بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

۷۰ درصد هزینه‌های درمان بردوش بیماران سرطانی


iran-emrooz.net | Sun, 30.09.2012, 19:50

یکشنبه ۹ مهر ۱۳۹۱
سلامت نیوز
با وجود گذشت ۶ ماه از سال تنها یک چهارم از بودجه ۲۰۰ میلیارد تومانی درمان رایگان بیماران خاص و سرطانی تخصیص یافته است و همین امر روند درمان و پرداخت هزینه‌های کمرشکن بیماران سرطانی و خاص را مختل کرده است به این دلیل در حال حاضر وزارت بهداشت تنها ۳۰ درصد از این هزینه‌ها را می‌پردازد؛ بودجه‌ای که در صورت تخصیص کامل آن تا پایان سال می‌تواند پوشش هزینه‌های دارو و درمان بیماران سرطانی را از ۳۰درصد کنونی به ۱۰۰درصد افزایش دهد.
دکتر رضایی مدیرکل بودجه و اعتبارات معاونت درمان وزارت بهداشت در گفت‌و‌گو با خراسان با اشاره به اختصاص یافتن بودجه ۲۰۰ میلیارد تومانی برای درمان بیماران خاص و سرطانی در بودجه سال ۹۱ گفت: با وجود گذشت ۶ ماه از سال جاری تنها ۵۰میلیارد تومان از بودجه ۲۰۰میلیارد تومانی درمان بیماران خاص و سرطانی به معاونت درمان وزارت بهداشت برای پرداخت به بیمارستان‌های قطب درمان سرطان و مراکز درمانی بیماران خاص تخصیص یافته است.

اعتبارات درمان بیماران خاص و سرطانی به طور کامل تخصیص نمی‌یابد
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر وزارت بهداشت تنها قادر به پرداخت ۳۰درصد از هزینه‌های دارو و درمان بیماران سرطانی است. وی اشاره‌ای نیز به اعتبار۱۱۰میلیارد تومانی اختصاص یافته در بودجه سال گذشته برای درمان این دسته از بیماران کرد و گفت: سال گذشته نیز تنها ۸۰میلیارد تومان از این بودجه به وزارت بهداشت تخصیص یافت و با توجه به وضعیت موجود به نظر می‌رسد تنها ۱۳۰میلیارد تومان از بودجه بیماران خاص تا پایان سال به معاونت درمان وزارت بهداشت پرداخت شود.

فقط ۳۰ درصد هزینه داروهای گرانقیمت سرطانی پرداخت می‌شود
رضایی محل هزینه کرد بودجه درمان بیماران خاص را تأمین داروهای بیماران سرطانی، هموفیلی، تالاسمی،‌ام اس، بیماران دیالیزی و پرداخت هزینه جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی این دسته از بیماران دانست و اظهار داشت: در ۶ ماهه ابتدایی امسال و با اجرای پروتکل درمانی سرطان سینه با داروی هرسپتین، ۸۰ درصد از هزینه‌های درمانی بیماران مبتلا به سرطان سینه توسط وزارت بهداشت پرداخت شده است. این درحالی است که به دلیل تخصیص نیافتن به موقع و متناسب با زمان بودجه در نظر گرفته شده برای درمان بیماران سرطانی و خاص، معاونت درمان تنها موفق به پرداخت ۳۰درصد از هزینه‌های داروهای گرانقیمت دیگر سرطان‌ها شده است.

اظهار امیدواری برای کاهش سهم ۷۰ درصدی بیماران سرطانی به ۳۰ درصد
این مقام مسئول در وزارت بهداشت اظهار امیدواری کرد: در صورت تخصیص به موقع و کامل بودجه اختصاص یافته برای درمان این دسته از بیماران، امکان پرداخت بخش عمده‌ای از هزینه‌های دارویی و درمان بیماران سرطانی فراهم شود و سهم بیمار از ۷۰ درصد کنونی به ۳۰ درصد کاهش یابد. مدیرکل درمان و اعتبارات معاونت درمان وزارت بهداشت از پرداخت بخش عمده‌ای از هزینه‌های درمانی بیماری‌های اسکولیوز، صرع مقاوم به درمان و پارکینسون به شرط تایید شورای عالی پزشکی وزارت بهداشت خبر داد و گفت: بیمارستان‌های سینا، رسول اکرم و شفا یحیاییان درتهران و بیمارستان آیت ا... کاشانی اصفهان خدمات درمانی را با حداقل هزینه به این دسته از بیماران ارائه می‌دهند. وی خاطر نشان کرد: هزینه‌های درمانی سه بیماری فوق از محل بودجه درمان بیماران صعب العلاج پرداخت می‌شود.
وی افزود: سالیانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ بیمار مبتلا به سه بیماری صعب العلاج اسکولیوز، صرع مقاوم به درمان و پارکینسون برای درمان به خارج از کشور اعزام می‌شدند که با پرداخت هزینه‌های درمانیشان در داخل کشور دیگر نیازی به اعزامشان به بیمارستان‌های خارج از کشور نیست و سالانه ۱۰۰ نفر از این بیماران در بیمارستان‌های دانشگاهی تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند. رضایی همچنین از پرداخت هزینه‌های جراحی بیماران نیازمند به تعویض مفصل در کشور خبر داد و گفت: امسال برای اولین بار تمامی هزینه‌های درمانی بیماران نیازمند به تعویض مفصل توسط وزارت بهداشت پرداخت می‌شود.


نظر شما درباره این مقاله:


Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.