ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Wed, 09.01.2019, 11:01

کارتن خوابی دانشجویان بسیجی


به گزارش ایرنا، شماری از اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز شامگاه سه شنبه با انتشار بیانیه‌ای فوری خبر از خوابیدن در مقابل شورای شهر دادند و اعلام کردند تا رفع مشکل کارتن‌خواب‌ها، شب‌ را در مقابل ساختمان شورای شهر شیراز می‌گذرانند.

لیلا دودمان نائب رئیس کمیسیون حقوق شهروندی شورای شهر شیراز به همراه محمدرضا محمدحسن پور معاون خدمات شهری شهرداری شیراز در بین این دانشجویان معترض حاضر شدند و به آنان اطمینان دادند که در جلسه‌ای که امروز با حضور اعضای بسیج دانشجویی برگزار شود، در زمینه وضعیت کارتن‌خواب‌ها و معتادان متجاهر به گفت‌و‌گو پردازند.

کسب اطلاع خبرنگار ایرنا حاکی از آن است که این جلسه برگزار شده است.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز ظهر چهارشنبه در این باره به خبرنگار ما گفت: در نشست با شماری از اعضای شورای شهر شیراز موضوع افزایش ظرفیت گرم خانه ها ویژه کارتن خواب ها را مطرح کردیم و بر این باور هستیم که ظرفیت کنونی گرم خانه ها برای پاسخ به حجم نیازهای معتادان و کارتن خواب ها در شیراز اندک است.

احسان زیارتی افزود: ساعت ۱۳ امروز چهارشنبه نیز جلسه ای با مسئولان در استانداری فارس خواهیم داشت و اگر این جلسه نتیجه بخش نباشد، به برنامه خود در ابراز همدردی با کارتن خواب ها ادامه خواهیم داد.

** پس لرزه های مجازی
و اما در یک هفته گذشته، مرگ گلبس پس لرزه های در فضای مجازی داشت و گام های عملی مسئولان برای بهبود وضعیت بی خانمان ها در شهر شیراز را در پی داشت.

پس از اعلام این خبر هشتگ گرمخانه برای گلبس توسط یک سازمان مردم نهاد به نام بنیاد صلح پارس به راه افتاد که با همراهی اصحاب رسانه و دیگر گروه‌های مردم، این موضوع را در کانون توجه فعالان فضای مجازی قرار داد.
در ادامه این اتفاق، ضرورت ایجاد گرم‌خانه‌ها به مثابه پناهگاه هایی موقت برای بی خانمان ها در کلان‌شهر شیراز مشهود شد.

** اقدام هایی در عمل
رئیس اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی شهرداری شیراز پیش از این در گفت‌و‌گو با ایرنا، وعده آماده‌سازی فوری را داد که یکی از آن‌ها در شامگاه ۱۵ دی‌ماه آماده‌سازی شد؛ هرچند مختص مردان کارتن‌خواب بود و گرمخانه‌ای که بتواند به زنان پناه دهد، همچنان در دست تجهیز است.

در پی این رویداد‌ها نه‌تنها مردم از مطالبات خود دست نکشیدند که فشار‌ها برای ایجاد گرمخانه و چرایی نبود مرکز ماده ۱۶ زنان (ترک اعتیاد اجباری) بحث‌برانگیز شد.

** شورای شهر اقدام کرد اما ...
همچنین عضو شورای اسلامی شهر شیراز به ایرنا گفت: براساس آمار، ۱۱۰ زن معتاد متجاهر در شیراز زندگی می کنند و به همین سبب موضوع ایجاد مرکز ماده ۱۶ زنان در این شهر را با ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور مطرح کردیم اما این رقم از سوی برخی مسئولان فارس تکذیب و راه اندازی این مرکز متوقف شد.

به گفته لیلا دودمان، ساختمانی در مرکز سلامی ۲ به کمپ ترک اعتیاد زنان اختصاص داده شده است؛ اما با وجود تجهیز این ساختمان، بهزیستی اعلام کرده است که به دلیل کمبود اعتبار قادر به راه‌اندازی آن نیست زیرا بودجه کافی از طریق ستاد مبارزه با مواد مخدر به این کار اختصاص داده نشده است.

