بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ابراز تاسف چین از اقدام ایران


iran-emrooz.net | Mon, 08.07.2019, 11:30


نظر شما درباره این مقاله:


فقرزدایی پوپولیستی
بازگشت به صفحه اول

بررسی چالش‌های سیاست‌های حمایتی دولت

فقرزدایی پوپولیستی

جهان صنعت


iran-emrooz.net | Mon, 08.07.2019, 11:02

عموم دولت‌ها در سطوح مختلف جهان، به منظور پیشبرد اهداف سیاستی خود در اجرای برنامه‌های فقرزدایی و توزیع برابر درآمد، طرح «پرداخت یارانه» را در اولویت سیاستگذاری خود قرار می‌دهند‌. تجربه نشان می‌دهد این سازوکار اجرایی با بهبود قدرت خرید خانوارهای کم‌درآمد آغاز می‌شود، اما در ادامه از مسیر اصلی و برنامه‌ریزی شده خود منحرف و افزایش شکاف طبقاتی را موجب می‌شود‌.
این قانون برای نخستین بار و در دی ماه سال ۸۹ با افزایش قیمت حامل‌های انرژی و پرداخت یارانه نقدی در ایران اجرایی شد‌. شاخص‌های تورمی نشان می‌دهند که بعد از اجرای این سازوکار، کالاها و خدمات با افزایش قیمت ناشی از آن مواجه شدند و این طرح حمایتی حتی به تغییر در عرضه نیروی کار نیز منجر شد‌.
بررسی‌ها نشان می‌دهد بعد از اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها، ضریب جینی بهبود یافته و از ۴۱۱/۰ قبل از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها به ۳۸۱/۰ بعد از اجرای این طرح رسیده که حاکی از کاهش نابرابری است‌. این مهم نشان می‌دهد برنامه دولت برای مبارزه با فقر در آغاز توانسته به افزایش قدرت خرید خانوارها و کاهش فاصله طبقاتی منجر شود، اما در ادامه و به دلیل بروز نرخ تورم‌های تصاعدی در اقتصاد، این سیاست حمایتی عملا قادر به تامین نیازها و خواسته‌های دهک‌های پایین درآمدی در مقایسه با افزایش سطوح قیمت‌ها نبود‌.

جامعه هدف
یکی از چالش‌های اصلی در اجرای هدفمندی یارانه‌ها، عدم شناسایی دقیق جامعه هدف برای اختصاص یارانه‌ها بوده است‌. این امر از آغاز اجرای این طرح سیاستی تا به امروز وجود داشته و به این ترتیب دولت را ناگزیر به اختصاص رقم‌های هنگفتی به تمام دهک‌های درآمدی کرده است‌.
بر این اساس و با وجود تاکید زیاد بر حذف تعدادی از مشمولان دریافت یارانه نقدی در بودجه سال‌جاری، حدود ۴۲هزار و ۵۰۰میلیارد تومان برای پرداخت یارانه‌های نقدی در نظر گرفته شده که به این ترتیب می‌توان در هر ماه به حدود ۷۷میلیون و ۸۰۰هزار نفر یارانه پرداخت کرد‌. این در حالی است که تعداد مشمولان دریافت یارانه در بودجه سال ۹۷ بین ۴۰ تا ۴۲میلیون نفر در نظر گرفته شده بود‌.
به این ترتیب به نظر می‌رسد دولت از شناسایی مشمولان دریافت یارانه‌های نقدی ناتوان است؛ موضوعی که توانسته حجم زیادی از منابع دولت را که می‌توانست در سرفصل‌های دیگری همچون تولید و کشاورزی قرار گیرد، صرف پرداخت نقدی آن به تمام دهک‌های درآمدی ‌کند‌.
به عبارتی دیگر شناسایی جامعه هدف برای دریافت یارانه مستقیم، همراه با توانمندسازی و اجرای برنامه‌های اجتماعی برای جامعه هدف، می‌تواند منابع را برای اجرای سایر موارد همچون بهینه‌سازی مصرف انرژی، اصلاح ساختار فناوری واحدهای تولیدی و خدماتی، گسترش حمل و نقل عمومی و سایر اهداف ذکر شده فراهم سازد‌.
مساله مهم شناسایی جامعه هدف طرح هدفمندی یارانه‌ها را از اساس دچار چالش و اشکال کرده است، به طوری که هدف اصلی دولت برای حمایت از اقشار پایین درآمدی و همچنین فقرزدایی به دنبال آن محقق نشده است‌.

