سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - Tuesday 20 October 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Tue, 06.10.2020, 16:27

ایران: ارمنستان باید اراضی اشتغال شده آذربایجان را تخلیه کند

یورونیوز: مشاور بین‌الملل رهبر و سخنگوی دولت ایران روز سه‌شنبه تاکید کردند که موضع تهران در قبال مناقشه ناگورنو-قره‌باغ بر پایه لزوم حفظ تمامیت ارضی آذربایجان و تخلیه مناطق اشتغال شده این کشور توسط ارمنستان استوار است.

علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران در امور بین‌الملل روز سه‌شنبه در گفتگو با روزنامه کیهان گفت: «باید حقوق تضییع شده جمهوری آذربایجان تأمین شود و مناطق اشغالی‌اش به آن بازگردد و خونریزی پایان یابد.» آقای ولایتی افزود: «با ارمنستان نیز همسایه هستیم و تاریخ طولانی مشترک در همسایگی داریم و نمی‌خواهیم نه ارمنی‌ها تلفات بدهند و نه آذری‌ها؛ چه مسلمان چه مسیحی باید در امنیت کامل باشند.»

او سپس به تلاش برخی کشورها از جمله فرانسه برای «مداخله» در مناقشه ناگورنو-قره باغ اشاره و تاکید کرد: «ما اجازه نمی‌دهیم که منطقه تحت ناامنی قرار بگیرد و کشورهایی از دیگر نقاط جهان بیایند و امنیت شمال ایران را در قفقاز جنوبی به خطر بیندازند، ما حتماً در مقابل این ناامنی‌ها که ایجاد می‌کنند می‌ایستیم.»

مشاور رهبر ایران همچنین به ترکیه توصیه کرد: «به جای آن که یکی از طرفین یا دو طرف این درگیری را تشویق به جنگ کند، طرف‌ها را به صلح تشویق کند ولی با اعاده حقوق غصب شده طرفین، به خصوص، آذری‌ها که ضرر کرده‌اند و تعداد زیادی آواره داشته‌اند و شهرهایشان اشغال شده است و باید به آنان بازگردد.»

همزمان علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران نیز در جریان کنفرانس خبری روز سه‌شنبه خود اعلام کرد که تخلیه مناطق «اشغالی» آذربایجان مورد تاکید ایران است. آقای ربیعی ضمن تاکید بر حفظ تمامیت ارضی آذربایجان، «دخالت» طرف‌های ثالث را «زیانبار» دانست و تصریح کرد که راه حل منطقه را نظامی نمی‌دانیم و خواهان صلح در منطقه هستیم.

آقای ربیعی همچنین نسبت آسیب‌های وارده به جان شهروندان و غیرنظامیان در مناطق مرزی ابراز نگرانی کرد و به طرفین درگیری یاد آور شد که ایران تعرض به خاک خود را حتی اگر غیرعامدانه باشد، تحمل نمی‌کند.

دور اخیر مخاصمه نظامی در منطقه ناگورنو قره‌باغ از هفته گذشته آغاز شد. تا کنون دست‌کم ۲۵۰ نفر جان خود را در این درگیری‌ها از دست داده اند. آذربایجان و ترکیه می‌گویند تنها راه پایان دادن به مناقشه، خروج فوری ارمنستان از «مناطق اشغالی» است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.