ایران سایت جدید هسته‌ای زیرزمینی احداث می‌کند

رافائل گروسی روز سه‌شنبه ۲۷ اکتبر با بیان این مطلب اعلام کرد ایران میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده با غلظت پایین خود را افزایش داده اما این میزان هنوز به اندازه لازم برای ساخت یک بمب اتمی نرسیده است. آقای گروسی همچنین اعلام کرد تصاویر ماهواره‌ای، نشانه واضحی از حفاری در کوه‌های اطراف نطنز در استان اصفهان نشان نمی‌دهد و ساخت مرکز جدید مد نظر ایران، یک فرآیند طولانی مدت خواهد بود.

::: آخرين خبرها

جاوید رحمان: شکنجه و اعدام ابزار مقابله با اعتراضات است

در گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران از جمله به سرکوب اعتراضات مردم در آبان سال ۹۸ و اعدام نوید افکاری اشاره شده است. جاوید رحمان همچنین خواستار پاسخگویی مسئولان جمهوری اسلامی و آزادی بی‌درنگ نسرین ستوده شد. در گزارش گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران از مقامات جمهوری اسلامی ایران درخواست شده است در ارتباط با سرکوب خشن معترضان آبان، اقدام به تحقیق مستقل، بی‌طرف و شفاف بکنند.

کرونا در ایران یک روز سیاه دیگر را ثبت کرد

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد ایران از دیروز تا امروز ۶ آبان ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۹۶۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ شناسایی شد که دو هزار و ۱۳۵ نفر از آنها بستری شدند. درطول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۴۶ بیمار دیگر نیز جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان بیماری کووید۱۹ به ۳۳ هزار و ۲۹۹ نفر رسید.

آمریکا بیژن زنگنه وزیر نفت ایران را تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای که روی وب‌سایت این نهاد آمریکایی قرار گرفت اعلام کرد «بازیگران کلیدی در بخش نفت ایران» را به دلیل حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحریم کرده است. «بیژن نامدار زنگنه»، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران یکی از اشخاصی است که نامش به فهرست مذکور اضافه شده است.

نامه‌ نویسندگان و استادان ایرانی به انجمن جهانی قلم و سازمان‌های مدافع حقوق بشر

آزادی فوری نویسندگان ایرانی دربند را بخواهید!

در ماه گذشته، سه تن از نویسندگان، مترجمان و اعضای کانون نویسندگان ایران، با اتهام‌های واهی و دروغ محکوم و زندانی شدند. ما نویسندگان و استادان دانشگاه امضا کننده‌ی این نامه از شما می‌خواهیم که صدای همکاران زندانی ما را به گوش مردم جهان رسانیده و با تمامی امکانات خود آزادی فوری آن‌ها را بخواهید.

عضو شورای عالی نظام پزشکی:

تعداد قربانیان کرونا درایران ۳ تا ۴ برابر آمار رسمی است

حسین قشلاقی، عضو شورای عالی نظام پزشکی گفته است که آمار قربانیان کرونا در ایران ۳ تا ۴ برابر آمار رسمی است که توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شود. او گفته آمار کرونا در ایران «نسبت به خیلی از کشورها به ظاهر پایین گزارش می‌شود» و برخی فوتی‌های ناشی کرونا «بر تیم درمان کاملاً محرز بوده اما در لیست فوتی‌های وزارت بهداشت قرار نمی‌گیرد».

کرونا در ایران؛ “حکایت شکست و پنهانکاری”

اووه لوب، گزارشگر دفتر استانبول کانال یک تلویزیون آلمان سوم آبان (۲۴ اکتبر) در گزارشی به نقل از وینفرید بوختا، اسلام‌شناس و تحلیگر پیشین سازمان ملل در مسائل خاورمیانه وضعیت کرونا در ایران را حکایت شکست، غفلت و پنهانکاری ارزیابی می‌کند. در شش روز گذشته هیچ روزی تعداد قربانیان کمتر از ۳۰۰ نفر نبوده و در دو روز گذشته به ۳۳۵ مورد رسیده است.

