ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Fri, 07.09.2018, 20:00

آیا عراق در آستانه جنگ خانگی است؟


اعتمادآنلاین

بعد از اعلام عدم فرمانبرداری گروه‌های مختلف حشد الشعبی به‌ویژه واحدهای وابسته به بدر به رهبری هادی العامری از حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق که خود اکنون فرماندهی این گروه را بر عهده گرفته، منابع آگاه از اعلام آماده‌باش مقتدی صدر به سرایا السلام، گروه شبه نظامی وابسته به صدر خبر دادند.

در شرایطی این کشور در بن‌بست سیاسی به سر می‌برد و هیچ‌یک از طرف‌ها قادر به اعلام قطعی پیروزی خود برای ایجاد لیست بزرگ‌تر جهت تشکیل کابینه نیست، و در حالی که شرایط امنیتی روز به روز در بصره بدتر می‌شود، شاید وقوع جنگ خانگی نزدیک‌ترین خطری باشد که بار دیگر گریبان مردم عراق را گرفته است.

مقتدی صدر که تا چند روز پیش از رویکرد مسالت‌آمیز جریان سائرون سخن می‌گفت و حتی در توییت‌های مختلفی از هواداران خود می‌خواست تا حتی به تظاهرات مسالمت‌آمیز هم نپردازند، در تازه‌ترین بیانیه تلویزیونی خود از واکنش قاطع سخن به میان آورده و به طرف‌های عراقی گوشزد می‌کند که من هشدارهای لازم را در این زمینه داده‌ام. این در حالی است که حتی پیش از این هشدار نیز اخباری از تنش بین شبه نظامیان طرفدار مقتدی صدر از یک سو و عصائب که طرفدار نوری المالکی هستند در غرب بغداد مخابره شده است.

علت وقوع این تنش هرچه که باشد به‌طور حتم به تشکیل کابینه عراق مربوط می‌شود، کابینه‌ای که گفته می‌شود واشنگتن و ریاض سرمایه‌گذاری بزرگی را روی آن انجام داده و در عین حال به‌زعم رسانه‌های عربستانی نمی‌خواهند کشورهایی همچون ایران یا قطر هم در تشکیل آن سهیم باشند.

در همین راستا محمود المشهدانی، رئیس سابق پارلمان عراق و از رهبران جریان‌های سنی این کشور هم فاش کرد واشنگتن به تمامی جریان‌های سنی به‌طور جدی هشدار داده در صورتی که به ائتلاف سازندگی به رهبری مالکی بپیوندند تحریم‌هایی مشابه آنچه که علیه ایران اعمال شده در انتظار آنها خواهد بود.

احمد الاسدی، سخنگوی ائتلاف سازندگی هم ضمن تایید این خبر افزود آمریکا رسما به احزاب و شخصیت‌های اهل تسنن پیروز در انتخابات و راه یافته به مجلس هشدار داده در صورتی که به این ائتلاف بپیوندند تحریم‌هایی در انتظار عراق خواهد بود که حداقل آن قطع کمک‌های اقتصادی آمریکا از عراق و رفع حمایت این کشور از مناطق سنی آزادشده از دست داعش در کنار لغو اقامت اعطاشده به شخصیت‌های سیاسی اهل تسنن در کشورهای عربی است.

در چنین شرایطی باید اعتراف کرد اگر تاچندی پیش اختلافات در عراق صرفا جنبه سیاسی داشت و تهاجم متقابل جریان‌های مختلف عراقی رسانه‌ای بود، امروز به تدریج شاهد ورود پارامتر سلاح نیز به این معادلات هستیم، گویی که رهبران عراقی برای به کرسی نشاندن حقانیت خود در قدرت از طریق گلوله و آتش هستند، امری که می‌تواند مجددا سرنوشت عراق را وارد ابهامی بزرگ کند. این ابهام می‌تواند تمامی مشکلات قبلی مردم این کشور را چیزی شبیه به بازی کرده و تحلیلگران را به یاد جنگ داخلی لبنان در دهه هشتاد قرن گذشته بیاندازد.