يكشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - Sunday 16 December 2018
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها، تضییع حقوق آن‌هاست

ممنوعیت غیر قانونی

نفیسه صباغی


iran-emrooz.net | Wed, 07.03.2018, 17:28

چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶
قانون


________________________________________

در توجیه عدم اجازه زنان به ورزشگاه آزادی گفته می‌شود محیط ورزشگاه مردانه است و مردان ممكن است حرف‌های زشت و فحش بدهند
بسیاری از زنان به دلیل مشكلات اقتصادی مجبورند در محیط‌هایی مشغول به كار شوند كه به هیچ وجه با روحیات‌شان سازگاری ندارد
قانون اساسی در اصول کلی همه افراد انسانی، اعم از زن و مرد را در حمایت قانون قرار داده و برای آنان حقوق یکسان تعیین كرده ‌است
نه‌تنها بازداشت دختران قانونی نبوده است بلکه برای ممانعت از ورود بانوان به ورزشگاه نیز قانونی وجود ندارد
اگر مسئولان احتمال می دهند ممكن است خطایی صورت بگیرد و جرمی واقع شود، می‌توانند اقدامات پیشگیرانه انجام دهند
اکثر دختران بازداشتی دختران خبرنگار ورزشی بودند که برای تهیه گزارش در حوالی ورزشگاه آزادی حاضر شده‌ بودند
در هر مجموعه یا در هر جمعی اگر فردی مرتكب خطایی شد، باید فقط با خود فرد برخورد شود
ممانعت از حضور زنان به ورزشگاه در این سال‌ها باعث فریبكاری می‌شود

