بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

زنگ خطر فروپاشی برجام

جهان صنعت


iran-emrooz.net | Wed, 06.02.2019, 14:32

شروط اروپا به مذاق تهران خوش نیامد؛

چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
پس از ماه‌ها کش و قوس‌، پنجشنبه هفته گذشته گام اول سازوکار مالی اتحادیه اروپا به نام «اینستکس» یا «ساز‌و‌کار حمایت از معاملات تجاری» معرفی شد. گفته می‌شود این کانال قرار است ابزار انتقالی ویژه‌ مالی با هدف تسهیل تجارت مشروع بین عاملان اقتصادی اروپا و ایران باشد. اما این گام تاکنون منتقدان زیادی داشته است. وزارت خارجه ایران که در ابتدا نسبت به خوش‌قولی اروپایی‌ها لبخند رضایت داشته حالا در انتقاد به بیانیه اخیر اتحادیه اروپا درباره تهران بیانیه می‌دهد. چرا که با صدور بیانیه اتحادیه اروپا که حاوی شرط و شروط این اتحادیه برای ایران بود اوضاع کاملا فرق کرد و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که پیشتر از سازوکار مالی اینستکس این اتحادیه استقبال کرده بود، این بار با رد شرط و شروط اروپایی‌ها، به آنها گوشزد کرد که موضوعات مربوط به سیاست‌های منطقه‌ای ایران و برنامه موشکی کشور و مسائل داخلی ایران، هیچ ارتباطی به تعهدات طرف اروپایی برای سروپا نگه داشتن «برجام» ندارد. بیانیه‌ای که در پنج محور منتشر شد. در متن این بیانیه آمده است:
جمهوری اسلامی ایران با استقبال از مواضع مثبت اعلامی در بیانیه اتحادیه اروپا در خصوص ایران به ویژه برجام و دیگر نکات قابل قبول، برخی نکات و انتقادات خود را از بیانیه مزبور اعلام می‌دارد:

سازوکار حمایت از مبادلات تجاری (‌ساحات)
جمهوری اسلامی ایران نسبت به مواضع اتحادیه اروپایی ملاحظات و نقدهای جدی دارد. قبل از هرچیز همچنان که قبلا اعلام شد ما از ثبت سازوکار حمایت از مبادلات تجاری (ساحات) با ایران استقبال می‌کنیم اما بدون تردید انتظار طبیعی و واقع‌گرایانه آن است که این سازوکار هرچه سریع‌تر به خصوص با اقدام دیر‌هنگام و ناکافی از سوی طرف‌های اروپایی با دقت و سرعت عمل بیشتری اجرایی شده و جنبه‌های دیگر تجارت میان ایران و کشورهای اروپایی را همچنان که در بیانیه ماه می‌ وزرای خارجه ایران و سه کشور اروپایی تصریح و تعهد شده پوشش دهد. برای ما جنبه‌های اقتصادی برجام و انتفاع ایران از آن اهمیت بسزایی دارد و چگونگی اجرای تعهدات طرف‌های اروپایی برجام می‌تواند ملاک و محکی تعیین‌کننده و اساسی در تنظیم مناسبات آتی ما باشد. مرتبط کردن اجرای این سازو‌کار که از تعهدات ذاتی برجامی است با الزامات نهادهایی چون FATF غیر‌قابل قبول است.

ادعای طراحی امنیتی در اروپا
طرح اتهامات بی‌پایه‌ای همچون طراحی و یا اقدام تروریستی در اروپا از ابتدا بی‌اساس و تعجب‌برانگیز بود. ایراد چنین اتهامات واهی و بی‌اساس و ابراز نگرانی اروپایی‌ها در شرایطی که گروه‌های تروریستی و جنایتکار شناخته شده و دارای شناسنامه برای جهانیان در اروپا آزادانه فعالیت می‌کنند، نه تنها در شرایط کنونی سازنده نیست بلکه در راستای اهداف معاندینی است که خواهان تیرگی روابط ایران با اروپا هستند. جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بزرگ‌ترین قربانیان حملات تروریستی و به عنوان کشوری که در مبارزه با گروه‌هایی همچون داعش که حتی امنیت اروپا را تهدید کرده و می‌کنند، پیشرو و همواره پیشتاز بوده است از اتحادیه اروپایی انتظار دارد تا با نگاهی واقع‌بینانه و به دور از استانداردهای مرسوم دوگانه به این موضوع پرداخته و با آن برخورد جدی و اقدام نماید.

