سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - Tuesday 20 October 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Sun, 11.10.2020, 19:17

پیشنهاد «غیرمنصفانه» گوگل به صنعت جهانی خبر

شرکت گوگل پیشنهاد داده است که متعهد می‌شود طی سه سال آینده مبلغی حدود یک میلیارد دلار به ناشران عرصه خبر پرداخت کند.

پیشنهاد گوگل از سوی اتحادیه‌های روزنامه‌نگاران در سراسر جهان به عنوان «اولین قدم مهم» مورد استقبال قرار گرفته؛ اما همزمان این اقدام غول فناوری در جهت جلوگیری از خطر بالقوه افزایش مقررات نظارتی خوانده شده و اتحادیه‌ها مبلغ پیشنهادی را «غیرمنصفانه» عنوان کرده‌اند.

فدراسیو‌ن ‌های بین‌المللی و اروپایی روزنامه‌نگاران این پیشنهاد را کسری از مبلغی دانسته‌اند که گوگل باید برای اخذ مجوز نشر به صنعت جهانی خبر و روزنامه‌نگاران در سراسر جهان پرداخت کند.

یونس مجاهد، رییس فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ)، ضمن استقبال از این تصمیم گفت: «گوگل مسئولیت اخلاقی و اجتماعی در محافظت از مطبوعات به عنوان ستون دموکراسی دارد و باید به ناشران و روزنامه‌نگاران حق الزحمه منصفانه و متناسب ارائه کند.»

رییس فدراسیون روزنامه‌نگاران اروپا (EFJ) نیز این پیشنهاد را آغازی برای انجام مذاکرات در جهت دستیابی به یک توافق‌نامه عمومی دانسته است.

شرکت گوگل در روز پنج‌شنبه دهم مهرماه در حالی پیشنهاد یک میلیارد دلار برای سه سال آینده را به صنعت جهانی خبر ارائه کرده است که طبق گزارش‌ها درآمد این غول فناوری از ۳۹/۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ میلادی به مبلغ  ۴۶/۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ میلادی افزایش یافته است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.