يكشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - Sunday 8 December 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
iran-emrooz.net | Sun, 08.09.2019, 17:58

برآورد اسرائیل: دیدار روحانی و ترامپ حتمی است!

صابر گل‌عنبری

در حالی که رئیس جمهوری ایران اخیرا طی اظهاراتی دیدار احتمالی با دونالد ترامپ در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در دو هفته آینده را منتفی دانسته و بار دیگر بر تحقق پیش‌شرط‌های شناخته شده قبل از هر گونه مذاکره مستقیم با آمریکا تاکید نموده و مقامات دیگری نیز به طرق مختلف دیدار روسای دو کشور را رد کردند، اما برآورد اسرائیلی‌ها این است که این دیدار انجام خواهد شد.
روزنامه چپگرای اسرائیلی “هاآرتص” در شماره روز یکشنبه ۱۷ شهریور خود نوشت که با وجود حملات رسانه‌ای دو سویه، اما ایران و آمریکا بر سر دیدار روحانی و ترامپ با هم توافق کرده‌اند و این دیدار انجام خواهد شد!

این روزنامه این برآورد را به سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی اسرائیلی نسبت می‌دهد و می‌نویسد که این مساله دلیل دیدار هفته گذشته بنیامین نتانیاهو با مارک اسپر در لندن بوده است. البته خود ترامپ نیز اخیرا با محتمل دانستن دیدارش با روحانی به نگرانی‌های نتانیاهو دامن زده است.

منابع رسانه‌ای اسرائیلی با وجود مواضع اعلامی طرف ایرانی، تا جایی با اطمینان از وقوع این دیدار سخن می‌گویند که فقط یک مانع فراروی آن می‌بینند و آن هم نه ایران، بلکه خود ترامپ است و می‌گویند که وی غیر قابل پیش‌بینی است و اگر نظر خود را تغییر ندهد، این دیدار انجام خواهد شد.

به گفته این منابع، ظاهرا دلیل اصلی سفر اخیر نتانیاهو به لندن در هفته گذشته، نه دیدار با جانسون و مقامات انگلیسی، بلکه دیدار با وزیر دفاع آمریکا بوده است.

واقعیت این است که مدتی است یک نوع واهمه از لابلای اظهارات مقامات اسرائیلی به ویژه شخص نتانیاهو و تحلیل‌های رسانه‌های نزدیک به مراکز امنیتی نسبت به هر نوع دیدار احتمالی میان مقامات آمریکایی با همتایان ایرانی خود محسوس و مشهود است.

نتانیاهو که هفدهم سپتامبر با یک انتخابات سرنوشت‌ساز روبرو است و هر نوع تغییر رویکردی در سیاست‌های آمریکا قبل از این تاریخ را به زیان خود و حزب لیکود و در عین حال در درازمدت به زیان تل‌آویو می‌داند، در طول حدود سه سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ بیشترین تاثیر را بر سیاست خاورمیانه‌ای وی به ویژه در قبال ایران داشته است.

اما اخیرا برخی روزنامه‌های اسرائیلی نوشتند، وقتی وزیر خارجه ایران به بیاریتس شهر فرانسوی محل برگزاری اجلاس سران گروه هفت سفر کرد، نتانیاهو از بیم هر نوع دیدار احتمالی وی با رئیس جمهور آمریکا تلاش کرد که با ترامپ تلفنی صحبت کند؛ اما وی از پاسخ دادن به تماس‌های وی سرباز زد.

در واقع، تاثیرگذاری بیش از حد نخست وزیر اسرائیل در چند سال اخیر در سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه، نه صرفا به دلیل همراهی همیشگی این کشور و یا نزدیکی ترامپ به جریان انجیلیِ طرفدار سرسخت این رژیم و دوستی میان دو طرف، بلکه در کنار همه اینها به خاطر وجود شخصیت متنفذی چون جان بولتون در دولت آمریکا بوده است که در عین این که کاملا شیفتهِ اسرائیل می‌باشد، ضد ایران نیز هست.

اکنون گویا نگرانی نتانیاهو از کاهش نفوذ و قدرت تاثیرگذاری بولتون بر سیاست‌های ترامپ است.

به هر حال، حتی اگر هم دیداری میان روحانی و ترامپ انجام شود، به این سادگی یخ روابط تهران و واشنگن آب نمی‌شود، و نتیجه خاصی بر آن متصور نیست. اما صرف همین دیدار برای اسرائیل نگران کننده است.
حال پرسش این است که آیا برآورد سازمان‌های امنیتی اسرائیلی درباره “قطعیت” دیدار روسای جمهور آمریکا و ایران مبتنی بر داده‌های “حتمی” است یا صرفا جنجالی رسانه‌ای برای فشار آوردن جهت ممانعت از هر گونه دیداری و لو این که احتمال آن خیلی ضعیف باشد؟

باید منتظر ماند و دید در جریان نشست هفتاد و چهارم مجمع عمومی سازمان ملل که از 26 شهریور آغاز می‌شود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا سلام و علیکی «تصادفی»! روی می‌دهد؟ یا دیداری دو جانبه و رسمی؟ یا هیچ کدام؟ فعلا که ایران احتمال هر نوع دیداری را منتفی می‌داند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.