ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Thu, 08.03.2018, 12:58

درخواست دفن همایون شهنواز در دلوار


توسط اهالی فرهنگ و هنر بوشهر صورت گرفت: درخواست دفن همایون شهنواز در دلوار
جمعی از هنرمندان و اهالی فرهنگ استان بوشهر با انتشار بیانیه‌ای خطاب به خانواده همایون شهنواز، خواستار تدفین این هنرمند و کارگردان سریال «دلیران تنگستان» در شهر دلوار و در کنار منزل رییسعلی دلواری شدند.

در این بیانیه آمده است: با نهایت تاسف و تاثر، خبر درگذشت هنرمند ارجمند همایون شهنواز، موجی از غم و اندوه را در بین اهالی فرهنگ و هنر استان بوشهر به وجود آورد. نقش بی‌بدیل شادروان همایون شهنواز در معرفی مبارزات ضد استعماری مردم جنوب ایران، فراموش‌شدنی نیست. شهنواز آغازگر احیا نام و یاد مردان و زنانی شد که در راه ایران فدا شده بودند و تاریخ به سهولت از نامشان می‌گذشت. نام و آوازه امروزی سران نهضت‌های ضد استعماری جنوب ایران علیه استعمار انگلیس، مدیون شهنواز و سریال ماندگار «دلیران تنگستان» است.
در ادامه بیانیه یادآوری شده است: علاقه شادروان همایون شهنواز به تاریخ و فرهنگ جنوب و استان بوشهر باعث ارتباط نزدیک و درازمدت وی با مردم این استان گردید و از طرفی علاقه‌مندی و قدردانی مردم بوشهر به ایشان نیز به حدی بود که در چند مراسم ویژه به‌عنوان شهروند افتخاری بوشهر و تنگستان از ایشان تقدیر و تجلیل کردند و همواره همایون شهنواز را به عنوان هم‌استانی خود به حساب می‌آوردند.
این بیانیه در پایان تاکید دارد: اکنون و با عرض تسلیت مجدد به مناسبت فقدان این هنرمند گران‌ارج، از خانواده ایشان درخواست داریم تا با دفن پیکر آن شادروان در جوار منزل و موزه تاریخی رییسعلی دلواری در شهر دلوار ـ که یادگار رشادت‌های تاریخی مجاهدان این مرز و بوم در مقابل اشغالگران خارجی است ـ موافقت کرده و بدین‌وسیله موجب امتنان و قدردانی مردم بوشهر را فراهم آورند.
کارگردان سریال «دلیران تنگستان» و «روزهای به‌یادماندنی» که روز شنبه (پنجم اسفند ماه) در حادثه‌ای در منزل شخصی خود دچار حادثه شده بود، به دلیل شدت سوختگی و همچنین ایست قلبی در بیمارستان درگذشت. علت این حادثه نشت گاز و انفجار بود.
مراسم تشییع این کارگردان فقید شنبه ۱۹ اسفندماه ساعت ۹ صبح از مقابل خانه سینما برگزار می‌شود.

همایون شهنواز (۱۳۱۷ شمیرانات - درگذشت ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ تهران) کارگردان و نویسنده ایرانی بود.
وی بیشتر به خاطر کارگردانی و نویسندگی سریال دلیران تنگستان شناخته می‌شود. او مدتها خارج از ایران زندگی می‌کرد و در پی بازگشت به کشور منزل وی دچار حادثه شد که در این حادثه او دچار سوختگی بیش از ۸۰ درصد شد و بر اثر این حادثه درگذشت.
در کارنامه هنری او همچین فیلم سینمایی شاه خاموش (۱۳۸۲) و همچنین نویسندگی فیلم شب واقعه (۱۳۸۷) نیز دیده می‌شود.
روز شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶، در منزل همایون شهنواز واقع در خیابان ولیعصر، چهارراه پارک‌وی، در اثر نشت گاز انفجاری رخ داد. شدت انفجار به حدی بود که پنجره طبقه چهارم به خیابان پرت شد. شهنواز در خانه تنها بود، بنابراین کمک به ایشان تا رسیدن نیروهای آتش‌نشانی به تأخیر افتاد. برای درمان، او به بیمارستان سوانح و سوختگی شهید مطهری منتقل شد. وی سرانجام بر اثر شدت جراحات سوختگی و ایست قلبی در صبح چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ در سن ۷۹ سالگی درگذشت.