ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Tue, 12.06.2018, 9:17

نحوه تصمیم‌گیری ترامپ برای خروج از برجام


وال‌استریت ژورنال گزارش داد
نحوه تصمیم‌گیری ترامپ برای خروج از برجام

سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷
یک روزنامه آمریکایی بامداد دوشنبه در گزارشی به شرح جزئیاتی از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، برای خروج از توافق هسته‌ای برجام پرداخت.
روزنامه وال‌‌استریت‌ژورنال در گزارشی بامداد دوشنبه به شرح جزئیاتی از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای برجام پرداخته است. این روزنامه یکی از روش‌های مورد استفاده ترامپ برای تصمیم‌گیری در زمینه سیاست خارجی را روشی موسوم به «خودم تنهایی درستش می‌کنم» خوانده و نوشته است: او در همایش حزب جمهوری‌خواه در سال ۲۰۱۶ این جمله را به کار برد. به نوشته رسانه آمریکایی، ترامپ ۲۲ ماه بعد، هشتم ماه می، به‌تنهایی روی یک میز چوبی در زیرزمین کاخ سفید نشست و مقابل دوربین‌‌های تلویزیونی با امضای چند سند، آمریکا را از توافق هسته‌ای با ایران خارج کرد. مقام‌های دولت آمریکا گفته‌اند: «این کار او موردی از فن نمایشگری بود که خود رئیس‌جمهور با به‌کارگیری فنون آموخته‌شده در برنامه‌های تلویزیونی واقع‌نما آن را طراحی کرده بود. او بعد از دو سال مخالفت با توافق می‌خواست دنیا قلم گذاشتنش روی کاغذ را ببیند».
به گزارش فارس، وال‌استریت‌ژورنال نوشته است: «آن حرکت تکروانه، میل وافرش برای انجام اقدامات یک‌جانبه را نشان داد و در تقابل با شادمانی‌های دیپلمات‌های هفت کشور و اتحادیه اروپا هنگام تأیید برجام سه سال قبل‌تر قرار گرفت. این اقدام، همچنین دیدگاه ترامپ را نسبت‌به آمریکا نشان داد که به عنوان قدرتی یکه‌تاز آماده است از گذشته‌ها فاصله گرفته، با تهدیدها مقابله کند و شریکان بالقوه را در برابر اراده این کشور به زانو درآورد». رسانه آمریکایی در ادامه بر اساس گفته‌های منابع مطلع به نقل مضمون جلسه‌ای پرداخته که ترامپ شش ماه بعد از تأیید برجام، در تیر ۱۳۹۶، با مشاورانش داشته است. مطابق این گزارش، ترامپ ماه ژانویه (دی‌ماه) همراه با دستیارانش در امور خارجی در دفتر کارش در کاخ سفید نشسته بود و می‌گفت که در ضرب‌الاجل بعدی برجام را تأیید نخواهد کرد؛ موعد قبلی که او برجام را تأیید کرده بود، شش ماه قبل‌تر (تیرماه) بود. او بعد از یک ساعت کشمکش با تیمش که می‌گفتند در آستانه رسیدن به پیشرفت‌هایی در مذاکرات با متحدان اروپایی است، گفت: «اَه، لعنتی. یک‌بار دیگر برایتان تمدیدش می‌کنم». منابع مطلع به وال‌استریت‌ژورنال گفته‌اند با آنکه ترامپ ارزش چندانی برای ادامه مذاکرات با اروپایی‌ها یا فرصت‌دادن به کنگره برای تقویت برجام نداشت، آن روز نرم شد.
باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا، می‌گوید: «غریزه درونی‌اش این‌طور می‌گفت که بهتر است از آن خارج شویم. چندین‌بار این را با من مطرح کرد. ته قلبش راضی نبود که آن مذاکرات [با اروپایی‌ها] به جایی برسند». به نوشته وال‌استریت‌ژورنال، در ماه آوریل، چند روز قبل از اعلام تصمیم ترامپ، سران کشورهای اروپایی روانه واشنگتن شدند تا شاید بتوانند برجام را نجات دهند، اما متوجه شدند که او تصمیمش را گرفته است.