________________________________________

زنان، فقط به دلیل زن بودن از تماشای فوتبال در ورزشگاه آزادی محروم هستند؛ درحالی كه معلوم نیست زن بودن جرم است یا تماشای فوتبال زنان در ورزشگاه آزادی. در توجیه عدم اجازه زنان به ورزشگاه آزادی نیز گفته می‌شود محیط ورزشگاه مردانه است و مردان ممكن است حرف‌های زشت و فحش بدهند.
توجیهی كه به هیچ وجه عقلانی نیست و این سوال را در ذهن مطرح می‌كند كه همین زنان در خانه خود یا خیابان این گونه حرف‌های زشت را نمی‌شنوند؟ فقط در ورزشگاه آزادی حرف‌های ركیك زده می‌شود؟ بسیار اتفاق افتاده هنگام گذر از خیابان مردانی كه بر سر جای پارك یا تصادف درحال مشاجره و دعوا بوده‌اند و در همان حین با صدای بلند بدترین فحش و ناسزاها را به یكدیگر نسبت می‌هند، در حالی كه زنان و كودكان بسیاری نیز شاهد این مشاجره‌ها و دشنام‌ها بوده‌اند. محیط مردانه‌است؟ مگر زنان در بسیاری از محیط‌های مردانه مشغول به كار نیستند؟ این در حالی است كه در سال‌های اخیر، گسترش و توسعه مشارکت زنان در عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، و فرهنگی ، تحولات قابل توجهی را در وضعیت، نقش و جایگاه زنان در جامعه ایجاد كرده است. امروز بسیاری از زنان به دلیل مشكلات اقتصادی مجبورند در محیط‌های مشغول به كار شوند كه به هیچ وجه با روحیات‌شان سازگاری ندارد.
حال این افرادی كه در توجیه ممانعت از ورود زنان به ورزشگاه‌ این مسائل را مطرح می‌كنند، كجا هستند تا از زنانی كه به اجبار باید تن به كار در محیط‌های مردانه بدهند، دفاع كنند و مانع فعالیت آن‌ها در این محیط‌ها شوند.
اما در حالی زنان از عدم ورودشان به ورزشگاه گلایه‌‌های بسیاری دارند كه برابری زنان با مردان در اصولی از قانون اساسی با صراحت بیان شده است. بند نهم از اصل سوم قانون اساسی بیان می‌دارد:«دولت جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به اهداف اصل دوم، مکلف به رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه در تمام زمینه‌های مادی و معنوی می‌باشد».
نكته قابل تامل اینكه، قانون اساسی در اصول کلی همه افراد انسانی اعم از زن و مرد را مشمول قانون و در حمایت آن قرار داده و برای آنان حقوق یکسان انسانی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی تعیین كرده‌است (اصل 20) و رنگ، نژاد، زبان و مانند این‌ها را سبب امتیاز ندانسته است (اصل 19). به علاوه، اصل 21 قانون اساسی حقوق ویژه حمایتی برای رشد شخصیت زنان و احیای حقوق مادی و معنوی آنان اعلام كرده و دولت را موظف دانسته که در زمینه تامین زندگی زنان سالخورده، بیوه و سرپرست خانوار اقدام كرده و زنان را در ایفای نقش خانوادگی یاری كرده و از آنان به‌خصوص در دوران بارداری، حضانت فرزندان و سرپرستی کودکان بی سرپرست حمایت كند.
اسلام نیز اصل مساوات انسان ها را درباره زن و مرد نیز رعایت كرده است. اسلام با تساوى حقوق زن و مرد مخالف نیست، بلكه با تشابه حقوق آن‌ها مخالف است. پس با این تفاسیر می‌توان گفت قوانین هیچ ممنوعیتی را برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها تعیین نكرده است.
قانونی برای عدم حضور زنان به ورزشگاه وجود ندارد
در این زمینه محمدرضا تابش، رییس فراکسیون ورزش مجلس معتقد است: هیچ قانونی که مانع از حضور بانوان در ورزشگاه ها شود، وجود ندارد اما ما ترس از این داریم که قانونی دیگر تصویب کنیم و آن موقع واقعا از حضور خانم‌ها جلوگیری شود.دولت باید سفت و محکم پای این موضوع بایستد و از حضور بانوان در ورزشگاه‌ها دفاع کند و بسترهای مناسب در ورزشگاه‌ها فراهم شود تا علما هم نگرانی‌های‌شان برطرف شود.
در حالی كه قانونی برای ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه وجود ندارد اما در شهرآورد اخیر پرسپولیس و استقلال كه هفته گذشته برگزار شد تعدادی از خانم‌ها (حدود 35 نفر) كه علاقه داشتند این بازی را نزدیك مشاهده كنند، پلیس سوار بر ون‌های نیروی انتظامی كرده و آن‌ها را به وزرا منتقل كردند.
انتقال این دخترها به پلیس امنیت در حالی صورت گرفت که روز بازی دربی، سخنگوی وزارت کشور با رد خبر بازداشت شدن زنان علاقه‌مند به فوتبال گفته بود که آن‌ها به «محل مناسبی هدایت شده‌اند» اما یكی از بازداشت شدگان به یورونیوز گفته است: «بازداشتى‌ها بازجویى می‌شدند و بعد از گرفتن عكس به سالن بزرگى منتقل شدیم و بعد از چند ساعت به ما اجازه دادند که به خانواده‌های خود خبر دهیم».
این دختر علاقمند به فوتبال می‌گوید که همه اطلاعات‌شان به همراه کارت شناسایی گرفته شد اما نمی‌داند که برای‌شان پرونده‌ای تشکیل شد یا نه. وی با بیان اینكه حضور در ورزشگاه حق ماست و باز هم برای آن تلاش می‌کنیم، گفت: «نمی‌دانم چه موقعى درهاى ورزشگاه به روى زن‌ها باز می‌شود اما با روحیه‌اى كه من از دخترهاى بازداشتى وزرا دیدم، بی شك تا رسیدن به این خواسته از تلاش دست برنمی‌داریم».
دستگیری دختران و خبرنگاران زن غیرقانونی بود
پروانه سلحشوری، رییس فراكسیون زنان كه مدت‌هاست برای احقاق حقوق خانم‌ها تلاش می‌كند و با ممانعت از ورورد زنان به ورزشگاه نیز مخالف است، در مورد بازداشت این دختران می‌گوید: نه تنها بازداشت این دختران قانونی نبوده است بلکه برای ممانعت از ورود بانوان به ورزشگاه نیز قانونی وجود ندارد. دو وزیر ورزش و جوانان و وزیر کشور در این رابطه مسئول است و باید پاسخگو نهادهای نظارتی باشند.
