جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - Friday 22 January 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 13.01.2021, 11:20

مجلس نمایندگان آمریکا قطعنامه برکناری ترامپ را تصویب کرد

خبرگزاری آناتولی: در پی یورش هواداران دونالد ترامپ به کنگره آمریکا در تاریخ ۶ ژانویه، دموکرات‌ها اولین گام در راستای برکناری ترامپ را برداشته و در این راستا مجلس نمایندگان این کشور با صدور قطعنامه‌ای از مایک پنس خواستند با اجرا گذاشتن متمم ۲۵ قانون اساسی برای برکناری ترامپ از قدرت موافقت کند.

مایک پنس، معاون دونالد ترامپ رئیس‌ جمهور آمریکا پیش از این جلسه رای‌گیری در نامه‌ای به نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده اعلام کرد که متمم 25 قانون اساسی برای صلب ترامپ را به اجرا نخواهد گذاشت و این رای‌گیری را اقدامی نمادین خواند.

نمایندگان دموکرات در مجلس آمریکا به شدت از ترامپ انتقاد کردند در حالی که نمایندگان جمهوری‌خواه اظهار داشتند که تنها مشکل دموکرات‌ها خلاص شدن از ترامپ است.

قطعنامه‌ فعال‌سازی متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا با ۲۲۳ رای موافق و ۲۰۵ رای مخالف به تصویب رسید و تنها یک نماینده جمهوری‌خواه به این قطعنامه رای مثبت داد.

مایک پنس ۲۴ ساعت فرصت دارد تا پاسخ این قطعنامه را به کنگره اعلام کند.

مایک پنس، در نامه‌اش به نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان اعلام کرد: با اعمال متمم ۲۵ قانون اساسی مخالفم و این اقدام به نفع ملت نیست و با قانون اساسی سازگاری ندارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز دیروز پیش از سفر به تگزاس در جمع خبرنگاران در کاخ سفید حاضر شده و برای نخستین بار به اظهار نظر درباره یورش هوادارانش به ساختمان کنگره در تاریخ 6 ژانویه پرداخته و گفت: من خواستار خشونت نبوده و نیستم. استیضاح و عزل من باعث خشم عظیمی می‌شود و آنها اقدامی احمقانه‌ را انجام می‌دهند. عزل من به اتهام تحریک معترضان جهت حمله به کنگره، ادامه استفاده از جادوگران علیه اینجانب است.

رئیس جمهور آمریکا همچنین تلاش نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان و چاک شومر، رهبر اقلیت سنا برای برکناری وی را «وحشتناک» توصیف کرد.

پلوسی آمریکا طی نامه‌ای به اعضای دموکرات‌ کنگره روند برکناری دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمریکا را که مقصر وقوع حوادث روز 6 ژانویه می‌دانند، تشریح کرد.

گفتنی است در ۶ ژانویه جمعی از هواداران ترامپ برای همبستگی با وی مقابل کاخ سفید تجمع کرده و سپس به سمت کنگره آمریکا که جهت تایید نتایج انتخابات اخیر تشکیل جلسه می‌داد، راه‌پیمایی کردند.

گروهی از این معتراضان سدهای امنیتی را شکسته و وارد ساختمان کنگره شدند. نیروهای امنیتی نیز با استفاده از گاز اشک‌آور با این معترضان برخورد کردند. شمار زیادی از نیروهای امنیتی در کنگره آمریکا در جریان درگیری با این معترضان زخمی شدند.

به دنبال حمله معترضان به ساختمان کنگره آمریکا رابرت کونتی، رئیس پلیس واشنگتناعلام کرد: علاوه بر زنی که به دلیل شلیک گلوله پلیس در کنگره به بیمارستان منتقل و در آنجا جان باخته‌بود سه تن دیگر نیز در جریان این آشوب جان باختند.

نشست کنگره به‌دلیل این حادثه به حالت تعلیق درآمده و مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا که مسئولیت ریاست این نشست را بر عهده داشت، به بیرون از ساختمان کنگره انتقال یافت. همچنین دونالد ترامپ، رئیس جمهور فعلی آمریکا در توئیتر هواداران خود را به خویشتن‌داری فراخواند.

پس از مهار یورش هواداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا در واشنگتن، نمایندگان سنا به شمارش آرا ادامه داده و پیروزی جو بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهور منتخب این کشور در انتخابات ۳ نوامبر ۲۰۲۰ رسما تایید شد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.