پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - Thursday 24 May 2018
  ::: سياست

بهرام خراسانی

اصلاح‌طلبان حکومتی، در چهار راه سرگشتگی

آقای حجاریان، دشواریهای کنونی جمهوری اسلامی درست برخاسته از پارادایم‌های مشخصی است که همه آنها در همان قانون اساسی جمهوری اسلامی و روشهای پسندیده از سوی شما نهفته است. مانند باور و پسندیدگی چیرگی دین بر دولت و سیاست، دشمنی کور با آمریکا و اسراییل...

محمداکرام اندیشمند

افغانستان میدان انتقام‌گیری ایران از امریکا می‌شود؟

تقابل امریکا با ایران پس از خروج برجام حتی به همان استراتیژی ناکار آمد فشار بر پاکستان بر سر افغانستان نقطۀ پایان می‌گذارد. پاکستان می‌تواند با بهره گیری از تجارب پیشین خود از مرحلۀ تازۀ تقابل امریکا با ایران، مناسبات خود را با امریکایی‌ها نزدیک سازد و از این نزدیکی سود ببرد.

سعید حجاریان

تحلیل سعید حجاریان از وضعیت سیاسی کشور

چهارراه اصلاح‌طلبی

بعضی دیگر معتقدند مشکل فقط اصلاح‌طلبان هستند؛ برانداز‌ها می‌گویند اصلاح‌طلبان باعث تداوم عمر نظام شده‌اند و بعضی تندروهای داخلی اصلاح‌طلبان را سمی مهلک می‌خوانند و هر دو متفق‌القول می‌گویند: «آنگاه که اصلاح‌طلبی از صحنه روزگار محو شود، شرایط بسامان شده و مسائل خود‌به‌خود حل می‌شود»

احمد پورمندی

کمسیون ملی انتخابات و جبهه نجات ملی!

هـمگامی و هـمآهنگی افراد و نیروهای آزادی خواه و ایـجاد یک جنبش وسیع دمکراتیک می‌تواند اقتدارگرایان را به تمکین و پذیرش مطالبات مردم وادار سازد و راه دستیابی به آزادیهای سیاسی، برگزاری انتخابات آزاد و در نهایت مراجعه به آراء عـمومی را برای تغییر قانون اساسی و گذار به دمکراسی بگشاید.

  ::: جامعه

علی زمانیان

جامعه‌ هراسان، زیستن در شرایط پرخطر

هراس از جنگ، هراس از تهدیدهای بین المللی و تحریم، هراس از بیکاری، هراس از تورم و گرانی‌های شتابان و بی‌برنامه، هراس از افسارگسیختگی قدرت در مواجه با منتقدان، و بسیاری از ترس‌هایی که انباشت شده و زندگی افراد را عملا در گرداب مبهم و آینده‌ای تاریک فروبرده برده است، جامعه‌ی ایران را به جامعه‌ای هراسان تبدیل کرده است.

روزنامه شهروند

چگونه تبریز با تکدی‌گری خداحافظی‌کرد؟

در پژوهشی با عنوان «تبریز، شهر بدون گدا» که به مطالعه جامعه‌شناختی مواجهه شهروندان با پدیده تکدی‌گری پرداخته، پای طرح موضوعات ملموس‌تری به میان آمده است؛ مثل فرهنگ کمک‌رسانی میان مردم، ارزش کار در جامعه و فعال‌بودن چرخه اقتصادی، نگرش منفی به گدایان و البته وجود نظام‌های حمایتی مردم‌نهاد و اعتماد مردم به آنها.

   ::: فرهنگ و ادبيات

جمشید شیرانی

«گاهشمارِ فرهنگ‌ستیزی»

سیزیف در اغما

بیش از هزار سال است که باغبان‌های دلسوز نام ایران را همچنان بر صفحه‌ی روزگار زنده نگاه داشته‌اند. وقتی به جغرافیای ناممکنِ خاور نزدیک نظر می‌اندازیم این واقعیت به یک معجزه می‌ماند. این که ما از درون توفان‌های بی‌شمار همچنان زنده بیرون آمده‌ایم، امّا، به ما این توهّم را بخشیده که ما فناناپذیریم.

