ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Mon, 14.09.2020, 10:47

تلاش ایران برای ترور سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی


دویچه وله: نشریه “پولیتیکو” با انتشار یک گزارش اختصاصی از برنامه‌ ایران برای حمله به سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی پرده خبر داده است؛ گزارشی که بازتابی وسیع در رسانه‌های آمریکا و همچنین در رسانه‌های اسرائیل داشته است.

“پولیتیکو” نوشته است که سرنخ برنامه حمله به لانا مارکس، سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی به شبکه‌ای مخفی در سفارتخانه جمهوری اسلامی ایران در پرتوریا، پایتخت این کشور مربوط می‌شود. این نشریه به نقل از منابع اطلاعاتی آمریکا نوشته است که شبکه‌ای در سفارت ایران در پرتوریا برای اجرای چنین عملی شکل گرفته است.

شبکه خبری “الجزیره” و همچنین روزنامه گاردین در سال ۲۰۱۵ با اتکا به اسناد لو رفته، خبر از شکل‌گیری یک شبکه مخفی در سفارت جمهوری اسلامی در آفریقای جنوبی داده بودند. “پولیتیکو” نوشته است که اگر جمهوری اسلامی موفق به انجام این حمله می‌شد، می‌توانست به تنش بین ایران و آمریکا ابعاد بسیار گسترده‌ای ببخشد و همین موضوع ترامپ را ناگزیر به واکنش نشان دادن به چنین اقدامی در میانه کارزار انتخاباتی آمریکا می‌کرد.

چرا سفیر آمریکا در پرتوریا؟

گزارشگران نشریه “پولیتیکو” پاسخ دقیقی برای این پرسش که چرا ایران انگشت بر روی لانا مارکس گذاشته است، ندارند. آنچه روشن است این است که لانا مارکس، از افراد نزدیک به دونالد ترامپ به شمار می‌آید. لانا مارکس که ۶۶ سال سن دارد، اکتبر سال گذشته اداره سفارتخانه آمریکا در آفریقای جنوبی را برعهده گرفت. صرف‌نظر از نزدیکی لانا مارکس با دونالد ترامپ، گمان می‌رود که انتخاب او به عنوان هدف این حمله تروریستی به دلیل نازل‌تر بودن سطح مراقبت‌های امنیتی در آفریقای جنوبی بوده است.

مسئولان سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا اعلام کرده‌اند که از اوایل بهار سال جاری، نسبت به برنامه جمهوری اسلامی برای ترور سفیر آمریکا در پرتوریا آگاه بوده‌ و به موقع به او هشدار داده‌اند. سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در گزارش خود متذکر شده‌اند که نشانه‌های ناظر بر احتمال حمله به لانا مارکس، ظرف هفته‌های اخیر افزایش یافته است.

آمریکا اعلام کرده است که احتمال حمله به نمایندگان سیاسی و نظامی و حتی افراد وابسته به نهاد قضایی این کشور از سوی ایران منتفی نیست.

فرمانده نیروهای مسلح آمریکا در لیست ترور

“پولیتیکو” به نقل از برخی از تحلیلگران اعلام کرده است که افرادی همچون کنت مک‌کنزی در لیست اولیه ایران برای انتقام گرفتن از آمریکا برای کشتن قاسم سلیمانی بوده است.  کنت‌مک‌کنزی، فرمانده “سنتکام” (ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا) است.

مک‌کنزی ماه پیش خبر از افزایش احتمال حمله به نیروها و مواضع آمریکا در عراق داده بود. فرمانده “سنتکام” روز چهارشنبه نهم سپتامبر گفته بود که گرچه در حال حاضر از ماهیت و نوع این حملات اطلاع دقیقی در دست ندارد، اما برای مقابله با آن در صورت وقوع، آماده است.