ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Sun, 08.11.2020, 10:10

ارتش آذربایجان شهر شوشا را از اشغال ارمنستان آزاد کرد


خبرگزاری آناتولی: الهام علی‌اف٬ رئيس‌جمهور آذربایجان در گفتگوی تلویزیونی اعلام کرد که شهر استراتژیک شوشا در قلب قره‌باغ پس از 28 سال از اشغال ارمنستان آزاد شده است.

وی که پس از ادای احترام به مزار حیدر علی‌اف٬ رئيس جمهور پیشین این کشور و همچنین شهدای آذربایجان در خیابان «شهدیلر» سخنرانی می‌کرد٬ اظهار داشت: امروز٬ روز مهمی در تاریخ آذربایجان خواهد بود. شوشا جایگاه ویژه‌ای در تاریخ ما داشته و علاوه بر آذربایجان، مروارید قفقاز نیز است.

رئيس‌جمهور آذربایجان تاکید کرد: صدای اذان پس از ۲۸ سال از مساجد شوشا طنین‌انداز خواهد شد.

شهر تاریخی شوشا در مرکز قره‌باغ

شهر شوشا در سال ۱۷۵۲ توسط پناه‌علی‌خان٬ خان منطقه قره‌باغ تاسیس شده بود. این شهر با بناهای تاریخی متعدد٬ خاستگاه بسیاری از چهره‌های برجسته فرهنگی و علمی آذربایجان بوده و به همین دلیل از جایگاه خاصی نزد آذربایجانی‌ها برخوردار است.

شوشا علاوه بر اینکه از مهمترین شهرهای تاریخی و فرهنگی آذربایجان است، به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود در منطقه و قرار گرفتن در جاده خانکندی (بزرگترین شهر و مرکز قره‌باغ) از اهمیت استراتژیک برخوردار است.

این شهر در هشتم مه ۱۹۹۲ به اشغال نظامیان ارمنستان درآمده بود.

گفتنی است در چارچوب عملیاتی که ارتش آذربایجان از روز ۲۷ سپتامبر برای آزادسازی اراضی اشغال شده خود توسط ارمنستان آغاز کرده٬ تاکنون با احتساب شوشا پنج شهر٬ سه قصبه و بیش از ۲۲۰ روستا آزاد شده است.