ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Wed, 06.06.2018, 20:21

فرانسه به ایران هشدار داد که با خطوط قرمز بازی نکند


ژان-ایو لودریان، وزیر امور خارجۀ فرانسه، به حکومت ایران هشدار داد که در زمینۀ فعالیت های اتمی «با خطوط قرمز بازی نکند.» اظهارات وزیر امور خارجۀ فرانسه واکنشی است به دستور اخیر رهبر حکومت اسلامی ایران، علی خامنه ای، که خواستار افزایش توانایی این کشور برای غنی سازی اورانیوم شده است.

وزیر امور خارجۀ فرانسه ابتکار و فرمان جدید رهبر حکومت اسلامی ایران را «نابجا» خوانده که به گفتۀ او از خشم و عصبانیت حکومت اسلامی ایران حکایت می کند.

اگر چه وزیر امور خارجۀ فرانسه دستور اخیر رهبر حکومت اسلامی ایران را هنوز در چارچوب برجام دانسته است، اما، او در عین حال تأکید نموده که نزدیکی تهران به خطوط قرمز و بازی کردن با آنها خطرناک است. ژان-ایو لودریان تصریح نموده که «باید عاقلانه رفتار کرد و به تعهد اتمی قویاً وفادار ماند.» وزیر امور خارجۀ فرانسه در ادامه افزود که «مقامات ایران باید بدانند که با تحریم های جدیدی روبرو خواهند شد، اگر بخواهند پیوند خود را با برجام قطع کنند.»

او گفت : البته «امروز ایران توافق اتمی را ترک نکرده و به تعهداتش تماماً وفادار است». با این حال، لودریان تأکید کرد که اجرای دستور رهبر حکومت اسلامی به منزلۀ خروج این کشور از برجام است و در این صورت اروپا نیز منفعل نخواهد ماند. 

دوشنبه چهارم ژوئن، جمهوری اسلامی ایران، به آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داد که قصد دارد در صورت بی حاصل شدن برجام شمار سانتریفیوژهایش را افزایش دهد.

رهبر حکومت اسلامی ایران، آیت الله علی خامنه ای، در مراسم سالگرد مرگ آیت الله خمینی در بهشت زهرا تهران گفت که جمهوری اسلامی ایران نمی پذیرد که تحریم های بین المللی را تحمل کند و در عین حال به برجام متعهد بماند. به همین خاطر او از سازمان انرژی اتمی ایران خواست که افزایش توانایی غنی سازی اورانیوم کشور را با راه اندازی ١۹۰ هزار سانتریفیوژ تدارک ببیند.

در واکنش به این سخن، کاخ سفید آمریکا اعلام کرد که حکومت اسلامی ایران باید تمام فعالیت های اتمی اش را متوقف کند. سخنگوی وزارت امور خارجۀ آمریکا، هَتر نورث، با اعلام این مطلب، افزود : «حکومت ایران باید برنامۀ غنی سازی اورانیوم را متوقف و از تولید پلوتونیم نیز برای همیشه صرف نظر کند.»

هَتر نورث که این سخن را در یک نشست مطبوعاتی ایراد می کرد، اظهارات مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، را در ماه مه گذشته تکرار نمود که گفته بود: «جمهوری اسلامی ایران نباید به توانایی تولید سلاح هسته‌ای دست یابد.»

در ماه مه گذشته، مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، با اعلام این مطلب افزود که ایالات متحد آمریکا در نظر دارد برای مقابله با اقدام های بی ثبات کنندۀ جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه سخت ترین تحریم های تاریخ را علیه حکومت تهران اعمال کند.