ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Wed, 06.06.2018, 20:17

یگان‌های مدافع خلق از منبج خارج می‌شوند


دویچه وله: خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه (۶ ژوئن / ۱۶ خرداد) خبر از عقب‌نشینی نیروهای وابسته به یگان‌های مدافع خلق (YPG) از شهر منبج داده است. ترکیه پس از تصرف عفرین در ماه آوریل سال جاری (۲۰۱۸) تهدید کرده بود برای بیرون راندن نیروهای کرد وابسته به YPG به شهر منبج نیز حمله خواهد کرد.

از آنجا که سربازان آمریکایی نیز در منبج حضور دارند، حمله احتمالی ترکیه می‌توانست خطر درگیری مستقیم بین نیروهای نظامی این دو عضو ناتو را در پی داشته باشد.

نیروهای وابسته به یگان‌های مدافع خلق روز سه‌شنبه ۵ ژوئن اعلام کردند که آخرین «مشاوران نظامی» خود را از منبج خارج خواهند کرد. بنا بر اظهارات آنان، عقب نشینی این نیروها از منبج ظرف روزهای آتی روی خواهد داد.

شهر منبج در اوت سال ۲۰۱۶ در جریان عملیات یگان‌های مدافع خلق و با بهره‌گیری از پشتیبانی نظامی آمریکا از تصرف نیروهای وابسته به «دولت اسلامی» (داعش) خارج شد و کنترل و اداره آن عمدتا به دست این نیروها قرار گرفت.

ترکیه از آنجا که YPG را جریانی وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) می‌داند، آن‌ها را «تروریست» معرفی می‌کند و خواستار دور کردن نیروهای وابسته به این گروه از نزدیکی مرزهای جنوبی خود شده است.

دیدار وزیران امور خارجه آمریکا و ترکیه

روز دوشنبه ۴ ژوئن مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، با همتای ترک خود، مولود چاووش‌اوغلو، در واشنگتن دیدار و گفت‌وگو کرد. موضوع گفت‌وگوی این دو سیاستمدار وضعیت منبج و به‌ویژه موضوع اداره این شهر پس از خروج YPG اعلام شده است.

وزیر امور خارجه ترکیه روز سه‌شنبه پس از بازگشت به کشورش اعلام کرد که آمریکا و ترکیه بر سر یک نقشه‌‌راه برای منبج به توافق رسیده‌اند.

چاووش‌اوغلو اعلام کرد که قرار است یگان‌های مدافع خلق همه جنگ‌افزارهایی را که از آمریکا برای مبارزه با داعش دریافت کرده‌اند، تحویل دهند.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین اعلام کرد که قرار شده است، پس از خروج نیروهای وابسته به یگان‌های مدافع خلق از منبج، نیروهای ترکیه و آمریکا به طور مشترک عمل کنند.

چاووش‌اوغلو همچنین گفته است که پس از اجرای نقشه‌راه شهر منبج، سیاست مشابهی در دیگر نقاط سوریه نیز به مورد اجرا درخواهد آمد.

مخالفت با عملیات نظامی مشترک ترکیه و آمریکا

بر اساس خبر دیگری که از سوی خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۶ ژوئن  منتشر شده، شبه‌نظامیانی که کنترل شهر منبج را برعهده دارند، اعلام کرده‌اند که حاضر به پذیرش نقش و حضور نظامی ترکیه در منبج نیستند.

یکی از سخنگویان شورای نظامی منبج که  از اعضای نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) است به خبرنگار رویترز گفته است که این شورا حضور نظامی ترکیه در منبج را نمی‌پذیرد.

در بیانیه‌ای که پیش از این توسط شورای نظامی منبج منتشر شده از مضمون توافق بین ترکیه و آمریکا ابراز بی‌اطلاعی شده است. در این بیانیه تاکید شده است که این شورای نظامی قادر به دفاع از شهر علیه هر گونه تهدید خارجی است.