فعالیت‌های دفاعی ایران
همچنان که قبلا نیز اعلام شده موضوع فعالیت‌های دفاعی ایران صرفا دفاعی، بازدارنده و بومی است و این موضوع هرگز در دستور کار مذاکره ما با دیگر کشورها نبوده و نخواهد بود. اعتقاد راسخ داریم طرح این‌گونه موضوعات در شرایط فعلی منطقه‌ای و تهدیدات آشکار علیه امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران سازنده، کارساز و مفید نبوده و همسو با امنیت منطقه و منافع واقعی اروپا نیست.

مسائل منطقه‌ای
جمهوری اسلامی ایران اکیدا به کشورهای اروپایی توصیه می‌کند که نگاه واقع‌بینانه‌ای به حوادث و مسائل منطقه‌ای داشته باشند و تحت تاثیر جریانات و القائات عناصر مخالف صلح، ثبات و امنیت پایدار منطقه و توسعه روابط میان دولت‌ها و ملت‌ها قرار نگیرند. جمهوری اسلامی ایران همواره از گفت‌وگو‌، تعامل و راهکارهای سیاسی برای حل‌و‌فصل تمامی بحران‌های منطقه‌ای حمایت می‌کند.

حقوق بشر‌
جمهوری اسلامی ایران هرگونه استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر علیه کشورهای مستقل را محکوم می‌کند. عملکرد چهار دهه گذشته جمهوری اسلامی ایران‌ به خوبی نشانگر جدیت کشورمان در جهت ارتقای حقوق بشر و عمل به تعهدات بین‌المللی از طریق همکاری‌های سازنده و سازوکارهای مبتنی بر گفت‌وگو است. اقدامات و تعاملات مثبت جمهوری اسلامی ایران با نظام حقوق بشر ملل متحد و مراجع بین‌المللی ذی‌ربط، مبین التزام کشورمان به تداوم همکاری‌های سازنده است. اظهار نگرانی در خصوص وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در شرایطی که جایگاه برتر ایران در منطقه به لحاظ رعایت موازین حقوق بشر بر همگان آشکار است، منحرف ساختن افکار عمومی و اصرار بر یک روند نادرست است که می‌تواند به افزایش بی‌اعتمادی در روابط فی‌مابین بینجامد. در منطقه‌ای که بحران اصلی آن کودک‌کشی رژیم صهیونیستی و جنایات ائتلاف سعودی در یمن (‌به دلیل تسلیحات متعارف و غیر‌متعارف ارائه شده توسط کشورهای غربی از جمله برخی اعضای اتحادیه اروپا) است، موضع‌گیری‌هایی از این قبیل توسط اتحادیه، بدون شک غیر‌سازنده بوده و از دید افکار عمومی جهانیان مردود است. سکوت اتحادیه اروپا در قبال نقض گسترده حقوق بشر در کشورهای عضو از جمله عدم استیفای حقوق اولیه و اساسی پناهندگان و مهاجرین، افزایش گرایشات راست افراطی و برخوردهای نژادپرستانه با اقلیت‌های قومی و مذهبی به ویژه مسلمانان (‌به دلیل سخنان مبتنی بر نفرت‌پراکنی برخی اروپایی و نیز اقدامات خشن افراط‌گرایان) خود نافی ادعاهای اتحادیه مبنی بر پیگیری حقوق بشر می‌باشد.»در نهایت در این بیانیه آمده است که جمهوری اسلامی ایران خواستار تعامل سازنده و مبتنی بر منافع و احترام متقابل با اتحادیه اروپایی است. تجربه گفت‌وگوها و همکاری‌های ایران و اتحادیه اروپا به خصوص تجربه به دست آمده طی سالیان گذشته، به ویژه در سه سال اخیر نشان می‌دهد ظرفیت‌ها و فرصت‌های زیادی برای همکاری و توسعه روابط میان دو طرف وجود دارد. امیدواریم با عملی شدن تمامی تعهدات اروپا شاهد تعمیق روابط دو طرف در کوتاه‌ترین زمان باشیم.