  ::: ديگر مقالات خواندنی

حمیدرضا جلائی‌پور

● درسهای «خیزشهای اعتراضی محلی» (با تاکید بر مورد کازرون)

مهدی مظفری

● اصلاح اصلاحات

عباس عبدی

● تناقضی كه سال‌هاست آشكار شده

جامعه نو

● قمار امنیت ملی

حسین ‌بشیریه

● بحران دولتهای ایدئولوژیک

شهروند/ایسنا

● «مصدق جدید» در چه حال است؟

حسین موسویان در گفت‌وگو با برنامه هاردتاک

● اروپا ظرفیت مقابله با تحریم‌های آمریکا را ندارد

در جستجوی ٣٠ میلیارد دلار گم‌شده!

«٣٠‌میلیارد دلار در دو – سه ماه پایانی‌ سال گذشته از ایران خارج شد» این جمله خبرساز را محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفته و البته دیگر درباره آن صحبت نکرد. ٣٠‌میلیارد دلاری که کمتر کسی حاضر شد درباره آن حرف بزند که این پول توسط چه کسانی و برای چه از ایران خارج شده است؟

::: آخرين خبرها

هیچ سندی برای جاسوسی فعالان محیط زیست وجود ندارد

عیسی کلانتری در همایش روز جهانی تنوع زیستی در تاریخ اول خرداد ماه اعلام کرد بر اساس تشخیص کمیته چهار نفره هیات دولت «فعالان بازداشت شده باید آزاد شوند چون هیچ سندی برای اثبات تهمت‌هایی که به این افراد زده شده وجود ندارد.»

دو دختر دانشجو به دلیل بهایی بودن از دانشگاه اخراج شدند

دانشجویان بهایی بر اساس بند سوم مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از تحصیل محروم و اخراج می‌شوند که به تایید علی خامنه‌ای، رهبر ایران نیز رسیده است. در این بند آمده است: «در دانشگاه‌ها چه در ورود و چه در حین تحصیل چنانچه احراز شد بهایی‌اند از دانشگاه محروم شوند.»

آیا آمریکا به دنبال تغییر رژیم ایران است؟

«ایرانی‌ها باید انتخاب کنند که چه نوع دولتی می‌خواهند»؛ این جمله‌ای بود که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در جریان سخنرانی شدیدالحن خود علیه مقامات ایران به زبان آورد و به این ترتیب گمانه‌زنی‌ها دربارۀ عزم آمریکا برای تغییر رژیم در ایران را تقویت کرد.

آمریکا پنج ایرانی مرتبط با سپاه پاسداران را تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه، اول خرداد، پنج ایرانی را به لیست سیاه تحریم‌ها اضافه کرد. ولی‌الله سیف،‌رئیس بانک مرکزی که هفته گذشته تحریم شد و ۵ نفری که امروز تحریم شدند، تحت تحریم‌های «فهرست اختصاصی تروریست‌های بین‌المللی» درآمده‌اند.

«حادترین مسئله منطقه خروج ایران از سوریه است»

روسیه از همه نیروهای خارجی از جمله ایران و حزب‌الله خواسته که سوریه را ترک کنند. بشار اسد هم تلویحا اشاره کرده که نیروهای ایرانی باید از سوریه خارج شوند، زیرا در شرایط کنونی حضور گسترده ایران تهدیدی است برای آینده سوریه.

دوازده خواست واشنگتن از ایران

شدید‌ترین تحریم‌های تاریخ علیه ایران وضع می‌شود

رئوس اساسی راهبرد تازه آمریکا در برابر ایران: آمریکا فشارهای بی‌سابقه اقتصادی علیه رژیم ایران اعمال خواهد کرد / همکاری نزدیک وزارت خارجه و وزارت دفاع برای مقابله با هرگونه تجاوزگری ایران / دولت آمریکا به حمایت از حقوق بشر در ایران ادامه خواهند داد...

ظریف: برجام بیماری درحال مرگ است

رئیس کمیسیون عمران مجلس: برجام از نظر ظریف، بیماری در حال مرگ است که در آی‌سی‌یو و شرایط بسیار سختی قرار دارد. / ظریف اعلام کرد اروپایی‌ها تعهد داده‌اند که منافع ایران را تضمین کنند، اما مشخص نیست که چقدر بتوانند در برابر تحریم‌های آمریکا مقاومت کنند، زیرا سهامداران شرکت‌های اروپایی، آمریکایی‌ها هستند.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.