ايران امروز
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
iran-emrooz.net | Tue, 24.12.2019, 18:19

وام بانک جهانی برای رفع مشکل فاضلاب اهواز واقعیت دارد؟

سعید تهرانی


رمزگشایی مردم سالاری آنلاین از یک حقیقت تلخ

آیا واقعیت دارد که  ۱۵ سال پیش، بانک جهانی وامی ۱۴۹ میلیون دلاری برای رفع مشکل شبکه فاضلاب اهواز اختصاص داده بود؟
مشکلات مردم خوزستان از حد تحمل خارج شده است. باران که می‌آید در اهواز و کوت عبدالله فاضلاب بالا می‌زند و به خانه‌های مردم سرازیر می‌شود. مشکل شبکه فاضلاب اهواز چیزی نیست که تازه کشف شده باشد. می‌گویند حتی حدود ۱۵ سال پیش، بانک جهانی وامی ۱۴۹ میلیون دلاری برای رفع مشکل شبکه فاضلاب اهواز اختصاص داده اما مشخص نیست که این پول کجا خرج شده است. ماجرای این وام چیست؟ آیا اصولاً چنین پولی برای بازسازی شبکه فاضلاب اهواز در دهه ۸۰ شمسی پرداخت شده است؟
بررسی دقیق این موضوع از حقایقی تلخ، پرده برمی‌دارد...
به گزارش مردم سالاری آنلاین، با آخرین بارندگی که سیل فاضلاب را در اهواز راهی خانه‌های مردم کرد، یک بار دیگر مشکلات شبکه فاضلاب این شهر در سطح ملی مطرح شد. اما چرا در این همه سال، این مشکل به ظاهر ابتدایی حل نشده است؟ آیا مشکل در تأمین اعتبار بوده است؟ ماجرای وام بانک جهانی برای بازسازی شبکه فاضلاب اهواز حقیقت دارد؟
بررسی رسانه‌های مختلف ایران نشان می‌دهد که ماجرای تخصیص وام بانک جهانی برای رفع مشکل شبکه فاضلاب اهواز واقعاً حقیقت دارد. بنا به گزارش رسانه‌های مختلف، در روز چهارشنبه ۲۶ فروردین سال ۱۳۸۳ قرارداد نهایی پرداخت وامی ۲۷۹ میلیون دلاری به ایران برای توسعه شبکه فاضلاب شهری دو شهر اهواز و شیراز امضاء می‌شود. این قرارداد در آن زمان با حضور محمد خزاعی، معاون امور بین‌الملل وزارت اقتصاد، قائم مقام وزیر نیرو و نمایندگان بانک جهانی امضاء شد.
از این ۲۷۹ میلیون دلار، ۱۴۹ میلیون دلار سهم توسعه شبکه فاضلاب شهری اهواز بوده است. بررسی رسانه‌های آن زمان نشان می‌دهد که بانک جهانی در سال‌های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴، علاوه بر دو شهر شیراز و اهواز، برای پروژه‌های آب و فاضلاب شهری تهران، بابل، ساری، رشت و بندر انزلی نیز وام‌های کلانی پرداخت کرده است.
محسن عابدینی‌پور، معاون برنامه‌ريزي وقتِ شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور در دهم آبان ماه سال ۸۴ در مورد پروژه‌های مورد حمایت بانک جهانی در ایران گفته است: «اختصاص اعتبار به سه پروژه آب و فاضلاب شهري از سوي بانك جهاني قطعي شده است. پروژه اول اختصاص اعتبار مربوط به پروژه فاضلاب تهران بود كه از ۱۵۰ ميليون دلار تصويب شده تاكنون ۶۰ ميليون دلار آن اخذ شده است. پروژه دوم مربوط به پروژه مشترك اهواز و شيراز است كه به صورت مشاركت طرف ايراني و طرف خارجي كه بانك جهاني است، به انجام خواهد رسيد. بانك جهاني براي پروژه فاضلاب اين دو شهر ۲۷۹ ميليون دلار اعتبار اختصاص خواهد داد. تاكنون شش مناقصه در اهواز اجرا و دو مناقصه براي شيراز ابلاغ شده است».
