شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - Saturday 23 January 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 06.01.2021, 11:11

نخستین کرسی جورجیا‌ به دموکرات‌ها رسید

یورونیوز: طبق برآورد رسانه‌های آمریکایی رافائل وارنوک با کسب بیش از دو میلیون و ۲۰۰ هزار رای توانست کلی لوفر، رقیب جمهوریخواه خود را شکست دهد و به مجلس سنا راه یابد تا نخستین کرسی این ایالت به هم حزبی جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا برسد. با این نتیجه وی نخستین سناتور سیاه پوست در تاریخ ایالت جورجیا خواهد بود.

وارنوک کشیشی است که از ۱۵ سال گذشته هدایت کلیسای آتلانتا را برعهده دارد جایی که مارتین لوتر کینگ، رهبر جنبش حقوق مدنی آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار در آنجا فعالیت و تبلیغ می‌کرد.

اکنون توجه‌ها به نتیجه دومین کرسی سنا در جورجیا دوخته شده است، جاییکه با شمارش ۹۸ درصد آرا رقابت شانه به شانه بین جون اوسوف، نامزد دموکرات با دیوید پردو، سناتور جمهوریخواه جورجیا در جریان است.

درصورتیکه جون اوسوف ۳۳ ساله برای کرسی دوم جورجیا پیروز شود، دموکرات‌ها اکثریت سنا را در اختیار می‌گیرند اما اگر وی نتیجه را به سناتور فعلی از حزب جمهوری‌خواه واگذار کند بار دیگر، اکثریت مجلس سنا در اختیار جمهوری‌خواهان قرار می‌گیرد که برای جو بایدن، رئیس جمهور منتخب خبر خوبی نخواهد بود.

هیچ یک از نامزدها در دور نخست انتخابات مجلس سنا که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، سوم نوامبر گذشته برگزار شد، موفق به کسب نصاب ۵۰ درصدی لازم برای پیروزی نشدند. اما آقای پردو در انتخابات ماه نوامبر با کسب ۴۹.۷ درصد آراء در آستانه پیروزی بر جون اوسوف قرار داشت ولی خانم لوفلر با کسب ۲۵.۹ درصد آراء از آقای وارنوک که ۳۲.۹ درصد آراء را کسب کرده بود، عقب افتاد.

پیروزی وارنوک نمادی از یک تغییر چشمگیر در سیاست‌های ایالت جورجیای آمریکا است چرا که این ایالت سال‌هاست که به عنوان پایگاه جمهوری‌خواهان شناخته می‌شود. جو بایدن نامزد دموکرات‌ها توانست در نوامبر گذشته برای نخستین بار دموکرات‌ها را بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۹۲، در این ایالت پیروز کند. بایدن در رقابتی نزدیک با ترامپ توانست حدود ۱۲ هزار رای بیشتر از او در جورجیا کسب کند. البته در انتخابات سنا، دموکرات‌ها از سال ۲۰۰۰ در این ایالت پیروز نشده‌ بودند.

وارنوک ۵۱ ساله پس از مشخص شدن نتایج اولیه گفت: «امشب با امید، سخت‌کوشی و کنار یکدیگربودن ثابت کردیم که همه چیز ممکن است.»

با این حال سناتور لوفر رقیب آقای وارنوک در نیمه شب به وقت محلی در پیام کوتاهی به هواداران خود از قبول شکست خودداری کرد و گفت: «می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که همه رای‌ها شمرده می‌شوند. هر رای قانونی شمرده خواهد شد.»

لوفر که تا زمان نهایی شدن نتایج انتخابات همچنان سناتور جورجیا باقی خواهد ماند گفت که صبح چهارشنبه به واشنگتن بر می‌گردد تا به گروهی از سناتورهای جمهوری‌خواه بپیوندد که رای کنگره برای تایید پیروزی بایدن را به چالش می‌کشند.

وی خطاب به هواداران خود و حزب جمهوری‌خواه گفت: «می‌خواهیم برای شما بجنگیم.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.