تجربه برزیل
شکست دولت در اجرای صحیح و کارآمد این سیاست حمایتی توجه صاحب‌نظران را به سیاست اجراشده در دیگر کشورها جلب کرده است‌. برزیل از جمله کشورهای موفق در اجرای طرح پرداخت یارانه با هدف شکستن «تله فقر» با تمرکز بر توانمندسازی مدرسه‌محور کودکان به علاوه فقرزدایی درآمدی خانوارها بوده است‌.
آنچه این کشور را در اجرای طرح پرداخت یارانه به خانوارها موفق ساخته است اندازه‌گیری خط فقر سالانه و شناسایی دقیق و منظم خانوارهایی است که زیر خط فقر سالانه قرار می‌گیرند‌. از سوی دیگر هر ماه درصدی از خانوارهای دریافت‌کننده یارانه نقدی، هم از نظر میزان درآمد ماهانه و هم از نظر نظم حضور کودکان در مدرسه و نیز چک‌آپ‌های پزشکی، به دقت بررسی می‌شوند و در صورت اثبات تخلف خانوار، جریمه‌های سنگینی برای خانوار در نظر گرفته خواهد شد‌.
بنابراین موفقیت این کشور در اجرای سیاست حمایت از دهک‌های پایین درآمدی می‌تواند از شناسایی درست جامعه هدف منتج شده باشد؛ موضوعی که سیاستگذاران داخلی ایران را در این راستا با چالش‌های عمده‌ای مواجه و آنان را به اختصاص ارقام بزرگ‌تری برای پرداخت این یارانه‌ها ناگزیر کرده است‌.
این چالش طی سال‌های گذشته دولت را ناگزیر به برداشت از ردیف‌های بودجه‌ای اختصاص داده شده به طرح‌های عمرانی برای تامین هزینه‌های جاری دولت در جهت پرداخت یارانه‌های نقدی کرده است. به این ترتیب هر سال شاهد بر زمین ماندن طرح‌های عمرانی و نیمه‌تمامی هستیم که بودجه اختصاص داده شده برای آن، صرف هزینه‌های جاری دولت می‌شود‌.

رقم یارانه
موضوع مهم دیگر این است که با وجود تورم افسارگسیخته و افزایش سرسام‌آور قیمت کالاها و خدمات، یارانه ۴۵ هزار تومانی پرداختی قادر به جبران چند درصد از هزینه‌های تحمیل شده بر خانوارهاست؟ به نظر می‌رسد مبلغ یارانه پرداختی اگر با افزایش همراه نباشد، قادر نخواهد بود معیشت دهک‌های پایین درآمدی را ترمیم کند، آن هم در شرایطی که قیمت عمده مواد خوراکی و اقلام مصرفی خانو‌ارها با افزایش بیش از ۵۰ درصدی قیمت‌ها در سال‌جاری همراه بوده‌اند‌.
به نظر می‌رسد یکی از سیاست‌های مهمی که دولت می‌تواند در پیش بگیرد، توجه جدی‌تر به شناسایی جامعه هدف مشمول دریافت یارانه‌های نقدی است تا از طریق آن رقم اختصاص داده شده به دهک‌ها بالای درآمدی را به سبد معیشتی گروه‌های کم‌درآمد جامعه اختصاص دهد‌. این مهم دولت را بر آن داشت تا در سال‌جاری با استانی کردن طرح هدفمندسازی یارانه‌ها، در درصدد حذف مستمری دهک‌های پردرآمد جامعه برآید و بار شناسایی دهک‌ها درآمدی را بر دوش استانداری‌های کشور قرار دهد‌. این موضوع اما با انتقاداتی از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس همراه شد، به طوری که بازوی پژوهشی مجلس اعطای اختیار به استانداران در شناسایی و حذف یارانه دهک‌های بالا را نادیده گرفتن وظایف وزارت کار خواند‌. مرکز پژوهش‌های مجلس پیشتر و در گزارشی اعلام کرده بود که مفاد تبصره «۱۴» لایحه بودجه سال ۹۸ نشان می‌دهد دولت در لایحه بودجه نه تنها راهبرد مشخصی برای فقرزدایی ندارد، بلکه جایگاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی را نادیده گرفته است و با اعطای اختیار به استانداران در فقرزدایی عملا به موازی‌کاری درون مجموعه دولت دامن زده است‌.