نگاه دولت نسبت به بیانیه اتحادیه اروپا
انتقادها نسبت به سازوکارمالی اروپا محدود به وزارت خارجه نشد‌. دولت نیز به نحوی نسبت به بیانیه اتحادیه اروپا واکنش نشان داد. مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه نیز نسبت به کم‌کاری اتحادیه اروپا و ارتباطی که بین اینستکس و FATF قائل شدند گلایه کردند.
اخیرا رییس دفتر رییس‌جمهور با توجه به بیانیه اتحادیه اروپا تاکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران خواهان ارتباط سالم و سازنده با اروپا بر مبنای احترام متقابل، از موضع برابر و بدون دخالت در امور داخلی یکدیگر است.»
محمود واعظی اظهارداشت: «معتقدیم در دنیای کنونی که برخی در تلاشند از طریق یکجانبه‌گرایی و نقض تعهدات بین‌المللی، جامعه جهانی را با بحران مواجه سازند، ایران و اروپا می‌توانند از طریق همکاری و تعامل در جهت ارتقای صلح و امنیت بین‌المللی عمل کنند.» وی در پاسخ به این پرسش که «ارزیابی جنابعالی از بیانیه اخیر اتحادیه اروپا درباره ایران چیست؟»، گفت: «این بیانیه حاوی نکات مثبت و منفی در قبال ایران است. از اینکه اتحادیه اروپا یک بار دیگر از اجرای کامل برجام حمایت کرده است استقبال می‌کنیم و معتقدیم اتحادیه باید در عمل این موضع خود را به اثبات رساند.» رییس دفتر رییس‌جمهور‌ تشکیل ساز‌و‌کار حمایت از مبادلات تجارت (ساحات) را در این زمینه- هرچند با تاخیر زیاد انجام شده- یک قدم اولیه در اجرای تعهدات اروپاست و اظهارداشت: «اروپا وفق برجام متعهد است این ساز‌و‌کار را عملیاتی کند تا کلیه عملیات تجاری که در چارچوب برجام پیش‌بینی شده، از طریق آن انجام شود.»
واعظی در پاسخ به این سوال که در برخی رسانه‌ها میان سازوکار ساحات و اجرای گروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF پیوند داده شده، آیا چنین بحثی مطرح است‌، گفت: «در بیانیه سه کشور و بیانیه اتحادیه اروپا، تشکیل ساحات مشروط به الزامات FATF نشده است، ما تاکید می‌کنیم که برجام ملاک عمل است و الزامات دیگر مردود است.»
وی افزود: «البته‌ ارتباطات خارجی ما وسیع است و کار اقتصادی با اروپا بخش کوچکی از تعاملات اقتصادی و تجاری ما با جهان است. ما با کشورهای مختلف تعامل داریم و به گسترش روابط با همسایگان اهمیت ویژه‌ای می‌دهیم. این روابط در حوزه‌های مختلف فعال است و دولت مصمم است روابط اقتصادی با همسایگان بسیار گسترده‌تر از سابق باشد.» رییس دفتر رییس‌جمهور تصریح کرد: «ایران همچنین روابط سیاسی و اقتصادی با شرکای سنتی خود مانند چین، روسیه و هند را با قوت تمام ادامه خواهد داد.» واعظی در پاسخ به سوال دیگر درباره فعالیت‌های موشکی ایران نیز اظهارداشت: «فعالیت‌های موشکی ایران بر مبنای نیازهای دفاعی کشور و بر پایه دکترین بازدارندگی انجام می‌شود. این فعالیت‌ها کاملا دفاعی و مشروع است و با هیچ‌یک از مقررات بین‌المللی مغایرت ندارد.»

