ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Fri, 09.03.2018, 0:12

حدود ۵ هزار تجمع عمده طی ۹ برگزار شد


معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور ایران اعلام کرد تا آخر آذرماه (طی ۹ ماه امسال) حدود ۵ هزار تجمع عمده در کشور برگزار شد.

حسین ذوالفقاری، دبیر شورای امنیت کشور و معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور ایران در همایش استانداران، مدیران کل سیاسی و فرمانداران سراسر این کشور تصریح کرد: تا آخر آذرماه حدود 5 هزار تجمع عمده در کشور برگزار شد، این تجمع ها بدون مجوز بود، اما هیچ کدام به تنش و درگیری منجر نشد.

بنا به اعلام «پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور ایران»، وی در ادامه درباره اعتراضات دی ماه در سراسر ایران گفت: ما در گذشته چنین پدیده ای نداشتیم. ما با وضعیت متفاوت تری از گذشته مواجهیم. این اعتراضات بسیار سریع و عموما در شهرهای کوچک گسترش یافت و خشونت در این اعتراضات بیش از همیشه بود. این اعتراضات عبور از همه جریان های سیاسی کشور بود و هیچ حزب یا گروه سیاسی یا مذهبی آن را رهبری نمی کرد.

ذوالفقاری تأکید کرد: عمده دستگیرشدگان این اعتراضات، افرادی فاقد سابقه امنیتی بودند و ۸۵ درصد این افراد زیر ۳۵ سال سن داشتند. در این راستا باید توجه داشت که ۷۰ درصد کشور زیر ۴۰ سال هستند.

وی با اشاره به اینکه یکی از مولفه های این اعتراضات، استفاده حداکثری از فضای مجازی بود و فضاسازی های رسانه ای موجب شد تا آتش اعتراضات بیشتر شود گفت: تا دیر نشده باید با دنیای مجازی مانند دنیای واقعی مواجه شویم و قانون و چارچوب هایی برای آن تعیین کنیم.

گفتنی است پیش از این در گزارشی که وزارت کشور ایران درباره اعتراضات سراسری دی ماه به حسن روحانی رئیس جمهور این کشور تقدیم کرد، یکی از دلایل اصلی اعتراضات مذکور «کاهش اعتماد عمومی» به دلایل گوناگون از جمله ضعف کارآمدی سازمانها و نهادها در پاسخگویی به شرایط کنونی جامعه و نارضایتی ناشی از منازعات و برخی ضعف ها عنوان شده بود.