کسری بودجه
در این شرایط باید پرسید که با وجود ناتوانی سیاست حمایتی دولت در فقرزدایی، سیاست مـذکور می‌تواند منجر به کاهش فقر و بهبود توزیع درآمد شود؟کارشناسان معتقدند یکی از موضوعات مهم که در بودجه سال‌جاری به چشم می‌خورد، کسری حتمی بودجه دولت است؛ موضوعی که بنا بر اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس، کسری بودجه بدون نفت دولت در سال‌جاری با افزایش ۲۶ درصدی همراه خواهد بود که از رقم ۱۳۳۳ هزار میلیارد ریال در قانون بودجه سال ۱۳۹۷ به ۱۶۸۵ هزار میلیارد ریال در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است‌. این مهم ضرورت سقف‌گذاری ریالی منابع حاصل از فروش نفت، پیشنهاد قطع رابطه بودجه و نفت و تخصیص ۱۱۵ هزار میلیارد تومان اعتبار به دولت را گوشزد می‌کند‌. در چنین شرایطی باید پرسید آیا منابع درآمدی دولت تکافوی پرداخت یارانه به تمام دهک‌های درآمدی را می‌کند؟ به نظر می‌رسد دولت لازم است منافع جایگزینی به منظور پرداخت یارانه‌های نقدی در سال‌جاری شناسایی کند‌. از دیدگاه بازوی پژوهشی مجلس، برخی راهکارهای عملیاتی برای افزایش منابع عمومی بدون فشار بر طبقات درآمدی پایین و متوسط عبارتند از ساماندهی معافیت‌های مالیاتی، مالیات بر مشتریان پرمصرف آب، برق و گاز، پلکانی کردن مالیات بر حقوق، وضع مالیات بر سود برخی سپرده‌های بانکی، وضع مالیات بر عایدی سرمایه (املاک)، وضع مالیات بر خانه‌های لوکس، جلوگیری از فرار مالیاتی برخی از مشاغل و مالیات بر مجموع درآمد‌. به این ترتیب و در حالی که سیاستگذار قادر به شناسایی جامعه هدف برای پرداخت یارانه نقدی نبوده است، لازم است برای ادامه حیات این سیاست حمایتی، به شناسایی منابع درآمدی جایگزین متوسل شد‌؛ موضوعی که اگرچه نمی‌تواند به معنای اجرای سیاست مشابه فقرزدایی با کشوری همچون برزیل باشد، با این حال می‌تواند یکی از مهم‌ترین ابزارها برای مقابله با کسری بودجه فراگیر دولتی در شرایط سخت و پیچیده کنونی باشد‌.


نظر شما درباره این مقاله:


عروس تالاب‌ها سرطان ندارد
بازگشت به صفحه اول

گزارش میدانی «شهروند» از آخرین وضعیت تالاب بین‌المللی انزلی

عروس تالاب‌ها سرطان ندارد

مهتاب جودکی


iran-emrooz.net | Mon, 08.07.2019, 10:36

گزارش میدانی «شهروند» از آخرین وضعیت تالاب بین‌المللی انزلی عروس تالاب‌ها سرطان ندارد قد تالاب انزلی از ٦ متر در سال‌های اوجش رسیده به کمتر از نیم‌متر، لجن به قدرِ پنج متر ارتفاع گرفته و فاضلاب پنج شهر همجوار و ٢٣٨ روستا به تالاب سرازیر می‌شود همین که کار مهار رسوبات و لجن‌ها به روشی نوین به نام بایوجمی آغاز شد، بعضی مخالفت‌ها باعث شد که روند احیای این تالاب بین‌المللی متوقف شود. مخالفان از اثرات سوء روش نانو گفتند و خطر سرطان و اجراکنندگان طرح داوری را سپردند به مراکز علمی تا ثابت کنند اینها شایعه است