این اظهارات که در آن زمان صورت گرفته و قرارداد امضاء‌شده بین ایران و بانک جهانی که یک قرارداد نهایی و لازم‌الاجرا بوده، شکی باقی نمی‌‌گذارد که اصل تخصیص وام از سوی بانک جهانی برای توسعه شبکه فاضلاب شهری اهواز صحت دارد. تنها چیزی که در آن ابهام وجود دارد، این است که مشخص نیست چه میزان از ۱۴۹ میلیون دلار سهمِ شبکه فاضلاب اهواز، به طرف ایرانی پرداخت شده؛ آیا همه آن پرداخت شده یا طرف ایرانی نتوانسته بانک جهانی را نسبت به پیش‌برد پروژه توجیه کند و تنها بخشی از ۱۴۹ میلیون دلار پرداخت شده است. بنا به اظهارات مقام‌های مسئول در آن زمان، در اصل پرداخت این وام، جای شک و شبهه‌ای وجود ندارد.
تأیید پرداخت وام توسط مقامات فعلی
اگر کوچک‌ترین شکی در مورد پرداخت وام توسط بانک جهانی برای رفع مشکل شبکه فاضلاب اهواز وجود داشته باشد نیز اظهارات مقامات فعلی آن را برطرف می‌کند!
غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، در مهرماه امسال با تأیید پرداخت وام از طرف بانک جهانی برای نوسازی شبکه فاضلاب اهواز گفته بود: «در استان خوزستان و اهواز، همه مسائل به کمبود پول و اعتبار مرتبط نیست، این را می‌شود در عدم اجرای تصفیه‌خانه فاضلاب اهواز مشاهده کرد که در ۱۵ سال گذشته منابع اعتباری زیادی از جمله وام بانک جهانی به آن اختصاص داده شده اما به سرانجام نرسیده است، این در حالی است که شیراز، اصفهان و تبریز با همین وام توانستند تصفیه‌خانه‌های خود را به اتمام برسانند. در خوزستان به نوعی «مسمومیت پول» دچار شده‌ایم، به این معنی که طرح ها تامین اعتبار می‌شود، اما هیچ کاری انجام نمی‌شود».
صادق حقیقی پور مدیرعامل شرکت آبفای خوزستان نیز موضوع تخصیص وام از سوی بانک جانی را تأیید کرده است. او در این‌باره گفته است: «بانک جهانی در دهه ۸۰  شرایط فعلی فاضلاب اهواز را پیش‌بینی کرد و وامی برای اصلاح شبکه فاضلاب در نظر گرفت اما باید دید پول این وام در کجا هزینه شده است!»
حجت‌الاسلام سید عبدالنبی موسوی‌فرد، امام جمعه اهواز، نیز اخیراً گفته است: «بانک جهانی در اوایل دهه ۸۰ اعتبار کلانی را برای رفع مشکل فاضلاب اهواز و برخی نقاط کشور اختصاص داد، اما متاسفانه این اعتبارات در این شهرستان هزینه نشد و باید تلاش کنیم تا اعتبارات اختصاص داده شده به درستی مدیریت شود».
استاندار خوزستان نام این پدیده که وام بانک جهانی خرج توسعه شبکه فاضلاب اهواز نشده است را «مسمومیت پول» گذاشته است. اما واقعاً این پدیده را با نام‌های بهتر و سزاوارتری می‌توان نام‌گذاری کرد. سوال افکار عمومی از تمام نهادهای ذی‌ربط این است که پول دریافت‌شده از بانک جهانی در کجا هزینه شده که هنوز پس از گذشت حدود یک و نیم دهه، مشکل فاضلاب اهواز حل نشده است؟!

