ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Tue, 01.01.2019, 22:28

عملیات شرق فرات به تعویق افتاده است


خبرگزاری فارس - مهدی خدابخش

کاخ سفید حدود دو هفته قبل به صورت غیرمنتظره اعلام کرد ظرف دو تا سه ماه آینده تمام نیروهای نظامی خود را از سوریه خارج می‌کند و حملات هوایی در این کشور را هم پایان می‌دهد.

روزنامه «نیویورک‌تایمز» نیز روز گذشته گزارش داد که علی‌رغم این گفته «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که مبارزه با داعش وظیفه آمریکا نیست و این ایران، روسیه و سوریه هستند که به عنوان «دشمنان محلی داعش» باید با این گروه تروریستی مبارزه کنند، چهار ماه به ارتش این کشور مهلت داده تا سوریه را ترک کنند.

از طرفی بلافاصله بعد از اولین بیانیه کاخ سفید برای خروج نظامیان آمریکایی از سوریه ترکیه اعلام کرد مقدمات عملیات نظامی در شمال سوریه و شرق رودخانه فرات تکمیل شده و هر لحظه امکان دارد که آن را آغاز کنند. روز جمعه هم در پی تصمیم شبه‌نظامیان کُرد برای تحویل دادن منبج به دولت مرکزی دمشق، ستاد کل نیروهای مسلح سوریه از ورود نیروهای ارتش این کشور به منطقه خبر داد.

در این رابطه خبرنگار اداره‌کل بین‌الملل و سیاست‌خارجی خبرگزاری فارس مصاحبه‌ای را با «شهریار میرزا» معاونت پیشین سردبیری شبکه «تی. آر. تی. وُرلد» و تحلیلگر مسائل غرب آسیا ترتیب داد.

میرزا در پاسخ به این سوال که آیا توافق پشت‌پرده‌ای بین آمریکا و ترکیه درخصوص شمال سوریه حاصل شده، گفت: «نمی‌توان چندان مطمئن بود که دونالد ترامپ و (رجب طیب) اردوغان (رئیس‌جمهور ترکیه) پیش از اعلامیه عملیات در شمال سوریه، به توافقی رسیده باشند. البته زمان‌بندی این دو اتفاق (خروج آمریکا از سوریه و اعلامیه عملیات ترکیه) این مفهوم را می‌رساند که شاید توافقی یا حداقل تفاهمی با دولت ترامپ حاصل شده باشد».

وی در نفی گزارش‌های رسانه‌های ترکیه‌ای و آمریکایی مبنی بر اینکه اردوغان بوده که توانسته ترامپ را به ترک سوریه مجاب کند، توضیح داد: «شک دارم که دولت ترکیه از آمریکا خواسته باشد به‌طور کامل از سوریه عقب‌نشینی کند یا حتی اینکه آنها قلبا خواستار چنین چیزی بوده باشند. عاقلانه است که توافقی بین دولت‌های آمریکا و ترکیه برای کاهش حمایت‌های واشنگتن از شبه‌نظامیان کُرد در شمال سوریه رخ داده باشد، اما اینکه ترکیه خواستار خروج کامل (آمریکا) شده باشد هنوز مورد تایید نیست».

این مقام رسانه‌ای ترکیه‌ای در پاسخ به این سوال که چرا آنکارا نوعی از عجله و دست‌پاچگی برای اجرای عملیات نظامی در شرق فرات از خود نشان می‌دهد، گفت: «گمان نمی‌کنیم که عجله‌ای برای عملیات شرق فرات داشته باشند، زیرا دولت ترکیه فعلا آغاز عملیات را تا پایان خروج کامل آمریکا از سوریه به تعویق انداخته است؛ البته همین مسئله نشان می‌دهد که در هر صورت ترکیه خواستار اجرای عملیات اما با برخی ملاحظات است».

میرزا در واکنش به اینکه آیا خروج نظامیان آمریکایی از منبج و سپس تهاجم نظامیان ترکیه به منبج و شرق فرات بخشی از توافق احتمالی بین دو کشور است، پاسخ داد: «نمی‌توان پیش‌بینی کرد که این دو متحد ناتو، (در خصوص عملیات در شمال سوریه) نظرات مشابهی داشته باشند، زیرا پیشتر دیده‌ایم که آمریکا درباره عملیات‌های ترکیه در شمال سوریه مخالفت‌های بسیاری داشته است».

