يكشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - Sunday 8 December 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
iran-emrooz.net | Sat, 03.08.2019, 19:18

بازداشت بیش از ۷۰۰ نفر در تظاهرات ضد دولتی در مسکو

دویچه وله فارسی

پلیس روسیه صدها تظاهر‌کننده را در مسکو بازداشت کرد. مخالفان خواستار رفع محدودیت‌ از نمایندگان اپوزیسیون در انتخابات محلی مسکو هستند. همزمان قوه قضائیه روسیه از آغاز تحقیقات علیه نووالنی به اتهام پولشویی خبر داده است.

حدود پنج هفته پیش از برگزاری انتخابات محلی در مسکو فشار نیروهای امنیتی روسیه بر اپوزیسیون افزایش یافته است. صدها تن از مخالفان سیاست دولت روسیه بار دیگر در جریان تظاهرات در مسکو بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری آلمان در جریان تظاهرات ضد دولتی در روز شنبه ۱۲ مرداد (سوم اوت) در مسکو بیش از ۷۰۰ تن از مخالفان بازداشت شدند.

از چند هفته پیش تظاهرات نیروهای اپوزیسیون در مسکو جریان دارد. دلیل اعتراضات ضد دولتی اعمال محدودیت‌ها در نامزدی نمایندگان مخالفان دولت روسیه در انتخابات محلی شهر مسکو است.

این انتخابات قرار است در ۱۷ شهریور (۸ سپتامبر) در مسکو برگزار شود.

با وجود اعلام ممنوعیت برگزاری تظاهرات و بارش باران شدید در مسکو هزار نفر از مخالفان سیاست دولت کرملین بار دیگر در نقاط مختلف پایتخت روسیه مسکو تجمع کرده بودند.

خبرگزاری رویترز نیز بر مبنای گزارش «گروه دیده‌بان مستقل موسوم به  OVD-info» درباره روسیه، از دستگیری حدود ۷۰۰ نفر در جریان تظاهرات اپوزیسیون در مسکو در روز شنبه خبر داده است.

رسانه‌ها از زخمی شدن دست‌کم شش نفر در جریان بازداشت تظاهرکنندگان خبر داده‌اند. شاهدان عینی نیز گفته‌اند که شش روزنامه‌نگار در جریان تظاهرات بازداشت شده‌اند.

برخوردهای شدید با تظاهر‌کنندگان

به گزارش خبرگزاری آلمان پایتخت روسیه خود را برای تظاهرات بزرگی که قرار است روز ۲۰ مرداد (۱۱ اوت) در این شهر برگزار شود آماده می‌کند. شهردار مسکو با برگزاری تظاهرات ۱۰۰ هزار نفری در روزهای ۱۹ و ۲۰ مرداد (۱۰ و ۱۱ اوت) موافقت کرده است.

مقامات دولتی پیش از برگزاری تجمع اعتراضی روز شنبه اطلاع داده بودند که با هر گونه تظاهراتی برخورد خواهند کرد. خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داده است که مسکو تحت مراقبت‌های امنیتی شدید قرار دارد و ماموران پلیس هر گونه تجمعی را در این شهر متفرق کرده‌اند.

این خبرگزاری از بازداشت خانم لیوبوف سوبول، وکیل معترض و از چهره‌های مشهور اپوزیسیون، اطلاع داده است. سوبول که از سه هفته پیش در اعتصاب غذا به سر می‌برد به شدت از نظر جسمی ضعیف شده است.

او زمانی که توسط نیروهای پلیس از تاکسی بیرون کشیده و بازداشت شد فریاد می‌زد: «برای چه بازداشت می‌کنید؟» گفته می‌شود که او برای شرکت در تظاهرات از محل کارش عازم محل یکی از تجمع‌های اعتراضی بوده است.

در جریان تظاهرات ضد دولتی روز شنبه گذشته نیز در مسکو نزدیک به ۱۴۰۰ نفر از مخالفان دستگیر شده بودند.

مقامات روسیه مدعی هستند که نامزدهای اپوزیسیون امضای کافی برای شرکت در انتخابات را جمع‌آوری نکرده‌اند. نمایندگان اپوزیسیون ضمن رد این نظر بر تعمد مسئولان در باره ممانعت از شرکت نامزدهای مخالفان در انتخابات محلی مسکو تاکید می‌کنند.

اتهام فساد مالی به ناوالنی

همزمان روز شنبه قوه قضائیه روسیه اعلام کرد که تحقیقات علیه آلکسی ناوالنی، منتقد مشهور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به اتهام پولشویی و فساد مالی آغاز شده است.

ناوالنی که چندی پیش به اتهام «نقض مقررات و شرکت در تظاهرات» به ۳۰ روز زندان محکوم شده بود، اکنون در زندان به سر می‌برد.

«بنیاد مبارزه با فساد» ناوالنی را متهم می‌کند که حدود یک میلیارد روبل (۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار یورو) به صورت غیرقانونی و از طریق پولشویی به دست آورده است.

چند روز پیش این بنیاد گزارشی را نیز مبنی بر فساد مالی ناتالیا سرگونینا، معاون شهردار مسکو، منتشر کرده بود. بر اساس این گزارش سرگونینا املاک دولتی را به قیمت بسیار پایین به اعضای خانواده خود فروخته است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.