هشدار  درباره شیوع تصاعدی کرونا در اروپا

تدروس ادهانوم، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، جمعه شب در یک کنفرانس خبری گفت که «هیچ نشانه‌ای از کاهش همه‌گیری ویروس کرونا» نداریم و مردم باید زندگی خود را با وضعیت جدید وفق دهند. او با تاکید بر این که ماه‌های سختی در پیش است، درباره فروپاشی سیستم بهداشت و درمان در برخی کشورها هشدار داد.

به احترام زنده یاد مادر پورمندی

مادر پورمندی در میان خانواده و نزدیکان به بانوی شادی، واقع‌بینی و آزادمنشی شهره بود، یک معتقد مذهبی سکولار و برابری‌خواه از درون. مادری زحمتکش که فاصله شهرستان تا تهران را به تکرار می‌پیمود بلکه خبر از فرزند گیرد و با پاره تن‌اش دیدار بدارد. در هر ملاقات کوتاهی که با فرزندان در زندان داشت، کارش فقط امید دادن و عاطفه ‌آفریدن بود.

ایران دستور توقف حمله به منافع آمریکا در عراق داده است

وبسایت «میدل ایست آی» اعلام کرد که خامنه‌ای به شبه‌نظامیان شیعی مورد حمایت ایران در عراق دستور داده حملات به پایگاه‌های آمریکا را متوقف کنند. مایک پمپئو پیشتر تهدید کرده بود اگر حملات شبه‌نظامیان شیعی متوقف نشود آمریکا ده‌ها موضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران و سیاستمداران از جمله مراکز مخفی آنان را هدف قرار خواهد داد. بریتانیا نیز به ایران هشدار داده که تهدیدها را جدی بگیرند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر:

زندانیانی که آزارها را گزارش کرده بودند متهم شدند

دیده‌بان حقوق بشر: مقامات قضایی ایران دست به پیگرد مدافعان حقوق بشری می‌زنند که آزار در زندان‌ها را گزارش کرده‌اند. از سپتامبر ۲۰۲۰ مقامات دو فعال زندانی‌شده که نامه‌هایی درباره بدرفتاری منتشر کرده بودند را با اتهامات جدید مواجه کرده‌اند. نیلوفر بیانی، فعال محیط زیستی زندانی و متهم پریسا رفیعی، فعال دانشجویی زندانی،‌ به دلیل انتشار نامه‌هایی در باره شرایط بازداشت و بازجویی و زندان، با اتهامات جدید مواجه شده‌اند.

فرنگی‌کاران جمهوری اسلامی دوباره به ماموریت می‌روند؟

قتل مهدی امین و تهدید به مرگ حامد اسماعیلیون

همزمان با قتل مهدی امین، از مخالفان جمهوری اسلامی در تورنتو، حامد اسماعیلیون،‌ نویسنده ساکن این شهر که همسر و فرزندش بر اثر اصابت موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی کشته شدند، از «تهدید به مرگ» خود خبر داد. او نوشته: «بنا نداشتم تهدیدات به مرگ را علنی کنم ولی اگر رد پای یک حکومت خارجی در قتل مهدی امین از فعالان سیاسی مقیم تورنتو پیدا شود به نظر می‌رسد فرنگی‌کاران جمهوری اسلامی دوباره به ماموریت می‌روند.»

انتقال ناگهانی سه زندانی سیاسی زن از اوین

یاسمن آریانی، منیره عربشاهی دو تن از زنان محبوس در زندان اوین هستند که در روزهای گذشته از این اوین به زندان کچوئی کرج و زندان منتقل شدند. سمانه نوروز مرادی نیز که مشغول گذراندن حکم سه سال و نه‌ماه حبس خود در زندان اوین تهران بوده است، به زندان شهر رودسر در استان گیلان منتقل شده است.

دولت آلمان باید برای آزادی نسرین ستوده اقدام کند

جامعه بین‌المللی حقوق بشر مستقر در فرانکفورت و همچنین سخنگوی سیاست خارجی حزب سبزها خواستار تلاش دولت آلمان برای آزادی نسرین ستوده شدند. آن‌ها با انتشار نامه‌ای سرگشاده از وزیر امور خارجه آلمان درخواست کمک برای آزادی نسرین ستوده کرده‌اند. در نامه امید نوری‌پور و مارتین لسنتین آمده است که دولت جمهوری اسلامی با انتقال نسرین ستوده به زندان قرچک عملا و هدفمند با جان او بازی می‌کند.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.