ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Thu, 09.01.2020, 9:56

رای گیری کنگره آمریکا درباره اختیارات جنگی ترامپ


مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه برای قطعنامه‌ای در راستای محدود کردن اختیارات جنگی دولت ترامپ علیه ایران رای‌گیری می‌کند؛ همزمان قطعنامه‌ای در سنا ارایه شده که به دولت ترامپ هشدار می‌دهد که مجوز جنگ با ایران را ندارد.

تارنمای خبری هیل گزارش داد «نانسی پلوسی» رییس دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که این مجلس روز پنجشنبه (به وقت محلی) برای این قطعنامه که اقدامی نظامی علیه ایران را به مجوز کنگره مشروط می‌کند، رای‌گیری خواهد کرد.
پلوسی این مطلب را پس از نشست محرمانه مقام‌های ارشد دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در کنگره برای ارایه توضیحات پیرامون ترور قاسم سلیمانی و حمله موشکی ایران در تلافی این ترور اعلام کرد.
به نوشته هیل، این قطعنامه رییس جمهوری آمریکا را ملزم می‌کند که به استفاده از ارتش ایالات متحده در درگیری با ایران یا درون این کشور پایان دهد، مگر اینکه کنگره مجوز آن را صادر کرده یا “تهدیدی قریب‌الوقوع” علیه خاک آمریکا وجود داشته باشد.
پلوسی درباره این قطعنامه گفت: اعضای کنگره پیرامون تصمیم دولت برای درگیری با ایران و نبود راهبرد در این باره نگرانی‌های جدی و فوری دارند. یادداشت‌های ترامپ و توضیحات امروز مقام‌های او نگرانی‌های ما را پاسخ نداد.
اعضای جناح موسوم به «ترقی‌خواهان» در مجلس نمایندگان آمریکا فشار می‌آورند که دو طرح قانونی دیگر در این باره به رای‌گیری گذاشته شود. یکی از این طرح‌ها برای قطع بودجه اقدام نظامی علیه ایران بدون مجوز کنگره است و دیگر برای لغو «قانون مجوز استفاده از نیروی نظامی» که در سال ۲۰۰۲ برای مبارزه با القاعده تصویب شده است.
«جف مرکلی» سناتور دمکرات به همراه «رند پال» سناتور جمهوریخواه قطعنامه‌ای را در سنا ارایه کرده‌اند که به دولت ترامپ هشدار می‌دهد که مجوز جنگ با ایران را ندارد.
این قطعنامه تاکید می‌کند که قوانین اختیارات جنگی تصویب شده در سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ نمی‌تواند به عنوان مجوزی برای جنگ با ایران توسط دولت ترامپ استفاده شود.
در این قطعنامه آمده است: نه «قانون مجوز استفاده از نیروی نظامی» سال ۲۰۰۱ و نه «قطعنامه مجوز استفاده از نیروی نظامی علیه عراق» سال ۲۰۰۲ نمی‌تواند به عنوان مجوز برای استفاده از نیروی نظامی علیه ایران به کار رود.
دو قانون و قطعنامه فوق پس از حملات یازده سپتامبر در سال ۲۰۰۱ در زمان جرج دابلیو بوش رییس جمهوری پیشین آمریکا تصویب شد و اختیارات بسیار گسترده‌ای به دولت برای حمله به گروه‌ها، افراد و کشورهای حامی القاعده و عاملان این حادثه تروریستی داد.
ارتش آمریکا بامداد جمعه با دستور مستقیم ترامپ اقدام به حمله موشکی به خودروهای حامل قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق و ۸ نفر دیگر از همراهانشان کرد که منجر به کشته شدن همه آنان شد.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد چهارشنبه در آنچه انتقام از ترور سردار سلیمانی در عملیاتی به نام «عملیات شهید سلیمانی» ده‌ها فروند موشک زمین به زمین به پایگاه هوایی ارتش متجاوز آمریکا موسوم به «عین‌الاسد» واقع در استان الانبار عراق شلیک کرد.