گزارش: سعید تهرانی


نظر شما درباره این مقاله:


رتبه اول ایران در فرسایش خاک
ايران امروز
iran-emrooz.net | Tue, 24.12.2019, 18:07

رتبه اول ایران در فرسایش خاک


دبیر کارگروه فرسایش و حفاظت خاک در ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با بیان اینکه ایران در زمینه فرسایش خاک رتبه‌های اول در دنیا را دارد، گفت: برآوردها نشان می‌دهد به طور میانگین دو میلیارد تن در سال فرسایش خاک در کشور داریم و با سیلی که اواخر سال جاری در کشور رخ داد، ۳ تا ۴ میلیارد متر مکعب خاک از دست دادیم و این در حالی است که خاک از دست رفته ۳ تا ۴ میلیون سال به طول انجامیده تا تشکیل شود.
دبیر کارگروه فرسایش و حفاظت خاک در ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با بیان اینکه ایران در زمینه فرسایش خاک رتبه‌های اول در دنیا را دارد، گفت: برآوردها نشان می‌دهد به طور میانگین دو میلیارد تن در سال فرسایش خاک در کشور داریم و با سیلی که اواخر سال جاری در کشور رخ داد، ۳ تا ۴ میلیارد متر مکعب خاک از دست دادیم و این در حالی است که خاک از دست رفته ۳ تا ۴ میلیون سال به طول انجامیده تا تشکیل شود.
دکتر منوچهر گرجی در گفت‌وگو با ایسنا، “خاک” را بزرگترین سرمایه در اختیار هر کشور توصیف کرد و گفت: خاک در کاهش تنش‌های آبی و هم در تحصیل و ذخیره‌سازی آب نقش مهمی دارد و اگر خاک نبود و کره زمین به جای خاک از سنگ پوشیده شده بود، قادر به ذخیره‌سازی آب نبود و همه آب‌های دریافتی از بارندگی وارد دریاها و دریاچه‌ها می‌شد.
وی همچنین خاک را بزرگترین توزیع کننده آب در دنیا معرفی کرد و افزود: بررسی‌های جهانی نشان می‌دهد که رطوبت خاک بیش از ۸ برابر رطوبت تمام رودخانه‌ها است و این رطوبت خاک است که موجب توسعه پوشش‌های گیاهی و مرتع می‌شود. با توجه به این واقعیات حل مشکل آب کشور بدون در نظر گرفتن مشکل خاک امکان‌پذیر نیست.
گرجی با اشاره به تاثیرات فرسایش خاک،‌با تاکید بر اینکه اگر یک سانتی‌متر از خاک را از دست دهیم، صدها سال زمان نیاز دارد تا خاک از دست رفته جایگزین شود و خاطر نشان کرد: خاکی که امروز در دسترس ما قرار دارد، میلیون‌ها سال طول کشیده است تا به این صورت تبدیل شود و از سوی دیگر کل مساحت ایران ۱۶۵ میلیون هکتار است که تنها ۱۸.۵ میلیون هکتار آن در طول تاریخ کشور تحت کشت دیم و آبی قرار گرفته است و این میزان تنها ۱۸ درصد اراضی را شامل می‌شود.

مدیریت خاک
دبیر کارگروه فرسایش و حفاظت خاک در ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست، با تاکید بر اینکه بیش از ۱۰ هزار نوع خاک در دنیا شناسایی شده است که هر کدام از آنها مدیریت‌های جداگانه‌ای را می‌طلبد، خاطرنشان کرد: مدیریت خاک از مزرعه‌ای به مزرعه دیگر متفاوت است؛ از این رو اولین گام در مدیریت خاک شناسایی نوع خاک است و این اقدامی است که متاسفانه در کشور هرگز انجام نشده، در حالی که ۷۰ سال گذشته در دنیا اقدام به شناسایی خاک شده است.
رییس انجمن خاک، با بیان اینکه برای شناسایی خاک به ۲۰ تا ۳۰ سال زمان نیاز داریم، یادآور شد: ما به این امر در “قانون خاک” که آن را به تصویب رساندیم، توجه کردیم؛ ولی حتی اگر این قانون از هم‌اکنون اجرایی شود ۳۰ سال طول می‌کشد تا به داده‌های مورد نیاز خود در این زمینه دست یابیم؛ از این رو ما ۱۰۰ سال از دنیا عقب هستیم.
گرجی، همچنین خاک را موجب سلامت جامعه دانست و گفت: آلودگی‌های خاک اعم از نفتی، رادیواکتیو، سموم شیمیایی و یا مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی وارد زنجیره غذایی انسان می‌شود؛ چراکه گیاه در خاک رشد می‌کند و ما از شیر و گوشت دامی مصرف می‌کنیم که غذای مورد نیاز خود را از خاک دریافت می‌کند؛ از این رو آلودگی‌های موجود در خاک وارد زنجیره غذایی انسان خواهد شد و مشکلات زیادی را فراهم می‌کند.

