بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

قربانی اسیدپاشی: زندگی از من گرفته شد


iran-emrooz.net | Wed, 22.10.2014, 10:26

ایرنا - دختر ۲۷ ساله قربانی حادثه اسیدپاشی اخیر اصفهان، از مسوولان خواست تا عامل اسیدپاشی را یافته و قصاص کنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، «سهیلا جورکش» روز چهارشنبه در درمانگاه شهید شوریده هنگامی که با برانکارد برای معاینه شدن از سوی سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت به این بیمارستان آورده شد، گفت: من دانشجو بودم، تحصیلکرده بودم، پشت فرمان خودروام در خیابان بزرگمهر اصفهان توقف کرده بودم که عامل اسیدپاشی زندگی مرا از من گرفت.

وی در حالیکه همه صورتش به جز چشمانش باندپیچی شده بود، خطاب به وزیر بهداشت افزود: من «تک دختر» خانواده بودم که تاکنون پایم به بیمارستان باز نشده بود.

سهیلا جورکش هرچند نمی‌توانست اشکی بریزد، اما با ناله از وزیر بهداشت خواست تا فقط او چشمانش را عمل کند و ادامه داد: بعد از خداوند از شما کمک می‌خواهم.

وی گفت: اگر خداوند من را دوست نداشت تاکنون مرده بودم چون اسید داخل دهان من نیز پاشیده شد.

سهیلا جورکش افزود: می‌خواهم الگوی دختران ایرانی باشم؛ چشم چپ من بینایی دارد، کمک کنید این بینایی حفظ شود تا بتوانم زیبایی‌های دنیا را ببینم؛ تسلیم نمی‌شوم چون لیاقت دارم.

وی به وزیر بهداشت گفت: با خدا زیاد دردل می‌کنم و خدا درس بزرگی به من داد که آدم ناشکری نباشم و اکنون ابتدا از خداوند و سپس از شما می‌خواهم که چشمانم را به من بازگردانید.

سهیلا جورکش از سطح آگاهی مردم در ارائه کمک‌های اولیه هنگام اسیدپاشی انتقاد کرد و افزود: هیچکس نمی‌دانست که هنگام اسیدپاشی باید فرد را با آب فراوان شست وشو داد، بلکه آنقدر سطح سواد مردم در این زمینه کم بود که می‌گفتند نباید شست وشو شود و فقط لباس‌های من را در آوردند و من را دوباره در یک ماشین پر از اسید (ماشین خودم) گذاشتند و این مساله موجب شد که پشت گردن من هم بسوزد.

وی ادامه داد: ۴۵ دقیقه طول کشید تا آمبولانس رسید؛ خیلی زجر کشیدم، داد می‌کشیدم و فقط حضرت ابوالفضل (ع) را به کمک می‌طلبیدم.

این قربانی اسیدپاشی در حالیکه هنگام آماده شدن برای معاینه به علت حرکت دادن دستان خود و تماس با محیط اطراف ناله می‌کرد «سوختم، سوختم»، به وزیر بهداشت گفت: زیبایی و بینایی‌ام را به من بازگردان؛ می‌خواهم بینا شوم و دوباره ببینم. دلم می‌خواهد فقط خودتان کار جراحی چشم من را انجام دهید.

سهیلا جورکش افزود: کسی که خدا را در دلش دارد با کمک خدا بلند می‌شود و من هم می‌خواهم دوباره بلند شوم.

* سهیلا را نجات دهید

پدر یکی از قربانیان اسید پاشی هم بیان اینکه با سوختن چشمان دخترم، جگر من هم سوخت، گفت: از جامعه پزشکی می‌خواهم تا چشمان سهیلایم را برگردانند.

«ناصر جورکش» روز چهارشنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: از جامعه پزشکان تهران نیز می‌خواهم سریع‌تر اقدام کرده و ۳۰ درصد بینایی چشم چپ سهیلا را نجات دهند تا در اثر عفونت‌های بیمارستانی از بین نرود.

وی خاطر نشان کرد: به عنوان پدری که بچه‌اش با اسید سوخته و جگر من نیز در اثر ناراحتی آن سوخته از وزیر بهداشت می‌خواهم که شخصا عهده دار روند درمانی او شود.

نامبرده تاکید کرد: سهیلا فقط دختر من نیست، دختر همه ایران است.

