دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - Monday 26 October 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Mon, 12.10.2020, 9:09

پیروزی دوباره امامعلی رحمان در انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان

یورونیوز: کمیسیون مرکزی انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان روز دوشنبه ۱۲ اکتبر اعلام کرد شمارش آرای مقدماتی حاکی از آن است که امامعلی رحمان، رئيس جمهوری کنونی این کشور توانسته با کسب ۳ میلیون و ۸۳۷ هزار رای بیش از ۹۰ درصد آرای ریخته شده در صندوق‌ها را از آن خود کند.

آقای رحمان که ۶۸ سال دارد، از سال ۱۹۹۲ میلادی قدرت را در تاجیکستان در دست دارد و این چهارمین بار است که در انتخابات این کشور با رای قاطع برگزیده می‌شود.

رئيس جمهوری در تاجیکستان برای یک دوره هفت ساله از سوی مردم این کشور انتخاب می‌شود و بعد از اصلاحات قانون اساسی این کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی، دیگر محدودیتی در خصوص تعداد دفعاتی که یک فرد می‌تواند در انتخابات شرکت و در آن پیروز شود وجود ندارد.

به این ترتیب آقای رحمان می‌تواند به طور نامحدود در انتخابات دوره‌های مختلف ریاست جمهوری شرکت کند.

کمیسیون انتخابات تاجیکستان می‌گوید حدود ۸۵ درصد واجدین شرایط در انتخابات شرکت کرده‌اند.

پس از آقای رحمان، رستم رحمت‌زاده رهبر حزب اصلاحات اقتصادی تاجیکستان با کسب حدود ۱۲۸ هزار رای در جایگاه دوم قرار گرفته است و بر اساس اعلام مقامات دولتی تاجیکستان، دیگر نامزدها حتی ۱۰۰ هزار رای نیز کسب نکرده‌اند.

امامعلی رحمان یکی از رهبران اقتدارگرای منطقه آسیای مرکزی به شمار می‌رود که در سالهای طولانی حضور خود در قدرت، مخالفان خود را از سر راه برداشته است.

ناظران سیاسی معتقدند انتخابات در تاجیکستان فاقد شفافیت است و مقامات دولتی در این کشور، انتخابات را بدون حضور مخالفان و رهبران گروه‌های اپوزیسیون برگزار می‌کنند.

رستم امامعلی، پسر ارشد رئیس جمهوری تاجیکستان چند ماه پیش به ریاست مجلس ملی یا مجلس علیای این کشور انتخاب شد. انتخاب او به این سمت تلاش در راستای حفظ قدرت در خانواده امامعلی رحمان تفسیر شده است.

پسر ارشد امامعلی رحمان علاوه بر ریاست مجلس ملی، شهردار دوشنبه نیز هست.

تاجیکستان با بیش از ۹ میلیون نفر جمعیت فقیرترین کشور آسیای مرکزی است. صدها هزار نفر از شهروندان تاجیکستان در روسیه و قزاقستان در بخش ساخت و ساز مشغول به کار هستند و برای خانواده‌هایشان پول می‌فرستند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.