ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Sat, 26.05.2018, 10:15

روس‌ها صدها هزار روتر را هک کرده‌اند


اف‌.‌بی.‌آی هشدار داد هکرهای روس صدها هزار «روتر» (router) منازل و دفاتر را هک کرده و ممکن است اطلاعات کاربران را جمع‌آوری کرده و یا شبکه‌های کامپیوتری را مختل کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، اف‌.‌بی.‌آی از صاحبان روترها با مارک‌های مختلف خواست تا دستگاه‌های خود را یکبار خاموش و روشن کرده و نسخه به‌روز شده آن را از تولیدکنندگان‌شان دانلود کنند تا بتوانند از اطلاعات خود محافظت کنند.

این هشدار به دنبال دستور روز چهارشنبه یکی از دادگاه‌های آمریکا مطرح شد که به اف‌.‌بی.‌آی اجازه داد تا وب‌سایتی را که این هکرهای روس قصد داشتند از آن برای دادن دستورالعمل‌ها به روترها استفاده کنند، مصادره کند.

اگرچه اف‌.‌بی.‌آی توانست مانع این اقدام شود اما روترها همچنان در معرض خطر هستند و هشدار روز جمعه با هدف پاکسازی روترها مطرح شده است.

تحقیقات نشان داده که روترها در بیش از ۵۰ کشور مختلف جهان آلوده شده‌اند، اگرچه هدف اصلی هکرها اوکراین بوده است؛ کشوری که مدت‌هاست به میدان جنگ سایبری تبدیل شده است.

وزارت دادگستری آمریکا گفت: هکرهای دست داشته در این اقدام گروهی موسوم به “خرس فانتزی” یا “Sofacy” هستند که با دولت روسیه ارتباط دارند.

گروه Sofacy مقصر بسیاری از حملات سایبری روسیه از جمله حمله سایبری به کمیته ملی دموکرات‌ها در جریان کمپین انتخاباتی سال ۲۰۱۶ میلادی آمریکا بوده است.

یکی از مقامات اف‌.‌بی.‌آی گفت: روترها و تجهیزات مختلفی که توسط این گروه هکری آلوده شده بودند توسط کاربران از مغازه‌ها و یا به صورت آنلاین خریداری شده‌اند. با این حال اف‌.‌بی.‌آی این احتمال را رد نمی‌کند که روترهای خریداری شده توسط مشتریان از شرکت‌های خدمات اینترنتی نیز آلوده نشده باشند.

شرکت سیسکو سیستمز، تولید کننده تجهیزات شبکه جزئیات فنی تحقیقات خود را با دولت‌های آمریکا و اوکراین به اشتراک گذاشته است. کارشناسان غربی می‌گویند روسیه بیش از یکسال است که در بحبوحه خشونت‌های مسلحانه با اوکراین حملات سایبری را علیه کمپانی‌ها در کی‌یف به راه انداخته و باعث صدها میلیون دلار خسارت و دست‌کم یک خاموشی سراسری شده است.

اف‌.‌بی.‌آی گفت: شناسایی این بدافزار به خاطر تاکتیک‌هایی که در آن استفاده شده بسیار دشوار است. از این رو ما از مردم می‌خواهیم تا برای مختل کردن این بدافزار دستگاه‌های خود را مجددا راه‌اندازی کرده و به شناسایی تجهیزات آلوده کمک کنند. مردم باید گزینه مدیریت از راه دور را متوقف کرده،‌ کلمات عبور خود را تغییر دهند و نسخه به روز تجهیزات خود را دانلود کنند.

روتر، دستگاه رایانه‌ای شبکه‌ای است که بسته‌های داده را بر روی یک شبکه به هم‌ پیوسته برای رسیدن به مقصدشان، هدایت می‌کند.