گلایه‌های مجمع تشخیص مصلحت از اروپا
اما مجمع تشخیص مصلحت نیز که این روزها در گیر‌ودار تصمیم نهایی برای لوایح چهارگانه هستند به اروپا برای اجرای مشروط اینستکس گلایه کرد. دبیر تشخیص مصلحت نظام نیز از طرف اروپایی برجام خواست به تعهداتش عمل کند. محسن رضایی در صفحه توئیتر خود درباره INSTEX نوشت: کانال «حمایت از تجارت» اروپایی یک کانال تهاتری و کالایی است. بعد از این همه معطلی، گره زدن پالرمو و CFT به INSTEX نوعی باج‌خواهی است. اروپایی‌ها به تعهدات خود در مقابل برجام عمل کنند، برای ما شروط جدید نگذارند.
وی با تاکید بر اینکه «ایران بارها اعلام کرده ‌است که موشک‌هایش برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای طراحی نشده لذا به هیچ‌وجه مغایر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نیست»، گفت: ما برنامه موشکی ایران را قابل مذاکره نمی‌دانیم و این موضوع را به کرات به طرف‌های اروپایی گوشزد کرده‌ایم.رییس دفتر رییس‌جمهور افزود: «جای تاسف است کشورهایی که با صدور تسلیحات مرگبار به خاورمیانه باعث بی‌ثباتی در منطقه و کشتار مردم مظلوم منطقه از جمله در یمن و فلسطین هستند، تلاش دارند در مسیر توان دفاعی و مشروع ایران مانع‌تراشی کنند.» واعظی همچنین طرح اتهامات بی‌پایه علیه ایران در زمینه حقوق بشر و استفاده ابزاری از آن و به‌کارگیری استاندارد دوگانه در این موضوع را کاملا محکوم دانست و تصریح کرد: «رویکرد جمهوری اسلامی ایران در موضوع حقوق بشر، احترام به تعهدات بین‌المللی و همکاری و تعاملات سازنده با مراجع ذی‌ربط سازمان ملل است.»
وی طرح ادعاهای بی‌اساس در مورد اقدامات تروریستی در خاک اروپا را در حالی که ایران در صف مقدم مبارزه با تروریسم قرار دارد، مشکوک برشمرد و گفت: «متاسفانه گروه‌های تروریستی مستقر در اروپا که طی ۴۰ سال گذشته دست‌شان به خون مردم ایران آلوده است، آزادانه فعالیت می‌کنند و به نظر می‌رسد کشورهای اروپایی اراده لازم را برای مقابله با این تروریست‌ها ندارند.»باید اذعان کرد که ایجاد سازوکار مالی اروپایی‌ها برای ادامه تجارت با ایران، نباید امتیازی تلقی شود که طرف اروپایی به ایران می‌دهد و در قالب آن شرط و شروط جدید مطرح کند بلکه این کار یک تعهد و عمل به تکلیف طرف اروپایی است؛ تکلیفی که سه کشور اروپایی امضا‌کننده برجام، پس از خروج یکجانبه آمریکای ترامپ از این توافق بین‌المللی، با تاکید بر ادامه حیات برجام، خود را مکلف به تامین آن دانسته‌اند. دست کشیدن ایران از تسلیحات موشکی‌، عدم حضور ایران در منطقه به خصوص یمن و سوریه و پذیرش قطعی FATF در ایران از شرط‌هایی است که اتحادیه اروپا برای اجرایی شدن سازوکارمالی اینستکس قائل شده این در حالی است که ایران بر مواضع خود بر سر مسائل موشکی و منطقه‌ای کوتاه نمی‌آید و حتی می‌شود گفت مذاکره در این رابطه جزو خط قرمز‌های مقامات تهران به حساب می‌آید لذا اگر اروپایی‌ها سر رشته شرط و شروط‌گذاری سخت‌تر بگیرند و رویکرد جدیدشان را تغییر ندهند به نظر می‌رسد موقعیت برجام و ماندن ایران بر سر این توافق هسته‌ای با تردید مواجه خواهد شد.