فرسایش خاک
دبیر کارگروه فرسایش و حفاظت خاک در ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست، با تاکید بر اینکه ایران در زمینه فرسایش خاک در رتبه‌های اول دنیا قرار دارد، افزود: برآوردها نشان می‌دهد که به طور میانگین ۲ میلیارد تن در سال فرسایش خاک در کشور داریم و با سیلی که اواخر سال جاری در کشور رخ داد، ۳ تا ۴ میلیارد متر مکعب خاک از دست دادیم؛ خاکی که ۳ تا ۴ میلیون سال به طول انجامید تا تشکیل شود.
وی تغییر اقلیم را یکی از دلایل فرسایش خاک در کشور نام برد و اظهار کرد: کشور در شرایط خشکی قرار دارد؛ از این رو پوشش گیاهی کمی داریم و پوشش گیاهی کم، زمینه را برای فرسایش خاک فراهم می‌کند.
گرجی، شیب‌دار بودن کشور را از دیگر علل فرسایش خاک در کشور نام برد و ادامه داد: بیش از ۵۱ درصد از کشور دارای اراضی شیب‌دار است و شیب، سرعت فرسایش را افزایش می‌دهد.
این محقق حوزه خاک، روش‌های مدیریت خاک در کشاورزی، دامداری، منابع طبیعی و جنگل‌ها و عملیات راه‌سازی را از دیگر دلایل فرسایش خاک ذکر کرد و یادآور شد: بر اساس مطالعات محققان آمریکایی در سال ۲۰۱۱، به ازای هر تن فرسایش خاک در آمریکا، ۲۸ دلار به این کشور خسارت وارد می‌شود و اگر ما ۲ میلیارد تن فرسایش را در ۲۸ دلار ضرب کنیم، رقم آن از میزان فروش نفت بیشتر خواهد شد.
دبیر کارگروه فرسایش و حفاظت خاک در ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست با تاکید بر ضرورت تغییر الگوی کشاورزی برای جلوگیری از فرسایش بیشتر، گفت: برای این منظور در ستاد الگوهایی را تعریف کردیم. این الگوها برای اراضی با شیب ۱۰ درصد است که مطالعات آن در دانشگاه تهران انجام شده و توانستیم فرسایش را به صفر برسانیم، ضمن آنکه تولید محصولات دو برابر شده و هزینه تولید ۵۰ درصد و سوخت تراکتور تا ۸۰ درصد کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه این الگو در اراضی به وسعت ۸۰ هکتار که دارای تپه ماهوری بوده اجرایی شده است، گفت: فاز دوم را در استان قزوین در اراضی به وسعت هزار هکتار توسعه دادیم و با کمک ستاد و معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی و معاونت زراعت این وزارتخانه به دنبال این هستیم که این الگو را در ۴ استان دیگر در اراضی مردمی پیاده‌سازی کنیم.
گرجی، افزایش مواد آلی خاک از طریق گرفتن گازکربنیک موجود در هوا و تصفیه آن در خاک و کاهش سوخت تراکتور را از مزایای مهم این الگوی کشت نام برد.

روش‌های تثبیت خاک
دبیر کارگروه فرسایش و حفاظت خاک در ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست، با بیان اینکه برای تثبیت کانون‌های ریزگرد به غیر مالچ پاشی باید اقدامات دیگری مانند محدود کردن چرای دام در مراتع انجام شود، افزود: در حال حاضر مطالعات وسیعی در زمینه مالچ‌های زیستی و رسی که می‌تواند جایگزین مالچ‌های نفتی شود و دوستدار محیط زیست نیز هستند، انجام شده است؛ ولی تاکنون دو مالچ زیستی تولید شده مورد تایید قرار گرفته‌اند.
وی از اجرایی شدن پایلوت این دو مالچ زیستی در استان‌های سیستان و بلوچستان و اصفهان خبر داد و یادآور شد: در سطح ۲۰۰ هکتار در منطقه “زهک” استان سیستان و بلوچستان اجرا شده است و بر روی کامل‌تر شدن این مالچ مطالعات آن ادامه دارد.
گرجی با بیان اینکه تاکنون صدها نمونه مالچ زیستی به این ستاد ارسال شده است، گفت: پایلوت‌های این مالچ‌ها اجرایی شده است که به دلایل مختلفی همچون پایداری پایین و یا دارا بودن چالش‌های زیست محیطی رد شدند و مالچ رسی که در حال حاضر به آن رسیده‌ایم، از ۵ سال گذشته مطالعه در این باره شروع شده است.

بادشکن‌های زیستی
این محقق استفاده از بادشکن‌های زیستی را برای حفاظت از جاده‌ها و حفاظت از مزارع در برابر طوفان‌های شن و گرد و غبار دانست و خاطر نشان کرد: برای تثبیت کانون‌های گرد و غبار اطراف دریاچه ارومیه در وسعت ۶۰۰ هکتاری این بادشکن‌های زیستی و غیر زیستی استفاده شد که در کاهش طوفان‌های گرد و غبار مؤثر بوده است.
وی بادشکن‌های زیستی را درختان دانست و گفت: با توجه به نتایج خوبی که کسب شد، استفاده از این بادشکن‌ها یکی از دستور کارهای ستاد احیای دریاچه ارومیه برای توسعه اراضی حاشیه این دریاچه قرار گرفته است.


