شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - Saturday 23 January 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 08.01.2021, 14:43

مجوز استفاده از واکسن «مُدرنا» در بریتانیا صادر شد

آژانس تنظیم مقررات محصولات دارویی و بهداشتی انگلیس، امروز جمعه مجوز استفاده از واکسن آمریکایی مُدرنا در این کشور را که به دلیل شیوع افسارگسیخته ویروس کرونا در قرنطینه سراسری قرار دارد؛ تائید کرد.

به گزارش ایرنا، وزارت بهداشت بریتانیا با اعلام این خبر افزود: علاوه بر ۷ میلیون واحدی که از این واکسن سفارش داده بود، امروز ۱۰ میلیون واحد دیگر سفارش داد. با این حال بعید است که این محموله قبل از فروردین دریافت شود.

این دومین واکسن کووید-۱۹ است که با ۹۴ درصد اثر بخشی، پس از واکسن‌های فایزر بیونتک و آکسفورد مجوز استفاده در بریتانیا را دریافت کرده است. بریتانیا تاکنون ۱۰۰ میلیون واحد واکسن آکسفورد و ۴۰ میلیون واحد واکسن فایزر بیونتک خریداری کرده است. بهای واکسن «مُدرنا» نسبت به دیگر واکسن‌ها بیشتر است.

«مت هنکاک» وزیر بهداشت بریتانیا که با بحران شیوع انفجار گونه ویروس کرونا در کشور، اشباع ظرفیت بیمارستان‌ها و کمبود ذخایر واکسن کرونا مواجه است در توئیتی به استقبال این خبر رفت و از «مدرنا» به عنوان سلاح دیگری برای از پا درآوردن کرونا یاد کرد. او با این وجود پیش‌بینی کرد که واکسن‌های جدید تا قبل از بهار آینده قابل دسترسی نباشد.

این تاخیر از آن جهت است که «مدرنا» یک شرکت آمریکایی است و فرآیند آماده سازی شرکت‌های اروپایی برای توزیع این واکسن چند ماهی زمان خواهد برد.

بریتانیا واکسیناسیون گسترده کرونا را ۱۸ آذر ماه آغاز کرد و آن را روز پیروزی (V-Day) نامید. بنا بر اعلام دولت انگلیس، افراد مسن، ساکنان خانه‌های سالمندان و کارکنان بهداشت و مراقبت در اولویت دریافت واکسن قرار دارند.

بوریس جانسون دیروز پنجشنبه اعلام کرد که تاکنون ۱.۲۶ میلیون نفر در انگلیس، ۱۱۳ هزار  نفر در اسکاتلند، ۴۹ هزار نفر در ولز و ۴۶ هزار نفر در ایرلند شمالی واکسن کرونا دریافت کرده‌اند. با این حال ذخیره واکسن کرونا تا دریافت محموله‌های جدید ته کشیده و تزریق واحد دوم داوطلبان با تاخیر مواجه شده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.