نظر شما درباره این مقاله:


تهديد غول ۴۳۵ متری
بازگشت به صفحه اول

وضعیت ایمنی و حواشی به‌وجود آمده برای برج میلاد تهران

تهديد غول ۴۳۵ متری

شبنم عزیزی/«قانون»


iran-emrooz.net | Wed, 06.02.2019, 14:10

«قانون» وضعیت ایمنی و حواشی به‌وجود آمده برای برج میلاد تهران را بررسی کرد

چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
۱۱ سال پیش که برج میلاد به‌عنوان ششمین برج بلند مخابراتی جهان افتتاح شد، پای شایعات و حواشی زیادی هم به میان آمد. از هشدار به قرار گرفتن این برج بر روی سامانه گسل تا ادعای اخیر تجمع آب در پی این برج و ترک شیشه آسانسور! در اصل کاربری این سازه‌ با هدف رفع نیازهای مخابراتی و تلویزیونی تهران بود اما بعدها با ایجاد امکانات و فضاهای گردشگری، تجاری و فرهنگی، رستوران، موزه، واحدهای تجاری و نمایشگاهی و… به جاذبه گردشگری تبدیل شد و حالا بازدیدکنندگان زیای دارد. آنچه در این سال‌ها متولیان به موازات ‌رشد احداث برج‌ها و پروژه‌های عظیم، سهل‌انگارانه از آن گذشته‌اند، موضوع تعمیر و نگهداری سازه‌ها در کشور است که هیچ‌گاه جدی گرفته نمی‌شود. برج میلاد نمونه برجسته‌ این معضل است! حال آنکه چشم بستن بر روی نگهداری ساختمان‌ها و تاسیسات می‌تواند به خسارت‌های گسترده اقتصادی و... منجر می‌شود. «سیدرضا میرصادقی، مجری پروژه برج میلاد با تایید این موضوع، به خبرنگار «قانون» گفت: متاسفانه سال‌هاست بهره‌برداری و نگهداری از برج به شکل غیرتخصصی درحال انجام است. از سال گذشته هشدار داده‌ام باید نگاه تخصصی‌تری به این مساله شود و حوزه بهره‌برداری توسط کارگروه تخصصی و فنی صورت بگیرد. می‌توانم بگویم که سال‌هاست تقریبا از هیچ تیم فنی و تخصصی به همکاری جدی دعوت نشده است.

مهاب قدس و ایستاسنج: دیگر مشاور برج میلاد نیستیم!
به دنبال اظهارات برخی مبنی بر مشاهده آب در پی این برج، هفته‌های گذشته از سوی نماینده دو شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس و ايستاسنج اظهاراتی نسبت به توقف روند پایش برج میلاد و عدم تمدید قرارداد كارفرما (معاونت عمران شهرداري) با آنان مطرح شد. نظربند، كارشناس شرکت مهاب قدس، با بیان اینکه کارفرما قراردادش را با هیچ یک از این دو شرکت تمدید نکرده است، عنوان کرد هیچ مسئوليت حقوقي متوجه آن‌ها نیست. به گفته او ايستاسنج، تا سال ۸۷ مشاور این پروژه بوده اما طی بازدید از برج که به دنبال شکایت ترک تعدادي از شيشه‎هاي آسانسور انجام گرفته متوجه شده‌ است که در طبقات زيرين و پي، علايم بالاآمدگی سطح آب قابل مشاهده است. همچنین در این سال‌ها تمام سيستم ميكرو‍ژئودزي ( رفتارسنجی خارجی سازه‌های بزرگ) از بين رفته است.