پدر سهیلا جورکش گفت: امیدوارم برای هیچ دختری این اتفاق پیش نیاید و از مسوولان می‌خواهم جلوی اینگونه خشونت‌ها را بگیرند.

وی افزود: اسیدپاشی، فجیع‌ترین کار و از بد‌ترین نوع جنایت‌هایی است که فقط از پس یک «درنده خو» بر می‌آید.

پدر سهیلا جورکش در ادامه به اقدامات درمانی دخترش اشاره کرد و گفت: تاکنون دو عمل جراحی روی دست و ران‌های پای او انجام شده؛ عمل دوم دیروز انجام شده و از پای چپ او برای پیشانی صورتش، پوست برداشته‌اند.

وی درباره هزینه‌های درمانی نیز افزود: مشکلی در این زمینه فعلا وجود ندارد و یک پرستار نیز برای دخترم استخدام کرده‌ام.


چشم قربانی اسیدپاشی نیاز به عمل اورژانسی دارد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چشمان «سهیلا جورکش» دختر 27 ساله قربانی اسیدپاشی را معاینه کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، دکتر «سیدحسن هاشمی» روز چهارشنبه در درمانگاه شهید شوریده، چشمان این دختر را معاینه و گفت: چشمان سهیلا باید بطور اورژانسی امشب جراحی شود.

وی خاطرنشان کرد: بینایی چشم راست از بین رفته اما چشم چپ نیاز به درمان های متعدد دارد.

هاشمی ادامه داد: سهیلا اکنون برای عمل های اولیه چشم به بیمارستان فارابی منتقل می شود و پس از آن نیز در بیمارستان سوختگی چمران بستری خواهد شد.

* حادثه اسید پاشی موجب تاسف همه ایرانیان شده است

وی تصریح کرد: حادثه اسید پاشی موجب تاسف همه ایرانیان شده و امیدواریم مسوولان اقدامات جدی و موثری را برای پیگیری و همچنین پیشگیری انجام دهند.

هاشمی در مورد هزینه های درمان سهیلا گفت: تامین هزینه های درمانی حداقل کاری است که دولت انجام می دهد اما هزینه های وارد شده به نظام سلامت از جاهای دیگری است، به آن معنا که باید به مساله خشونت، رفتارهای غیرطبیعی و افزایش مشکلات روان توجه شود وگرنه هزینه های مادی که ارزشی ندارد و جامعه پزشکی و دولت نهایت تلاش خود را برای درمان سهیلا انجام خواهد داد.

* مشکلات روحی و روانی در جامعه رو به افزایش است

هاشمی تصریح کرد: مشکلات روحی و روانی در جامعه رو به افزایش است و امیدواریم در این زمینه فکر جدی شود زیرا بطور مثال با وقوع حادثه اسیدپاشی برخی آسیب ها قابل جبران نیست.

وی با اشاره به آمار چشمگیر سوختگی های اسیدپاشی در مهمترین مرکز سوختگی کشور(بیمارستان مطهری) گفت: موارد گزارش شده از این بیمارستان تاسف بار بوده و زیبنده کشور و ملت ایران نیست.

هاشمی تاکید کرد: مردم در این بین بی تقصیر هستند و دستگاه های نظارتی باید در این زمینه قوی تر عمل کنند.

وزیر بهداشت به لزوم اطلاع رسانی کمک های اولیه در حوادث اسید پاشی اشاره کرد و گفت: در حادثه اخیر، اگر مردم از همان ابتدا فرد اسیدپاشی شده را با آب می شستند، بخش عمده ای از آسیب های چشمی و پوستی او اتفاق نمی افتاد، اما متاسفانه اقدامات اولیه درست برعکس نیازهای اولیه درمانی بوده است.

هاشمی افزود: حادثه اسیدپاشی خیلی وحشتناک است و لازم است تمام اقدامات مورد نیاز از نظر قانونی انجام شود تا اثر بازدارندگی داشته باشد.

وی تصریح کرد: قصاص برای فرد خاطی باید انجام شود، زیرا مردم باید هنگام بیرون آمدن از خانه آرامش داشته باشند و وظیفه حکومت و همه دستگاه های ذیربط این است که از این حوادث پیشگیری کنند.


نظر شما درباره این مقاله:


Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.