ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Tue, 04.09.2018, 10:20

وال استریت ژورنال، پرفروش‌ترین روزنامه جهان


روزنامه ایران

«وال استریت ژورنال» که نخستین نسخه آن ۱۲۹ سال قبل در تاریخ ۸ ژوئیه ۱۸۸۹ میلادی به چاپ رسید، یکی از مهم‌ترین و پرنفوذترین روزنامه‌های اقتصادی-سیاسی در جهان محسوب می‌شود و دفتر مرکزی آن در خیابان وال استریت در شهر نیویورک ایالات متحده واقع شده است. وال استریت ژورنال با ۲.۲۲۷ میلیون نسخه در روز پرتیراژ‌ترین روزنامه در امریکا محسوب می‌شود که همچنان پس از گذشت یک قرن تجارت جهانی را موضوع اصلی خود قرار داده است.

این روزنامه به صورت همزمان در سراسر دنیا توزیع می‌شود و برای این کار چاپخانه‌های بزرگ در آسیا و اروپا در اختیار گرفته است تا در نخستین ساعات صبح به وقت محلی در نقاط مختلف جهان در اختیار مخاطبان قرار گیرد. علاوه بر تیراژ کاغذی، سایت اینترنتی روزنامه ۱.۲۷ میلیون مخاطب فعال در روز دارد که تمامی آنها حق اشتراک پرداخت کرده‌اند تا اخبار را از این منبع به صورت مستقیم دریافت کنند. با این توضیح وال‌استریت ژورنال را پرفروش‌ترین روزنامه اقتصادی جهان می‌دانند که پس از گذشت چندین دهه همچنان این موقعیت را به خود اختصاص داده است. مهم‌ترین رقیب وال‌استریت در این زمینه فایننشال تایمز است که در شهر لندن به چاپ می‌رسد و عنوان دومین روزنامه پرفروش جهان را در اختیار گرفته است.

شرکت «داو جونز» مالک قبلی روزنامه وال استریت سال ۲۰۰۷ میلادی این مرکز را به قیمت ۵ میلیارد دلار به شرکت «نیوز کورپوریشن» به مالکیت «روبرت مرداک» واگذار کرد و این روزنامه همچنان زیر نظر او به چاپ می‌رسد.

وال استریت ژورنال به‌دنبال موفقیت‌های خود چندین زیرمجموعه رسانه‌ای را در خود جای داده است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به نشریه جهانی آن با موضوع اخبار لوکس و شیوه زندگی اشاره کرد. این نشریه نیز هم‌اکنون جزو پرفروش‌ترین هفته‌نامه‌های جهان محسوب می‌شود.

روزنامه وال استریت ژورنال از سال ۱۹۹۶ تاکنون نسخه آنلاین خود را در اختیار مخاطبان قرار داده است و از همان زمان قابلیت اشتراک آنلاین برای مخاطبان این روزنامه فراهم شده است. از این نظر هم می‌توان گفت وال استریت اولین روزنامه جهان با قابلیت اشتراک آنلاین بوده است.