تهدید جانی حدود ۲۲۳۶ نفر
با این حال میرصادقی در پاسخ به این پرسش که آیا اقدامات پیشگیرانه‌ای همچون مانیتورینگ حاصل از تغییرات احتمالی برج میلاد صورت گرفته است، پاسخ داد: بله در برج میلاد و بسیاری از سازه‌های بلند شهر تغییرات ناشی از تحرک گسل‌ها مانیتورینگ شده و تغییر رفتارها و ... شرایط را ثبت و ضبط می‌کنند. وی با بیان اینکه تجهیزاتی برای پایش این تغییرات از حدود دو سال پیش نصب شده است، افزود: تا به امروز گزارشی مبنی بر شرایط نابه‌هنجار یا بحرانی از وضعیت این سازه نشنیده‌ام و در شرایط ایمن است، تنها مساله‌ نگران‌کننده، وجود گود با فاصله و در حریم مرکز همایش‌های برج است که باید برای آن اقدامی جدی صورت بگیرد، هرچند این خطر احتمالی فقط مرکز همایش‌ها را تهدید می‌کند و خطری متوجه خود برج نیست.اما نکته‌ای که از دید مسئولان پنهان مانده، فارغ از سازه، حتی اگر فقط مرکز همایش‌های این برج هم در معرض خطر باشد با توجه به ظرفیت پذیرش سالن‌های این مرکز، جان حدود ۲۲۳۶ نفر در خطر است!در مهرسال ۹۴ حفره بلاتکلیفی که خبر از آغاز عملیات اجرایی پروژه «میلاد ٢» می‌داد ایجاد شد. گودبرداری عظیمی که اگر از کنار اتوبان همت در محل سازه برج میلاد عبور کنید به خوبی آن را می‌بینید و از دید بازدیدکنندگان وجود این حفره پای این برج عظیم بسیار نگران‌کننده است اما به‌دنبال برخی کشمکش‌ها بر سر مجری و خطرات احتمالی تاکنون بلاتکلیف مانده است.

دلایل پنهان عدم اقدام برای گود کنار برج میلاد
مجری پروژه برج میلاد، در اشاره به مشاهده تجمع آب در این سازه اظهار داشت: تجمع آب در چاله‌های آسانسور و برخي مجتمع‌های اطراف می‌تواند ناشی از دلایل مختلفی باشد از جمله : عمل نکردن زه‌کش‌ها یا ترکیدگی لوله یا عدم بهره‌برداری صحیح از تاسیسات این سازه. میرصادقی درخصوص نقش اشتباهات اجرایی برج که خود او در زمان تحویل این پروژه عنوان کرده بود، كه اشتباهات اجرایی در روند پروژه وجود داشته و عملیات تکمیلی پيش‌بيني نشده بود؛ اظهار داشت «مثلا در مورد نصب آسانسور و دیواره‌ شیشه‌ای جلوی آسانسور، اصلا جانمایی و اتصالش به شفت پیش‌بینی نشده و در آن ارتفاعی که شفت اجرا شده بود مجبور شدند نزدیک به ۶۰۰ سوراخ با قطر بالا اجرا کنند و اتصالش را دوباره تعریف کنند». وي همچنين توضیح داد: بخش عمده‌ای از اشتباهات اجرایی به این دلیل بود که برج درحدود هشت سال پیشرفت کمی داشت و بعدها تا جایی که بودجه عمومی اجازه می‌داد این اشتباهات اصلاح شد و در دوره ساخت تلاش کردیم سازه مطمئنی را برای نسل‌های آینده به یادگار بگذاریم. وی افزود: اشتباهات رفتاری در پروژه به‌وجود آمد که قطعا اگر اجرای این نوع پروژه و چنین سازه عظیمی تکرار شود، سعی می‌کنیم دست و دل‌بازانه‌تر و به شکل بهتری اجرا کنیم. وی همچنین افزود: دو سال پیش یک عضو شورای شهر بحث نشست یا به عبارتی انحراف برج میلاد را عنوان کرد اما با بررسی‌هایی که سال گذشته با توجه به مشخصات اولیه و به عنوان خطوط قرمز حفاری‌های برج انجام شد، هیچ گزارشی مبنی بر تهدید امنیت برج ارائه نشد. تنها تبعات گود فاز دو میلاد به عمق ۲۳ تا ۲۶ متر به فاصله تقریبا ۱۵ متری مرکز همایش‌ها وجود دارد که سال‌هاست رها شده اما امسال ظاهرا شرایط پایدارسازی یا نیلینگ‌های این گود مطرح است که بعد از ۵ تا ۶ سال طبیعتا نیازمند بازبینی است. مجری پروژه برج میلاد همچنین به دستور شهردار وقت تهران به معاونت فنی عمرانی شهرداری تهران مبنی بر اقدام عاجل درخصوص پایدارسازی گود مجاور مرکز همایش‌ها اشاره کرد و گفت: متاسفانه به هردلیلی به شکل جدی اقدامی در این باره صورت نگرفت، حال آنکه من بارها به اعضای محترم شورا اعلام کردم که این گود با توجه به بارگزاری جدید در حال تهدید است!