می‌خواهند تالاب انزلی را به زندگی برگردانند. لجن‌ها و رسوبات را از دلش پاک کنند تا آب در آن عمق بگیرد و نیلوفرهای آبی سیراب شوند؛ اما مگر آسان است؟ قد تالاب از ٦ متر در سال‌های اوجش رسیده به کمتر از نیم‌متر، لجن به قدرِ پنج متر ارتفاع گرفته، فاضلاب پنج شهر همجوار و ٢٣٨ روستا به تالاب سرازیر می‌شود؛ به اضافه ٥٨٠ هزار تن رسوب که از حوزه‌های آبریز می‌آید، آزولا و سنبل آبی محاصره‌اش کرده‌اند، کاهش ١,٢ متری تراز خزر هم مزید بر علت شده  و جمعیت آبزیان و تنوع زیستی کاهش یافته است. همه اینها سبب شد که از ربع قرن پیش اسم عروس تالاب‌ها را در فهرست سیاه مونترو جا بدهند؛ فهرستی پر از تالاب‌های بیمار که به مراقبت نیاز دارند. با این همه سیاهی اما کسانی هستند هنوز که عروس تالاب‌ها را زنده بخواهند؛ دور از لجن، سموم کشاورزی، رسوبات آلی و فاضلاب انسانی. هر چند همین که کار مهار رسوبات و لجن‌ها به روشی نوین به نام بایوجمی آغاز شد، بعضی مخالفت‌ها باعث شد روند احیای این تالاب بین‌المللی متوقف شود. مخالفان از اثرات سوء روش نانو گفتند و خطر سرطان و اجراکنندگان طرح داوری را سپردند به مراکز علمی تا ثابت کنند اینها شایعه است.

بایوجمی چه بود و چه شد؟
از مهرماه سال ٩٧، سازمان محیط زیست برای اجرای مصوبه مدیریت خشکسالی و احیای تالاب انزلی از همه دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی دعوت کرد و درنهایت پروژه زیست ‌پالایی تالاب انزلی به روشی نوآورانه را سپردند به یک شرکت دانش‌بنیان در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان. این پروژه به روش بایوجمی انجام می شود؛ روشی که هشت سال پیش به عنوان یک اختراع ثبت شده و با استفاده از سه نوع ماده پلی ساکارید الکترولیت، الکترودهای فتوکاتالیست و نوعی کمپوست به فرآیند طبیعی خودپالایی تالاب سرعت می بخشد.
با فراخوان سازمان محیط زیست، یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان زیرمجموعه شهرک علمی-‌تحقیقاتی اصفهان، در سال ٩٤ روش حذف لجن‌ها از تالاب به روش بیولوژیکی سریع را مطرح کرد و برای اجرا، از کارگروه احیای تالاب‌ها ٢٥ هکتار مصوبه گرفت اما آنها شرط گذاشتند که ژاپنی‌ها طرح را بررسی کنند. نتیجه این بررسی پیشنهادی با ٥ بند بود و یکی از بندها اجرای پروژه  به صورت تیمار و شاهد در حاشیه تالاب و بسط نتایج آن به تالاب بود؛ این بود که در مرحله اول سه استخر چهار هکتاری میزبان اجرای طرح شدند.
مرحله پایلوت در استخرهای منفک‌شده از تالاب در سال ٩٦ و ٩٧ انجام شد و از ١٥ اسفند سال پیش اجرای مرحله پایلوت ٥٠ هکتاری در بخش مرکزی تالاب (پناهگاه حیات وحش سرخانکل) آغاز شد اما بعضی کارشناسان محیط زیست به این‌که مجری طرح درباره «نانو ذرات اکسید تیتانیوم» که در آب حل نمی‌شوند و «بعد از تصفیه به شکل رسوب در کف ته‌نشین می‌شوند» توضیحی نداده است، اعتراض کردند: «تکلیف هزاران تن رسوب اکسید تیتانیومی که در این فرآیند نشست کرده و به همراه غذای آبزیان به سفره‌های حاشیه‌نشینان و حتی سایر شهرها و استان‌ها منتقل خواهد شد، چیست؟» به دنبال اعتراضات مشابه و طرح نگرانی‌ها بابت در نظر گرفتن هزینه‌های اجرای این طرح، امام‌جمعه انزلی هم به این قضیه معترض شد و دست آخر، اواخر خرداد، طرح تصفیه و زیست پالایی تالاب انزلی برای کاهش عمق لجن به روش بایوجمی با دستور دادستان عمومی و انقلاب انزلی متوقف شد.
رحمان سیدزاده، دادستان انزلی پس از این دستور از «بعضی استادان تراز اول کشور در حوزه محیط زیست» نقل کرد که اجرای این پروژه «از طریق ریختن دی‌اکسید تیتانیوم در تالاب» ممکن است با توجه به «وضعیت پیچیده، دینامیک و شکننده تالاب انزلی»، ‌ضررهای جبران ناپذیری برای همه زیستمندان داشته باشد. این‌طور بود که ادامه کار موکول شد به زمانی که بی‌ضرر بودن طرح، اثبات شود.