وی بیان کرد: با دعوت از مدیرکل پشتیبانی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور به شیراز و با مذاکراتی که در این زمینه صورت گرفت، با افزایش ظرفیت مرکز ماده ۱۶مردان موافقت شد و تفاهم‌نامه آن به امضا رسید‌ اما متاسفانه این موضوع برای زنان محقق نشد.

دودمان اظهار داشت: در صورت لزوم تصویر تک تک این زنان را در شبکه مجازی پخش خواهم کرد و به ازای هر تصویر از مسئولان استان خواهم پرسید که چرا با وجود جلب موافقت اولیه برای ایجاد مرکز ماده ۱۶زنان و برچیدن نازیبایی‌های شهر و ساماندهی زنان متجاهر و انسان‌هایی که حق و حقوقی دارند، اقدامات لازم صورت نگرفته است.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شیراز، همچنین در باره وضعیت احداث گرمخانه‌ها در این شهر گفت: طبق توافقی که پیش از این با ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور صورت گرفته است، مقرر شد چهار گرمخانه در شهر شیراز دایر شود که ایجاد و تجهیز دو گرمخانه بر عهده شهرداری و دو گرمخانه بر عهده بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر است.

وی اضافه کرد: نیازمند ایجاد دو گرمخانه کاملا مجهز هستیم که شاخص‌های لازم را برای نگهداری و تامین ضروریات داشته باشد که اعتبار ایجاد این گرمخانه برای سال ۹۸ در نظر گرفته شده و امیدواریم که در سال آتی این امر محقق شود.

** بیانیه بسیج دانشجویی در حمایت از کارتن خواب‌ها
بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز در پی این رخداد با انتشار بیانیه‌ای خطاب به شهردار شیراز، مدیرکل بهزیستی فارس و دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس اعلام کرد: مساله کارتن‌خواب‌ها، حاشیه‌ شهر، جمع‌آوری معتادان و متکدیان، راه‌اندازی گرم‌خانه‌ها و... موضوعاتی است که بارها و بارها مورد مطالبه جریان دانشجویی در سال‌های گذشته بوده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: امروز شما که بر مسند ریاست تکیه زده‌اید و در حوزه جغرافیای شما یک زن به دلیل سرمازدگی و کارتن‌خوابی فوت می‌کند، باید در مشروعیت جایگاه خود شک کرده و اگر از شنیدن این خبر توانستید در کنار خانواده خودسر به بالین گذاشته و شب را راحت بخوابید، در مسلمان بودن خود نیز شک کنید، این را نیز بدانید با توجه به عملکرد تبلیغاتی شما در خدمت به محرومین و مستضعفین با سر زدن‌های رسانه‌ای و تبلیغی، این مسئله سردراز خواهد داشت و قطعاً مثل گذشته این اولین مورد نبوده و آخرین هم نخواهد بود.

در این بیانیه خطاب به مدیرکل بهزیستی استان فارس آمده است: سال گذشته مرکز ماده ۱۶ با بیش از ۸ میلیارد تومان اعتبار برای نگهداری معتادان متجاهر یا خیابانی، در محل دهکده سلامی راه‌اندازی شد؛ اما بهزیستی به بهانه نبود اعتبار خود را فقط مسؤول نگهداری ۲۴۰ معتاد دانسته و در همین راستا برای نگهداری معتادان زن در شیراز مرکزی تجهیز شد که شما از پذیرش آنان خودداری کرده‌اید، اگر این خبر صحت داشته باشد، شما در فوت این زن مقصر هستید و باید در این دنیا و آن دنیا پاسخگو باشید.

** پاسخ مدیرکل بهزیستی فارس
مدیرکل بهزیستی فارس نیز در پاسخ به این بیانیه در متنی که در اختیار ایرنا گذاشته شد، اعلام کرد: سازمان بهزیستی استان فارس از سال ۱۳۸۱ زمانی که هیچ‌یک از سازمان ها و نهاد ها حتی به فکر بیماران زن و مرد بی خانمان شهر شیراز نبودند، اقدام به راه اندازی مراکز گذری و سرپناه شبانه در محلات پر آسیب شهر شیراز کرد.

