پنجشنبه ۲۸ دي ۱۳۹۶ - Thursday 18 January 2018
  ::: سياست

سهند ایرانمهر

راه سوم عبور از بحران

«ایران، سامان نمی‌گیرد مگر روزی که حاکمان و مردم به گفتگوی با یکدیگر بنشینند و هیجان و لذت موقتی سرکوب مظلوم از سوی حاکم و نئشه سکرآور انتقام گرفتن از ظالم از سوی مردم، به نفع عقلانیت، شعور و گفتگو و مدارا کنار گذاشته شود و این مهم، مستلزم جد و جهد است.»

نامه بی‌چهرگان

ننگ بر،‌ مرگ بر

اکنون که غرش سهمگین طوفان زمستان ۹۶ باد در بساط مقدس نمایان و دین فروشان انداخته است، ما، آن دسته از به حاشیه‌ رانده شده‌ترین لایه‌های جامعه که از خدمت به ملت و کشور برکنار و از زندگی و هستی ساقط شده‌ایم، مایی که شناسنامه سفید داریم...، به خیابان آمده و خواهان برچیدن نظام تبعیض‌آمیز جمهوری اسلامی هستیم.

حمید آقایی

در ستایش کار، منبع معنابخش زندگی

نسل جوان ایران شور و معنای زندگی خود را در جستجوی کار، یافتن و تثبت جایگاه اجتماعی خویش و در آزاد کردن استعداد‌ها و خلاقیت‌هایشان جستجو می‌کند. داستانهای دروغینی مانند «ایران اسلامی»، حکومت مستضعفین و ذشمن دشمن گفتن دیگر برای نسل جوان و اکثریت غالب مردم ایران اعتباری ندارند.

محسن حیدریان

عروج یکسان استالین و خامنه‌ای به قدرت

حکومت قانون همچون سپر و حافظ جامعه و حقوق شهروندان و رفتار یکسان با همه آحاد یک ملت است. حاکمیتی که بنیاد انتخاب «رهبر» را بر قانون شکنی و پنهانکاری از شهروندان بگذارد، به‌‌ همان راهی می‌رود که پایان کار استالین و خامنه‌ای شد. یعنی غرق شدن در فساد دولتی گسترده، انتقام جویی شخصی، دشمن هراسی بی‌پایه و کوری و کری در برابر مردم.

  ::: انديشه

اقتباس و تالیف: آراز م. فنی

پاره‌ی بیست و یک

راه‌های تکامل حقوق‌بشر در ادبیات و گذر تاریخ

وجود نظامهای مستبد، اقتدارگرا و نظامی را نیز برای مثال به عدم آگاهی مردم، کمبود امنیت، رفاه اجتماعی، پائین بودن سطح سواد مردم و کسری وجود موسسات دموکراتیک نسبت می دهند. گسست در تکامل نهادهای اجتماعی و سایر گسست های ساختاری، بنظر پاره ائی دیگر، از مواردی هستند که جزو عوامل عقب آفتادگی آورده می شود.

مزدک لیماکشی

شاخص‌های مشترک نظام‌های دیکتاتوری

دیکتاتوری به این معنی است که تعداد محدودی تمام قدرت را در کنترل خود داشته باشند و جابجائی قدرت از طریق انتخابات آزاد و ادواری صورت نگیرد. قدرت در دیکتاتوری‌ها در دست یک حزب، یک پادشاه، یک نیروی نظامی یک رهبری مذهبی یا یک رئیس جمهور مادام‌العمر می‌باشد.

ترجمه: ب. بی‌نیاز (داریوش)

یک بحثِ نوشتاری در ۹۵ تز (بخش چهارم)

آیا اسلام اصلاح‌پذیر است؟

ما می‌باید قرآن را به عنوانِ یک سندِ ادبی یا تاریخی مطالعه کنیم تا بتوانیم تصویری به دست آوریم که مردم آن منطقه در آن دوره چگونه زندگی و فکر می‌کردند. فقط این طور می‌توان نیروهای رادیکال را از مشروعیت‌ِ خود محروم کرد. آنگاه برای آن‌ها هم روشن خواهد شد که قرآن یک مجموعه دستورالعمل‌ها برای زندگیِ امروز نیست.

  ::: جامعه

آرزو ضیایی

بهزیستی هم خصوصی می‌شود؟

سازمان ‌بهزیستی میلیون‌ها مددجو دارد؛ مددجویانی که به دلایل مختلف با این سازمان در ارتباط‌اند. پای کارمند و ارباب‌رجوع که به میان می‌آید ناخودآگاه مشکلاتی را می‌توان در ارتباط آنها با یکدیگر یافت و سازمان بهزیستی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

  ::: ديگر مقالات خواندنی

آرمان/احسان انصاری

● ناآرامی‌ها را هشداری برای «آینده» بدانیم

بهرام امیراحمدیان/روزنامه «اعتماد»

● بازی قدرت خطرناك سوریه

سعید حجاریان

● «فتیان، لوطی‌ها و خودسرها»