نتایج اجرای پایلوت بایوجمی در انزلی
در آخرین گزارش کارشناسی پروژه زیست پالایی تالاب انزلی (٤تیر ٩٨) درباره وضعیت این تالاب توضیح نتایج اجرای پایلوت طرح زیست پالایی تشریح شده است:
١- کاهش عمق رسوب در مدت ٢٠ روز به طور متوسط ١٥ سانتیمتر نسبت به قبل از پروژه ٢- تغییرات عمق آب در چند هفته اجرای پروژه نوسان که به دلیل بارندگی های بالادست، دبی آب رودخانه هندخاله و تغییرات اندک دوره‌ای ماهانه سطح خزر است ٣- تغییرات مواد جامد محلول روند افزایشی داشته و به خاطر انحلال مواد آلی و کاهش ورود آب شیرین از حوضه آبریز و روخانه هندخاله است ٤- تغییرات ارزش زیستی نشانگر بهبود شرایط بستر برای زیست ماکروبنتوزهاست، اما همچنان تالاب در شرایط و محدوده کلاس پلی ساپروفی است ٥- تغییرات پتانسیل اکسیداسیون و احیایی و… توضیحات دیگری از این دست.
فرشید سهیلی، مدیرعامل شرکت نانوواحد صنعت پرشیا می‌گوید: «در آغاز کار با بودجه ١١٥ میلیون تومان در ٣ استخر چهار هکتاری انجام شد و نشان داد که ٢٠ تا ٣٠ سانتیمتری لجنی که آنجا بود حذف شد. از هر استخر حدود ١٢ هزار تن لجن حذف شد، در عین حال، ١,٧ برابر توانستیم ماهی برداشت کنیم و همین‌طورکربن، لجن و نیتروژن به نصف رسید. توانستیم این بخش را به سیکل زیستی ببریم و به خودپالایی تالاب کمک کردیم.» بعد از گرفتن این نتیجه، پیش‌بینی حجم عملیات در سال ٩٨ در صورت تایید کمیته نظارت فنی بر دستاوردهای پایلوت ٥٠ هکتاری اول، برای ٢٠٠ هکتار در نظر گرفته شد و قرار بر این شد که به صورت مرحله‌ای انجام شود. به گفته سهیلی برای اجرای این ٥٠ هکتار شهرک علمی -تحقیقاتی اصفهان ٢٥میلیارد تومان دریافت کرد؛ ٥٠درصد برای ماشین‌آلات و ٥٠درصد برای عملیات اجرایی.