سید مرتضی موسوی افزود: متاسفانه به دلیل برخی فشارهایی که برخی از نهادها با همکاری برخی از اعضای شورای شهر وقت شیراز کردند در سال ۱۳۹۳ مردم محلی که از حمایت این نهاد ها سود می‌بردند، اقدام به تخریب و پلمب غیر قانونی و بستن مراکز کاهش آسیب این محلات کردند. وی افزود: هم اکنون این سازمان تنها سازمانی است که در سطح استان دارای سرپناه شبانه زنان و مردان در محلات پر آسیب (به غیر از سنگ سیاه) است و سرپناه شبانه زنان ولی عصر واقع در دروازه سعدی پشت پارک ولی عصر (ع) هر شب تعداد زیادی از زنان معتاد بی خانمان را می‌پذیرد و نیز چهار مرکز سرپناه شبانه مردان نیز در محلات پر آسیب شهر شیراز وجود دارد.

مدیر کل بهزیستی فارس با انتقاد از برخورد هیجانی غیر علمی و دل سوزانه، گفت: متاسفانه در سال ۱۳۹۳ که مراکز کاهش آسیب در بافت قدیم شیراز محله سنگ سیاه توسط گروهی خودسر تعطیل شد، هیچ یک از تشکل های دانشجویی حتی اطلاعیه‌ای یک خطی هم صادر نکرد که هم اکنون به دفاع تمام قد از معتادان بی خانمان برخاسته است.

وی ادامه داد: جهت اطلاع کسانی که مشخص نیست از کجا خط می گیرند، فوت یک زن معتاد بی خانمان گرچه برای هرانسانی تالم برانگیز است، امری عادی است و برخی این اتفاق را که هر سال در تمام شهرهای ایران می افتد، بی نهایت بزرگ کرده اند.

موسوی گفت: در تمام طول شب مرکز سرپناه شبانه زنان معتاد بی خانمان شهر شیراز از این افراد در یک مکان امن مراقبت می نماید و هم اکنون افراد و نهادهایی باید پاسخگو باشند که درزمستان ۱۳۹۳ اقدام به ضرب وشتم پرسنل مراکز کاهش آسیب و پلمب غیرقانونی این مراکز دراین محله کردند.
مدیرکل بهزیستی فارس افزود: ای کاش تشکل بسیج دانشجویی به جای صدور اطلاعیه آن هم با عجله، ابتدا علت مرگ برایشان مسجل می شد؛ زیرا اعلام موضع بدون بررسی دقیق جوانب ماجرا بیشتر شایبه سیاسی کاری را دامن می زند تا حساسیت به مسائل اجتماعی.

** هدیه استان های همجوار به فارس
این در حالی است که دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس علت مرگ زنی موسوم به گلبس را تزریق و مصرف هروئین، شیشه و تریاک عنوان کرده است.

محمدرضا ابراهیمی اظهار داشت: ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر در مرکز ماده ۱۶ حدود ۴۰۰ نفر بوده که سهم استان فارس ۲۴۰ نفر است و با نشستی که در چهارم دی‌ماه جاری با حضور کمیته درمان و حمایت‌های اجتماعی به ریاست رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مدیرکل ستاد مبارز با مواد مخدر کشور و مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار و مصوب شد سهمیه نگهداری در این مرکز از ۲۴۰ نفر به ۴۰۰ نفر مرد و ۵۰ نفر زن کارتن‌خواب در قالب تبصره ۲ ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر تغییر کند.

وی همچنین افزود: بسیاری از معتادان متجاهر و کارتن‌خواب که دراستان فارس ساکن هستند فارسی نیستند و در این راستا با هماهنگی مسئولان قضایی مقرر شد این افراد به استان‌های خودشان ارجاع داده شوند.

گذشته از این مباحث، موضوع ساماندهی کارتن خواب ها در استان فارس به ویژه شهر شیراز به مطالبه ای عمومی تبدیل شده است و در مسیر حل ریشه ای این آسیب اجتماعی، امروز بیش از هر زمان دیگری، اقدام ریشه ای و ماندگار مدنظر شهروندان است.

باید منتظر ماند و دید، در این مسیر، دستگاه های متولی برای حل همیشگی این معضل به راهکار همه جانبه و سازوکار همکاری مستمر خواهند رسید یا خیر.