او، که اکنون مدیریت بخش «تحلیل و دیدگاه» در شبکه «تی. آر. تی. وُرلد» را بر عهده دارد، افزود: «موضع ترکیه بسیار شفاف بوده است، سال‌ها گفته حضور یگان‌های مدافع خلق (YPG) در مرزهایش با سوریه را تهدیدی برای امنیت ملی خود می‌داند؛ زیرا ی.پ.گ شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان (PKK) در سوریه است. پ.ک.ک برای سالیان سال است که علیه دولت ترکیه نبرد مسلحانه انجام می‌دهد و آنکارا نیز از ابتدا گفته بود که تشکیل منطقه‌ای تحت کنترل ی.پ.گ را در جنوب مرزهایش تحمل نخواهد کرد».

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا سپس در پاسخ به این سوال که آیا آزادی «اندرو برانسون» کشیش آمریکایی از زندان ترکیه، امتیازدهی آنکارا به واشنگتن برای گرفتن اجازه آمریکا جهت عملیات در شمال شرق سوریه بود، تصریح کرد: «اگر برانسون بخشی از یک معامله بود، پس باید بپرسیم که چرا آمریکا برای پذیرفتن آن، اینهمه تا دقیقه نود صبر کرد. علاوه بر (نظر شما) حدس‌هایی هم زده می‌شد که آزادی برانسون در ازای استرداد (فتح‌الله) گولن (واعظ و اپوزسیون آمریکانشین دولت ترکیه) بود ولی هنوز هیچکدام از این حدس‌ها تایید نشده است».

شهریار میرزا با بیان اینکه گمان نمی‌کند اعلامیه خروج آمریکا از سوریه و عملیات نظامی ترکیه در شرق فرات با آزادی برانسون ارتباطی داشته باشد، اضافه کرد: «آمریکا همواره به‌نوعی خواستار خروج از سوریه بود ولی تاکنون فرصت آن پیش نیامده بود... آمریکا از زمان دولت (باراک) اوباما دارای سیاستی غیرمنسجم و متناقض در قبال سوریه بوده و به‌طور متناوب سیاست‌هایشان را تغییر دادند».

وی ضمن اشاره به اینکه تنها چیزی که در سیاست‌های آمریکا ثابت بود، تغییر موضع گاه‌وبیگاه است، خاطر نشان کرد: «از موافقت با حمایت از (گروه تروریستی) ارتش آزاد و سپس لغو حمایت از آنها گرفته تا خط قرمز درخصوص سلاح‌های شیمیایی یا ایجاد اتحاد نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) و سپس خروج از این کشور».

معاون پیشین سردبیری تی. آر. تی وُرلد در پایان دلیل بهبود روابط ترکیه با آمریکا بعد از آزادی برانسون را اینگونه بیان کرد: «این نزدیکی به‌دلایل متعددی است و فقط وابسته به پرونده برانسون نیست. دو کشور، علی‌رغم اختلافات درباره مسائل مهم منطقه‌ای، روابط تاریخی گسترده‌ای با هم داشته‌اند».

در هر صورت، علی‌رغم اینکه منابع محلی چند روز قبل گزارش داده بودند که هشت هزار نظامی شامل نیروهای ویژه ترکیه به همراه اعضای گروه تروریستی ارتش آزاد در دوازده کیلومتری منبج مستقر شده و هر لحظه امکان آغاز تهاجم به این منطقه می‌رود، اردوغان اما روز جمعه در واکنش به ورود ارتش سوریه به  منطقه منبج مدعی شده بود اگر به هر روشی، شبه‌نظامیان کُرد شمال سوریه را ترک کنند، ترکیه نیز دیگر کاری در این کشور نخواهد داشت و نظامیانش را از سوریه بازمی‌گرداند.

یگان‌های مدافع خلق و نیروهای دموکراتیک سوریه در سال ۲۰۱۶ با حمایت تسلیحاتی و لجستیکی نظامیان آمریکا توانستند تروریست‌های داعش را در شرق فرات و منبج شکست داده و آن شهر را تحت کنترل خود در بیاورند.

عملیات‌های نظامی متعدد ترکیه در شمال سوریه که به بهانه نابود کردن گروه‌های شبه‌نظامی کُرد از سال ۲۰۱۶ آغاز شد، همگی بدون موافقت و مجوز دولت دمشق انجام گرفته و از نظر قوانین بین‌المللی نیز غیرقانونی است.