«اگر سمی  بود، ماهی‌ها باید می‌مردند»
در پناهگاه حیات وحش سرخانکل که یکی از پایلوت‌های ٥٠هکتاری طرح زیست پالایی است، آب بالا آمده. مجتبی میرمهتاب که قایق را می‌راند، می‌گوید تاثیر باران است و بایوجمی. با صدای بلند می‌گوید: «کار فعلا خوابیده چون چند تن از مقامات  با این طرح مخالفت کرده‌اند. تا آنجا که ما دیدیم در بیست و چند روزی که طرح اجرا شده، وضع بهتر شده بود. من تا قبل از این‌که پروژه اجرا شود اینجا صیادی می‌کردم. آب در بعضی نقاط ٣٠ سانتیمتر عمق گرفته، تمیز و بدون لجن، اما همه‌جا آنقدر عمیق نیست.» قایق‌ها می‌گذرند و پشت سرشان ردی از گل و لای در آب پخش می‌شود. اینجا که میرمهتاب قایقش را به آب انداخته، قبل از شروع طرح بایوجمی، خشک خشک بود: «هیچ آبی اینجا نبود. کم‌کم که مواد زدند الان کمترین رسوباتی که داریم رسیده به ٣٠سانت، اما قسمت‌های دیگر عمق تا ٦٠ سانتیمتر هم داریم.»
او می گوید که در طول ٢٣ روز، هر روز ترکیبی به آب اضافه شده و آب را به این عمق رسانده است: «آب این قسمت با بیرون کانال زمین تا آسمان فرق دارد. ببینید، سبز سبز است، پر از غذای ماهی. آن طرف قهوه‌ای است. روز اول که آمدیم اینجا دبی آب صفر بود. الان رسیده به ١١.»
حرف‌های پیچیده در انزلی، به گوش همه رسیده.  قایق ران دیگر می‌گوید سرطان شایعه است: «کار را متوقف کردند. من تا الان هیچ مشکلی ندیده‌ام، ولی بعضی چیزها هست که مردم می‌گویند. معلوم نیست چرا، راضی نیستند. خیلی‌ها می‌گویند سرطان‌زاست. می‌گفتند هر کس اینجا کار می‌کند سرطان دارد. اما این‌طور نیست. بالادستی‌ها و مهندس‌ها و دکترها بهتر می‌دانند. من سرطان ندیده‌ام، اما به چشم دیدم که آب بالا آمده، عمق گرفته، تمیز شده. اگر تمیز نمی‌شد ماهی در آن نمی‌ریختیم. در این آب ماهی هست، اگر سمی بود که ماهی‌ها باید می‌مردند.» در سال‌های گذشته عوامل مختلفی تنوع زیستی این تالاب را به خطر انداختند: «این تالاب ٢٥ گونه ماهی داشت، الان بیشتر ماهی‌ها کپور است و کپور نقره‌ای که بومی این تالاب نبوده و از استخرهای ماهی به اینجا آمده. اردک ماهی هم هست اما کوچک. ماهی‌ها خیلی‌هایشان منقرض شده‌اند، مثلا دیگر گربه ماهی اینجا پیدا نمی‌شود.»

طرح بایوجمی نانو و سرطان‌زا نیست
همه جا صحبت استفاده از نانوذرات تیتانیوم برای احیای انزلی است. با همین حرف‌ها و نگرانی‌ها بود که اعتراضات بالا گرفت و طرح بایوجمی در تالاب انزلی متوقف شد. بعد از این اتفاق، بیش از ۲‌هزار نمونه آزمایشگاهی از طرح بایوجمی به مراکز علمی و آزمایشگاه‌های معتبر کشور و خارج از کشور ارسال شد تا اثبات شود میزان تیتانیوم استفاده‌شده در این طرح، خارج از حد نیست. قربانعلی محمدپور، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گیلان از نتایج این آزمایش‌ها می‌گوید: «با توجه به پایین‌بودن میزان مصرف تیتانیوم که حدود ۲میکروگرم در لیتر است، این ماده سرطان‌زا نبوده و طبق آزمایشات انجام‌شده جزو مواد نانو نیست. نتایج رسمی آزمایشات سازمان نانو هم نشان می‌دهد که طرح بایوجمی نانو نیست و درصورت موافقت دستگاه قضا اجرای این طرح در تالاب بین‌المللی انزلی با سرعت بیشتری ادامه خواهد یافت.» منتقدان می‌گویند استفاده مدام از این روش، زیست تالاب را تحت‌تأثیر قرار خواهد داد اما مدیرکل محیط‌زیست استان گیلان می‌گوید قرار نیست چنین اتفاقی بیفتد: «استفاده از طرح بایوجمی تنها یکبار در طول عمر تالاب و تا رسیدن به عمق مورد نظر ادامه خواهد داشت و پس از آن اقدامات پیشگیرانه و احیاگرانه برای بهبود وضع تالاب صورت خواهد گرفت.» او و اجراکنندگان طرح می‌گویند، توان جذب رسوبات به علت تبدیل شرایط احیا به شرایط اکسایش افزایش می‌یابد و آلاینده‌های آب که به صورت آنی ایجاد شده‌اند، بار دیگر از بین خواهند رفت.

