ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Mon, 16.04.2018, 7:19

محمود صادقی: کاوه مدنی ایران را ترک کرد


محمود صادقی، نماینده مجلس ایران طی مطلبی در صفحه رسمی خود در توئیتر اعلام کرد: «امروز از یک منبع موثق شنیدم کاوه مدنی معاون سازمان حفاظت محیط زیست، ایران را ترک کرده است. همسر او نیز که ممنوع الخروج شده بود با رفع ممنوع الخروجی کشور را ترک کرد. درس عبرتی برای نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور!»

چندی پیش تصاویری از کاوه مدنی، معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست ایران در یک مهمانی در خارج از کشور منتشر شد که جنجال های رسانه ای بسیاری در پی داشت. وی در زمان نشر این تصاویر به منظور شرکت در پنجمین مجمع عالی رتبه توسعه پایدار آسیا و اقیانوسیه در بانکوک، پایتخت تایلند به سر می برد و به گزارش رسانه های ایران از همانجا استعفا داد و استعفای او پذیرفته شد.

از سوی دیگر صادقی پیش از این نیز در توئیتی از بازداشت مدنی و جمعی از فعالان این حوزه خبر داده بود که ساعاتی پس از آن از سوی روابط عمومی سازمان محیط زیست ایران تکذیب شد.

کاوه مدنی که در آذرماه سال گذشته به عنوان نائب رئیس مجمع ملل محیط زیست جهان انتخاب شد، متولد ۱۳۶۰ در تهران است که بعد از فارغ‌التحصیلی در رشته مهندسی عمران از دانشگاه تبریز به منظور ادامه تحصیل عازم سوئد شد و در رشته منابع آب از دانشگاه لوند در مقطع کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شد . سپس مدرک دکترا را در رشته مهندسی عمران و محیط زیست از دانشگاه کالیفرنیا دریافت کرد و پس از آن دوره پسا دکتری را در رشته اقتصاد و سیاست محیط‌ زیست در همان دانشگاه به پایان رساند. 

او در سال گذشته به دعوت عیسی کلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - به ایران آمد و سمت معاونت آموزش و پژوهش را دریافت کرد و در مدت حضور با راه‌اندازی طرحی با محوریت زباله، به تدوین و اجرای برنامه موضوع محور با بازهی زمانی مشخص در سطوح ستادی و ملی اقدام کرد و به گفته وی، طرح «بی زباله» در گام نخست دولتمردان، برنامه ریزان و مجریان طرحهای آموزشی فرهنگی را نشانه گرفت تا با انجام اقداماتی هرچند کوچک ولی منطبق و سازگار با محیط زیست بتواند به انتقال و ترویج پیامهای محیط زیستی در جامعه پرداخته و این درک و آگاهی را بین مردم نهادینه سازد که برای داشتن محیط زیستی سالم و به دور از هرگونه آلودگی نباید منتظر تنها اقدمات بزرگ باشیم، بلکه با انجام رویدادهای کوچک اما فراگیر و هدفمند توسط تمامی سرمایه های اجتماعی، می‌توان اقدامات بزرگی را نیز رقم زد.