سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - Tuesday 20 March 2018
  ::: سياست

احمد پورمندی

رفراندوم و انتخابات آزاد

گرچه فاصله دیدگاهی میان دو راهکار انتخابات آزاد و رفراندوم قابل توجه است، اما اهداف مشترک و تاکید هردو بر خشونت پرهیزی و عوامل درون کشوری، زمینه‌های نیرومندی برای گفتگوی بیشتر و دست‌یابی به تفاهم فراهم می‌آورد.

عیسی سحرخیز

شاید کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه قرار دارد

می‌توان این اظهارات فرمانده سابق سپاه و نیروی انتظامی را که «یک رییس جمهور سپاهی می‌تواند ما را نجات دهد. سپاهی‌ها مقتدرند، روحیه قوی و مدیریت جهادی دارند!»، با دیدی واقعگرایانه جدی‌تر گرفت و با آن برخوردی محتاطانه‌تر داشت.

حمید آقایی

در ضرورت رفرم‌های غیررفرمیستی!

سیاست‌های اصلاح‌طلبانه دوران‌های پیشین ایران از انقلاب مشروطه تا دوران محمد مصدق اساسا با سیاست‌های اصلاح‌طلبانه پس از حاکمیت جمهوری اسلامی قابل مقایسه نیستند. حکومت‌های پیشین هیچگاه ایدئولوژیک نبودند و در دورانهای پیشین نهاد دین و نهاد سیاست همواره جدا از هم به حیات خود ادامه می‌داده‌اند.

گفت‌وگو با احمد زیدآبادی

اصلاح‌طلبان چشم‌شان به قدرت است

مادامی که اصلاحات به سطحی از اقتدار و نفوذ نرسیده بود تا بتواند برنامه‌های خود را پیاده کند نباید وارد قدرت می‌شد. شما وقتی نا به هنگام وارد قدرت دولتی شوید همه چیز به هم می‌خورد، از این رو، مسیر از سال ۱۳۷۶ اشتباه بود.

  ::: انديشه

فاضل غیبی

دوستان چپ، لطفاً دیگر مبارزه نکنید!

اگر انقلاب اسلامی یک خوبی داشت، آن بود که صدها هزار از هواداران سازمان‌های کمونیستی ایران را به دامان امن و مرفّه کشورهای «امپریالیستی» انداخت. این هواداران اگر نمی‌توانند خود را از بدآموزی‌ها رها کنند، دستکم بخاطر آنکه فرزندانشان بیش از این با تأسف به سرنوشت آنان ننگرند، لطف کنند از «مبارزه» دست بردارند!

   ::: فرهنگ و ادبيات

محمد بینش

بلوط پیر

آنک ستبر و سخت / ــ چو آبنوس، / استاده پای کوه، بلوطِ پیر. / با میوگانِ مهر پروردِ همچو زر، / هر سو گشوده بر. / در شاخسارِ سبزش اما، / آتش نشسته است...

  ::: جامعه

نوشین احمدی خراسانی

دختران خیابان انقلاب و ظهور نسل جدید کنشگران اجتماعی

حرکت‌های اخیر از جمله حرکت دختران خیابان انقلاب، از زمره‌ی حرکت‌های جامعه مدنی جدید محسوب می‌شوند ولی از آن‌جا که بی‌واسطه عمل می‌کنند، «مرز میان کنش مدنی و سیاسی» را کمرنگ و نسبت به حرکت‌های مدنی نسل قبل رادیکال‌تر شده‌اند.

  ::: ديگر مقالات خواندنی

عباس عبدی

● سال ۱۳۹۷ را چگونه می‌بینم؟

حیدر مستخدمین حسینی*/آرمان

● در سال ۹۷ انتظار رونق اقتصادی نداریم

احسان شمس*/شرق

● بحران يمن و ايران

● اقتصاد رفتاری چیست؟

محمد فاضلی

● از «حاجی واشنگتن» تا «سندروم لوور»

روزنامه اعتماد

● قوه قضاییه و امنیت اقتصادی

گفت‌وگوی صادق رضازاده با ناصر تکمیل‌همایون

● آیت‌الله منتظری حکم اعدام مرا لغو کرد

پیام‌های نوروزی رهبران آلمان و آمریکا  به ایرانیان

اشتاین‌مایر: «نوروز جشن دوستی و همبستگی است و با آن امیدی بزرگ پیوند خورده است: این امید که جوانه‌های تازه می‌توانند رشد کنند.» / ترامپ: «مردم ایران، علیرغم سرکوبی که با آن روبرو هستند، برای باز پس گرفتن حقوقشان مبارزه می‌کنند. آنها منتظر بهار امید هستند، و ایالات متحده در کنار مردم ایران می‌ایستد.»