فرونشست‌های تهران تهدیدی برای برج میلاد
علاوه بر این موضوع، گسل‌ها و فرونشست زمین در شهر تهران نیز از جمله پدیده‌های نگران کننده‌ای است که در سال‌های اخیر گریبان این کلانشهر را گرفته است. میرصادقی در خصوص این دو تهدید مهم پایتخت و اثرات و خطرات احتمالی آن بر این برج توضیح داد: سال‌هاست ما با مقوله فرونشست زمین در تهران روبه‌رو هستیم.
شرکت‌های مهندسین مشاور تخصصی ژئوتکنیک درمورد مناطق مختلف تهران این پدیده را گزارش کرده‌اند و اين موضوع کاملا جدی است، در بحث شسته شدن ریزدانه‌ها و ایجاد حفره‌ها به خصوص در مناطق مرکزی به سمت جنوب شهر، این تهدید برای برج هم خیلی جدی است. به گفته او عواملی همچون حفاری‌های بیش از حد مجاز به‌دنبال ارائه مجوز ساخت برج‌های تجاری و مسکونی و تامین پارکینگ، گودبرداری‌های نامتعارف شهر تهران که منجر به انحراف غیراصولی آب‌های سطحی شده است، بارگزاری بسیار حجیم و غیرمتعارف در خاک‌های مناطق مختلف شهر، منجر به فرونشست‌ها و تهدیدی برای برج میلاد شده که قطعا باید شرایط بازدارندگی برای این معضل اندیشیده شود. مجری پروژه برج میلاد افزود: هرچند که شورای شهر جدید به نوعی جلوی ساخت و سازهای حجیم را در مناطق مختلف شهر تهران گرفته است، اما با توجه به تبعات و حواشی احتمالی تا جایی که توانسته‌ام به تمامی تصمیم‌گیران شهر تهران و اعضای شورای شهر اطلاع‌رسانی کردم که این مناطق توسط گروه‌های متخصص عارضه‌یابی شود چراکه در بعضی مناطق، دیگر امکان بارگزاری وجود ندارد و دربرابر حوادث و فجایع احتمالی باید اصلاح و پایدارسازی صورت بگیرد. میرصادقی همچنین درخصوص گسل‌های محرک زلزله در شهر تهران نیز معتقد است: تهدیدات ناشی از این پدیده از گذشته وجود داشته و متعلق به امروز نیست. شهر تهران هم مثل خیلی از شهرهای بزرگ دنیا روی گسل قرار دارد و سازه‌هایی هم که بر روی مناطق زلزله‌خیز احداث می‌شود قطعا باید دارای مقاومت باشند، خیلی از سازه‌های ما از این مقاومت برخوردارند و مطابق با آيین‌نامه‌های ۲۸۰۰ است که از سال ۱۳۸۲ به بعد اجرایی شده و بیشتر این ابنیه‌ها جای نگرانی ندارند. وی به‌طورکلی در خصوص تهدیدات احتمالی برج میلاد، تاکید کرد: ما برای بخش‌های بهره‌برداری برج میلاد اسنادی به عنوان فرآیند راهنما تدوین و ثبت کرده‌ بودیم که متاسفانه امروز از آن دچار انحراف شدیم، معتقدم باید هرچه جدی‌تر مسئولان شهرداری بدون هر گونه رویکرد سیاسی در اجرای آن بازنگری کنند. مجری پروژه برج میلاد اظهار داشت: متاسفانه این برج عظیم درگیر موضوعات سیاسی شده است، سازه‌ای که فکر نمی‌کنم دیگر در کشور تکرار شود باید خیلی بهتر از این‌ها نگهداری می‌شد، حال آنکه امروز شاهد هستیم که خیلی بخش‌های آن که به سختی تامین شدند، خراب شده و حتی می‌توان گفت شاید جایگزینی هم برای آن وجود نداشته باشد.


نظر شما درباره این مقاله:


Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.