نظر شما درباره این مقاله:


نورعلی تابنده قطب دراویش گنابادی درگذشت
ايران امروز
iran-emrooz.net | Tue, 24.12.2019, 17:36

نورعلی تابنده قطب دراویش گنابادی درگذشتنظر شما درباره این مقاله:


مردم ایران از یاد رفته‌اند؟
ايران امروز
iran-emrooz.net | Tue, 24.12.2019, 17:14

مردم ایران از یاد رفته‌اند؟

سمیرا قیاسی


نمیدانم همان هوای مه گرفته پر از عناصر شیمیایی که ما تنفس می کنیم، در ریه مسئولین کشور رفت و آمد می کند یا اینکه هوا را هم مثل سایر مواهب زندگیشان به صورت ویژه گند زدایی و پاکسازی کرده و به وجود مبارکشان سرازیر میکنند؟ مسئولیت و تعهد اجتماعی و شغلی که هیچ! واقعا برخی از این حضرات وجدان و انسانیت را هم به راحتی دفن کرده اند آنقدر که  حال خراب و نفس گرفته و تن بیمار و دردهای بی درمان بچه و بزرگ و پیر و جوان این ملت نجیب هیچ ارزش و اهمیتی برایشان ندارد!
مردمی که آنقدر نجابت و شرافت به خرج دادند که حتی دیگر حقوق طبیعی و بدیهیشان به رسمیت شناخته نمیشود و حتی دیگر حق اعتراض و خواستن را برای خود لازم نمی دانند! مردمی که با همه سختی ها و کمبودها و دردهای این مملکت از زمان نابسامانی و هرج و مرج اوایل انقلاب تا خرابی و سختی های بعد از جنگ ساختند به امید روزی که کشور به ثبات برسد و قدر صبوریشان دانسته شود لیکن انگار هرچه نجابت بیشتر شود حق و حقوق کمتری نصیب آدمها می شود...
مردمی که سختی های گرانی و مشکلات اقتصادی کمرشان را خم کرده و حتی دیگر توان رساندن خرج و دخل به همدیگر را ندارند و حتی دیگر صورتهایشان با سیلی هم سرخ نمی شود حالا باید برای تنفس و داشتن هوای سالم هم رویا ببافند و منتظر امداد الهی باشند که گویا او هم از ما دل بریده و رهایمان کرده!
گناه ما مردم چیست که در سرزمینی زندگی میکنیم که پر از نعمت طبیعی و گنجینه های ارزشمند صنعتی و معدنی و کشاورزی و آب و هوا و منابع طبیعی است اما هیچ چیزش نصیب خودمان نمی شود؟ گناه ما چیست که مسئولینمان به جای مدیریت مشکلات و رفع نواقص به فکر حل مشکلات سایر کشورها و تامین منافع خود و زنده باد و مرده باد گفتن های سیاسی صد من یک غازی هستند که جز دود گرانی و تحریم و بدبختی چیزی عاید چشمانمان نخواهد کرد؟
گناه ما چیست که هم باید درد بیکاری و گرسنگی و فقر را تحمل کنیم هم حق تنفس سالم را از دست بدهیم و سقف آرزوهایمان به کف زمین برسد؟ چرا هیچکس صدای ما را نمی شنود؟ چرا دردهای ما دیده نمیشود؟ چرا هیچ انسانی، هیچ مسئولی، هیچ وجدانی، تلخ کامی این مردم را نمیبیند؟ همه باید بمیریم تا شنیده شویم؟ درد آنجاست که حتی با مردن هم شنیده نمیشویم! مگر کودکان معصومی که به خاطر تحریم و نبود دارو جان میدهند شنیده میشوند؟ مگر پسر کولبر نوجوانی که در سرمای کوه وقتی برای تامین زندگیش یخ میزند شنیده میشود؟ مگر پدری که به خاطر فقر خودکشی میکند شنیده میشود؟ مگر مادری که برای هزینه زندگی بچه هایش کلیه میفروشد شنیده میشود؟ ما قرار نیست دیده شویم. قرار نیست شنیده شویم... قرار است همگی با هم بمیریم.
نخبه هایمان یکی یکی کوچ کردند و آنان که مانده اند پای رفتن ندارند. اما هیچ کس ندید و نخواست ببیند و بشنود که این مردم صبور از حداقل حقوق انسانی بی بهره اند و صدایشان در گلو خفه شده است...
دیگر نه توان دعا داریم و نه امید به فردای بهتر....فقط قرار است بمانیم و شاهد مرگ تدریجی مان باشیم...

مردم سالاری


نظر شما درباره این مقاله:


Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.