::: آخرين خبرها

دستور حمله از اتاق فرمان در عصبانیتِ دلواپسان

در پی انتشار توئیتی از سوی مصطفی تاج‌زاده، معاون سیاسی اسبق وزیر کشور در دولت اصلاحات درباره چند و چون استعفای محمدعلی نجفی از ساختمان بهشت، اخیرا هجمه‌های زیاد و عموما تندی علیه این فعال سیاسی اصلاح‌طلب صورت گرفته است.

نماینده اصولگرای مجلس:

«یک رییس جمهور سپاهی می‌تواند ما را  نجات دهد»

محمدعلی پورمختار نماینده اصولگرای مجلس: یک رییس جمهور سپاهی می‌تواند ما را از شرایط کنونی نجات دهد. شرایط کنونی مشکلات اقتصادی که حاکم است و ضعفی که بعضا در مقابل کشورهای پر مدعا مانند آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی شاهد هستیم و تحقیری که می‌شویم.

یادداشت بهاره آروین درباره استعفای شهردار تهران

بدون تاریخ، بدون امضا

داستان مخالفت‌ها با شهردار شدن محمدعلی نجفی به همان روزهای انتخابش توسط شورای پنجم بازمی‌گردد. وقتی مسئولین یکی از نهادهای امنیتی به روسای دوره موقت و رسمی شورا پیغام پسغام دادند که حضور نجفی در شهرداری تهران برای‌شان قابل پذیرش نیست.

افشاگری تاجزاده از دخالت‌های خامنه‌ای در امور خارج از حیطه اختیاراتش

علت استعفای شهردار تهران، بیماری یا فسادستیزی؟

تاج‌زاده: در جریان انتخاب شهردار جدید چه کسی به آقای جهانگیری انتقاد کرد که چرا شورا آقای نجفی را انتخاب کردند؛ مگر نمی‌دانند که رهبر با او مخالف است؟ آیا آقای طائب و سازمان اطلاعات سپاه از همان روز اول تهدید نکردند که نجفی حق ندارد شهردار شود و اگر بشود سر و کارش با ما و قوه قضائیه خواهد بود؟

آمریکا و اروپا در حال مذاکره برای تکمیل برجام

یک دیپلمات آمریکایی گفته کشورش مشغول مذاکره با قدرت‌های اروپایی بر سر یک توافق «تکمیلی» برای برجام است که به برنامه موشک بالتسیک ایران و نیز حضور ایران در نزاع‌های منطقه می‌پردازد. / باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا می‌گوید ترامپ در ماه مه از برجام خارج می‌شود.

پیام نوروزی عباس امیرانتظام

عباس امیرانتظام: آرزومندم سال جدید آزادی، امنیت، عدالت اجتماعی، احیای انسانیت، آبادانی کشور و آرامش دل یکایک هموطنان را با خود به همراه آورده و شادمانی را به دلهای غم گرفته در آحاد این جامعه بشارت دهد.

زمزمه فیلترینگ تلگرام در ایران

حمیده زرآبادی: بنابر اطلاعات موثقی که از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دارم، فیلترینگ دائم تلگرام در سال آینده به تصویب شورای‌عالی فضای مجازی رسیده است. / در دیدار یک ماه پیش اعضای شورای عالی فضای مجازی با آیت‌الله خامنه‌ای، او از راه اندازی مجدد تلگرام پس از فیلتر شدن در جریان اعتراضات دی ماه ۹۶ به شدت انتقاد کرده است.

تقاضای رشوه از یک سوم ارباب رجوعان به شهرداری تهران

براساس آمارها و نظرسنجی‌ها، شهرداری تهران امروز جزو فاسدترین دستگاه‌های کشور است و نظرسنجی آقای نجفی در شهرداری طی شش ماه اول نشان داده که یک سوم ارباب رجوعان اعلام کردند که از ما تقاضای رشوه شده است.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.