سوسن نوری/ابتکار

● اشک باران و اندوه برف بر چهره ایرانی ها

مرجان توحیدی/شرق

● تحلیل محمدرضا تاجیک از ناآرامی‌های اخیر

گزارش سالانه دیده‌بان حقوق بشر

کارنامه‌ای نامطلوب حقوق بشری ایران در ۲۰۱۷

دیده‌بان حقوق بشر امروز در گزارش جهان سال ۲۰۱۸ خود گفت که دولت ایران در سال ۲۰۱۷ کارنامه‌ای نامطلوبی از سرکوب و نقض حقوق آزادی بیان، محاکمه‌ی عادلانه، برابری جنسیتی، و آزادی مذهبی به جای گذاشته است. عناصر سرکوب‌گر در نیروهای امنیتی، قوه‌ی قضاییه، و نهادهای غیرمنتخب حکومتی مثل شورای نگهبان به کنترل شدید خود بر سیاست کشور و سرکوب حقوق بشر ادامه داده‌اند.

::: آخرين خبرها

بازداشت چهار زن در اصفهان به اتهام درخواست رفراندوم

خبرگزاری فارس، منسوب به سپاه پاسداران، از بازداشت چهار زن خبر داده که روز نوزدهم دی ماه با پلاکاردهایی که روی آن شعار رفراندوم نوشته شده بود، برای ساعاتی در خیابانی در شهر اصفهان تجمع کردند. دستگیری سه تن به دلیل خواست برگزاری رفراندوم در حالی انجام می‌شود که برگزاری رفراندوم در قانون اساسی آماده است.

هشدار آمریکا به شرکت‌ها درباره تجارت با ایران

«رژیم‌های سرکش در ایران، کره شمالی و ونزوئلا کماکان با توسل به روش‌های مختلف اعم از استفاده از روش‌های فریبکارانه مالی جهت پیشبرد اهداف فسادآلود، مجرمانه یا تروریستی خود به تمامیت نظام مالی حمله می‌کنند.»

سرنوشت تونس را خوب تماشا کنیم

پس از یک انقلاب پر هیاهو که شمال آفریقا و خاورمیانه را لرزاند می‌توانیم تونس را خوب تماشا کنیم، کشوری درمانده و غرق در رانت‌خواری که در برگزاری یک انتخابات ساده شهرداری‌ها نیز درمانده شده است. سرنوشت تونس آیینه تمام نمایی از منطقه است، کافی است جرقه‌ای کوچک ایجاد شود تا از قاهره تا بنادر جنوب خلیج فارس در آتش خشم عمومی از حکمرانی نا مطلوب بسوزد.

نامه همبستگی فمینیست‌های ایرانی و آمریکایی

همان گونه که آمریکائیان کنار ایرانیان و سایر گروه‌های مهاجر ایستادند و به قانون ناعادلانه «منع سفر به آمریکا» اعتراض کردند، فمینیست‌های آمریکایی نیز در کنار زنان ایرانی در مبارزه‌شان برای برابری در ایران و در خارج به عنوان مهاجر می‌ایستند. ما اجازه نخواهیم داد مبارزات مشترک ما برای آزادی و عدالت مصادره گردد و از آن برای حمله کردن به دیگر مدافعان حقوق زنان، سوء استفاده شود.

گروه بین‌المللی بحران:

تصمیم ترامپ بیشترین ضرر را به اقتصاد ایران می‌زند

گروه بین‌المللی بحران می‌گوید دونالد ترامپ هر چند از توافق هسته‌ای خارج نشد، اما این تصمیم یک تعویق بیش نیست. این گروه کلید نجات برجام را در دستان اروپا می‌داند که آمریکا را متقاعد کند که به تعهداتش پایبند بماند.

چین به آینده ایران خوشبین نیست

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران: «بیش از یکسال است که با یکی از شرکت‌های چینی مشغول مذاکره برای سرمایه‌گذاری مشترکی در ایران هستیم. در جلسه‌ای که برای ادامه مذاکرات با او داشتم خبر ناخوشایندی به من داد: دولت چین سرمایه‌گذاری شرکتهای چینی در ایران را تقریباٌ ممنوع کرده و به سختی مجوز سرمایه‌گذاری خارجی در ایران را صادر می‌کند.»

پدر را برای شهادت علیه پسر مقابل دوربین نشاندند

یک منبع مطلع به کمپین حقوق بشر در ایران گفت ماموران اطلاعاتی شهر سنندج در استان کردستان، پس از انتقال پدر سارو قهرمانی به اداره اطلاعات، او را با تهدید وادار کرده‌اند علیه فرزند کشته شده‌اش شهادت بدهد و ویدئوی آن را در اختیار خبرگزاری‌های دولتی قرار داده‌اند.

سهم ایران و چین در فاجعه «سانچی»

مدیریت زمان، بزرگترین ایراد در امدادرسانی به نفتکش «سانچی» بود؛ در مدیریت زمان نه مالک کشتی و نه دولت چین به درستی عمل نکردند؛ ایران و چین می‌توانستند از کشورهای صاحب تخصص و شرکت سالویج در ۲۴ ساعت اول برای امدادرسانی درخواست کمک می‌کرد؛ کاری که نشد!

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.