وی با یادآوری اینکه اکثر دختران بازداشتی دختران خبرنگار ورزشی بودند که برای تهیه گزارش در حوالی ورزشگاه آزادی حاضر شده‌ بودند، افزود: دستگیری خبرنگاران که برای انجام وظیفه و کار حرفه‌ای خود به ورزشگاه آزادی مراجعه کرده بودند، کار عجیبی بود و چنین برخوردی شایسته هیچ یک از بانوانی که برای ورود به ورزشگاه آمده بودند، نبود.
اما این سوال مطرح است كه وقتی تصمیم اتخاذ شده برای عدم ورورد زنان به ورزشگاه قانونی نیست و هیچ گونه قانونی برای آن نگاشته نشده است چگونه می‌توان آن را توجیه كرد؟
تماشای فوتبال در ورزشگاه آزادی حق همه افراد است
علی صدری‌خانلو، وكیل دادگستری و دادیار انتظامی دادسرای كانون وكلای مركز در این زمینه به «قانون» می‌گوید: ما قانونی در مورد ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه كه مكانی عمومی است وارد شوند، نداریم و به همین دلیل نیز همه حق دارند برای تماشای این مسابقات حضور داشته باشند و تیم مورد علاقه خود را تشویق كنند.
عدم حصور زنان به دلیل احتمال خطا
این حقوقدان بابیان اینكه اگر مسئولان احتمال می دهند ممكن است خطایی صورت بگیرد و جرمی واقع شود، می‌توانند اقدامات پیشگیرانه انجام دهند، خاطرنشان كرد: نمی‌توان به احتمال اینكه ممكن است با ورود زنان به ورزشگاه جرمی واقع شود از ورود آن‌ها ممانعت كرد و در این زمینه لازم است كنترل و نظارتی وجود داشته باشد. علاوه بر این اگر كسی خطایی انجام داد، باید با وی برخورد شود، نه اینكه به دلیل خطای تعداد كمی از افراد، این حق از تمامی زنان جامعه سلب شود.
وی با اشاره به اینكه فقها یا آقایانی كه به دلیل احتمال وقوع خلاف شرع یا قانون این حق را از تمام زنان سلب می‌كنند، باید گفت این توجیه مبنای قانونی و شرعی ندارد، تصریح كرد: به اعتقاد بنده باید این حق به همه افراد چه زن و چه مرد داده شود تا در این گونه مكان‌ها یا مجامعی كه ایجاد نشاط یا شادی می‌كند، شركت كنند و ممنوعیت برای كسی ایجاد نشود اما با كنترل و نظارتی می‌توان مانع شد تا مواردی خلاف شرع یا قانون صورت گیرد.
اما در توجیه برای ممانعت از ورود خانم‌ها به ورزشگاه گفته می‌شود ممكن است برخی از مردان حرف‌های ناسزا بزنند، این در حالی است كه در خیابان بسیار اتفاق افتاده هنگام عبور زنان و كودكان از خیابان شاهد مشاجره مردانی باشند كه ناسزا و سخنانی ركیك به هم نسبت می‌دهند، آیا به نظر شما این توجیه می‌تواند دلیل سلب آزادی زنان برای عدم حضورشان در ورزشگاه باشد؟
صدری خانلو در این زمینه توضیح داد: در هر مجموعه یا در هر جمعی اگر فردی مرتكب خطایی شد، باید فقط با خود فرد برخورد شود؛ نه اینكه به دلیل احتمال اینكه ممكن است در آینده خطایی صورت گیرد ،صورت مساله را پاك كنیم. ما نباید به دلیل اینكه ممكن است مردان حرف‌های ركیك بزنند، از ورود زنان به ورزشگاه ممانعت به عمل آوریم . افراد برای انجام عمل خلاف به ورزشگاه نمی‌روند، این توجیه غیرمنطقی است.
اگر محیط ورزشگاه به عبارتی نامناسب است نباید هیچ كس وارد آن شود و در این زمینه تفاوتی میان زنان و مردان نیست. آقایان هم انسان‌هایی پاكی هستند و نباید در محیط فاسد و غیراخلاقی وارد شوند. این درست نیست به دلیل احتمالاتی كه در ذهن برخی از افراد است، این حق از مجموعه زنان سلب شود.
زنان در جامعه حق زندگی و شادی كردن دارند
این وكیل دادگستری در خاتمه یادآور شد: اعتقاد بنده بر این است افرادی كه حكم یا فتوای ممنوعیت زنان به ورزشگاه را صادر می كنند، باید خودشان در ورزشگاه حضور یابند تا شرایط آن را از نزدیك مشاهده كنند. اگر تماشای فوتبال بد است چرا در صدا و سیما نمایش داده می‌شود؟ چه اشكالی دارد خانم‌ها هم حضور داشته باشند؟ به نظر بنده افرادی كه چنین دستوراتی را صادر می‌كنند به جامعه بدبین هستند؛ فكر نمی‌كنند و به این دلیل از قبل پیشگیری می‌كنند كه البته این پیشگیری درستی نیست و موجب تضییع حق قشر فهیم زنان است. به عبارت بهتر در جامعه جامعه اسلامی هیچ كس نمی‌تواند مانع تفریحات سالم افراد شود.
پاك كردن صورت مساله به جای حل آن
در پایان باید گفت كه چنین برخوردهای سلبی هیچ‌گاه نتوانسته مانع ارتكاب به جرم و خطا شود. ممانعت از حضور زنان به ورزشگاه در این سال‌ها باعث فریبكاری می‌شود؛ چه بسیار دختران علاقه‌مند فوتبال كه به دلیل ممانعت از حضورشان، با شكل و شمایل پسران وارد ورزشگاه شده‌اند و تصاویر آن‌ها نیز در فضای مجازی منتشر شده است. پس بهتر است به جای پاك كردن صورت مساله به فكر حل كردن آن باشیم، نه اینكه با توجیهات غیرمنطقی عرصه را بر اقشار مختلف جامعه تنگ‌تر كنیم.هرچند این نكته را نمی‌توان نادیده گرفت كه طی روزهای اخیر در ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی بسكتبال بر روی زنان گشوده شد و بسیاری از دختران و زنان علاقه‌مند به این ورزش توانستند در كنار مردان این مسابقه را از نزدیك مشاهده كنند.
پس می‌توان امیدوار بود با تلاش فراكسیون زنان و فراكسیون ورزش و مسئولان، درِ تمامی ورزشگاه‌ها بر روی زنان گشوده شود تا این قشر از جامعه نیز بتوانند در كنار نظارت مسئولان با آرامش از تماشای ورزش مورد علاقه خود لذت برده و تفریحاتی سالم داشته باشند.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.