٣‌میلیون تریلی لجن
اندازه این تالاب را بعضی منابع ٢٠‌هزار هکتار تخمین زده‌اند و بعضی ١٥‌هزار هکتار. هرچند فرق زیادی ندارد وقتی تا اسفند‌ سال پیش، ٤٥‌درصد تالاب انزلی خشک بود. قربانعلی محمدپور، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گیلان می‌گوید با این‌که در دو دهه گذشته تلاش‌هایی برای این تالاب انجام داده‌اند، نتایج مطلوب نبوده است.
او از مشکلات تالاب بین‌المللی انزلی این‌طور می‌گوید: «٥٨٠‌هزار تن رسوب از ٤هزار کیلومتر حوزه آبریز وارد تالاب می‌شود. فاضلاب‌های بهداشتی ٤-٥ شهر همجوار و همین‌طور ٢٣٨ روستا به صورت مستقیم و غیرمستقیم به تالاب می‌ریزد و حدود ٨٠‌درصد فاضلاب شهری رشت و انزلی به تالاب و دریای خزر وارد می‌شود. وجود گونه مهاجم آزولا حدود دودهه گذشته و همین‌طور سنبل آبی در ٦-٥‌سال اخیر هم مشکلات زیادی به وجود آورد. علاوه بر اینها، گزارش رسمی وزارت نیرو نشان می‌دهد تراز آبی دریای خزر حدود ١,٢متر کاهش یافته است. به همین ترتیب همه تالاب‌های شمال کشور از استیل و آستارا تا گرگان و میانکاله دستخوش تغییر شده‌اند.»
به گفته محمدپور، علاوه بر پاکسازی ٤٠٠ هکتار تالاب از آزولا و سنبل آبی، حدود ١٣ آبراهه که از شریان‌های اصلی جنوب تالاب‌اند، احیا شده‌اند. کار بایوجمی هم در غرب تالاب درحال انجام است؛ جایی که از پساب‌های کشاورزی متاثر شده و غرق در لجن و رسوبات است: «فاضلاب‌های کشاورزی از بالادست غرب و مرکز تالاب و از یک رودخانه غرب به سمت تالاب می‌آید. این فاضلاب‌ها و پساب‌های مسموم کشاورزی گیاهان و زیستمندان داخل تالاب را از بین می‌برد.» مسأله رسوبات از مهمترین مشکلات تالاب است و مدیرکل محیط‌زیست گیلان می‌گوید برای جا‌به‌جایی بیش از ٧‌هزار هکتار رسوبات آلی که براساس گزارش سال٩٥ دانشگاه تهران در تالاب دیده شده، هنوز راهکاری از سوی دانشگاهیان پیشنهاد نشده است.
اما چرا عمق لجن زیاد شده است؟ فرشید سهیلی، مدیرعامل شرکت نانو واحد صنعت پرشیا که یکی از ١٠ پیمانکار اجرای این طرح است، می‌گوید: «ما فاضلاب‌های کشاورزی و انسانی را وارد تالاب‌ها می‌کنیم. این مشکل برای همه تالاب‌ها درحال وقوع است. این کار از زمانی که انقلاب کشاورزی به وقوع پیوست، سرعت گرفت. وقتی زهکشی وجود ندارد، باران کودهای کشاورزی را به تالاب می‌کشاند، رشد بی‌رویه گیاهان رقم می‌خورد، لجن، اکسیژن را کاهش می‌دهد و حذف می‌کند و در نتیجه تنوع زیستی به خطر می‌افتد.»
اجرای طرح پایلوت دوم خودپالایی تالاب انزلی به روش بایوجمی اما درحالی متوقف شده که بخش زیادی از پروژه ٥٠ هکتار انجام شده و تصمیم سازمان محیط‌زیست بر این است که‌ هزار و ۲۰۰ هکتار تالاب با این روش احیا شود. به گفته سهیلی، درصورت استفاده از روش سنتی برای حذف لجن و رسوبات، حداقل باید سه‌میلیون تریلی لجن و رسوب خالی کرد.


نظر شما درباره این مقاله:


Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.