سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ - Tuesday 25 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

حکم سه سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق برای یک دانشجو به دلیل انتقاد از رهبر

iran-emrooz.net | Tue, 09.04.2019, 22:19

یک منبع مطلع از وضعیت مجتبی داداشی، دانشجوی رشته علوم سیاسی که به دلیل انتشار یک ویدیو انتقادی به سه سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است به کمپین حقوق بشر در ایران گفت: «این جوان فقط به دلیل یک ویدیو شش، هفت دقیقه‌ای انتقادی که در بهمن ماه منتشر کرد به سه اتهام در یک جلسه دادگاه و به شکل غیرعلنی محکوم شد. این عین ناعدالتی است و نتیجه دادگاه فقط نشانه یک انتقام سیاسی است.»

مجتبی داداشی، متولد ۱۳۷۴، دانشجوی ترم آخر رشته علوم سیاسی دانشگاه حکیم سبزواری سبزوار به دلیل انتشار ویدیو مذکور متهم به دو اتهام «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» در دادگاه انقلاب سبزوار و همچنین برای اتهام «توهین به سران قوه» در دادگاه کیفری سبزوار شد. هر دو این دادگاه‌ها توسط قاضی محمد غلامی در یک روز (۲۵ اسفند ۹۷) و در یک جلسه برای او به صورت غیرعلنی برگزار شد. او طبق حکمی که در روز ۱۴ فروردین ماه دریافت کرده به اتهام توهین به رهبری به دو سال حبس، به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس و به اتهام توهین به سران سه قوه به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

در ۱۵ بهمن ماه ۹۷، مجتبی داداشی در یک ویدیو چند دقیقه‌ای که در صفحه توییتر خود منتشر کرده پس از معرفی خودش با عنوان «فرد معترض به ظلم و خفقان موجود» از حکومت ایران که با باتوم به کارگران و زنان جواب می‌دهد نام برد. او گفت «این نظام برای اقلیتی است که چهل سال خون این مملکت را می‌مکند. این نظام برای آقازاده‌‌هاست، نه برای من و تو..»

منبع مطلع از وضعیت مجتبی داداشی به کمپین درباره نحوه بازداشت او به کمپین گفت: «مجتبی این ویدیو را ۱۵ بهمن ماه منتشر کرد و یک روز پس از راهپیمایی ۲۲ بهمن، احضاریه‌ای از سوی شعبه سوم دادسرای انقلاب سبزوار برای او با شکایت داستانی سبزوار ارسال شد که باید خود را به دادسرا معرفی کند. مجبتی روز بعد در تاریخ ۲۴ بهمن ماه به دادسرا مراجعه کرد اما همان‌جا بازداشت و روانه زندان سبزوار شد. او در اعتراض به نحو بازداشت خود و اینکه جرمی مرتکب نشده از همان لحظه دست به اعتصاب غذا زد. مجتبی چهار روز بعد با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.»

این منبع درباره رفتارهای نامناسب با این دانشجو در طول چهار روز بازداشت گفت: «سر این دانشجو را از ته تراشیده بودند. با دستبند و پابند به زندان بردند و در طول یک جلسه دادگاه هم رفتارها با او محترم نبوده، این شایسته یک دانشجو این مملکت نیست. او فقط انتقاد کرده و جرمی مرتکب نشده است.»

دادگاه او برای سه اتهام تقریبا یک ماه بعد در تاریخ ۲۵ اسفند ماه برگزار می‌شود و حکم نیز کمتر از یک ماه بعد به او ابلاغ می‌شود.

این منبع با اظهار اینکه مجتبی داداشی به دلیل روند ناعادلانه دادگاه گفت: «او به نشانه اعتراض به حکمش که در روندی غیرقانونی صادر شده دیگر درخواست تجدیدنظر هم نمی‌دهد. اگر درخواست تجدیدنظر بدهد به این معناست که او رویه دادگاهش را قبول کرده که اصلا اینطور نیست. مجتبی وکیل هم نداشت چون فکر می‌کرد حتما تبرئه می‌شود. خودش یک لایحه دفاعیه جامع نوشت و به همراه چند نفر از اساتیدش در روز دادگاه حضور پیدا کرد اما گفتند دادگاه غیرعلنی است و اساتیدش اجازه حضور نیافتند.»

این منبع درباره فعالیت‌های دیگر او به کمپین گفت: «مجتبی فقط در توییتر و کانال تلگرامیش گاهی نظرات انتقادیش را از وضعیت سیاسی و اجتماعی جامعه می‌نوشت. یک بار هم در دی ماه ۹۶ در جریان اعتراضات مردمی وقتی علم الهدی امام جمعه مشهد برای سخنرانی به دانشگاه سبزوار رفته بود او در این سخنرانی اعتراض خودش را اعلام کرده بود. تکه‌هایی از انتقاد او در سخنرانی علم الهدی هم در سایت‌ها منتشر شد. اما به جز اینها هیچ فعالیت دیگری نداشته است.»

مجتبی داداشی پس از ابلاغ حکمش، با انتشار ویدیویی در حساب توییتریش حکم خود را بی‌رحمانه توصیف کرده است. او در این ویدیو گفته است:‌«من را به دلیل انتقاد از مقامات اصلاح‌طلب و اصول‌گرا نظام و شخص رهبر با اتهامات بی‌ربط دادگاهی کردند و الان به بی‌رحمانه‌ترین وجه ممکن به سه سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدم.» او در ادامه گفت: « در حالی که آقای خامنه‌ای در اول فروردین ۹۷ در مشهد گفت مخالفان حکومت آزادند و قرار نیست کسی معترض به آنها شود با من بدترین برخوردها شد.»

او در ادامه این ویدیو رهبر ایران و مقامات حکومت را به مناظره دعوت کرد: «من آقای خامنه‌ای و مقامات ارشد نظام را به مناظره علنی دعوت می‌کنم. آقای خامنه‌ای مقامات اصلاح‌طلب و اصول‌گرا از مردم نمی‌ترسید…»، «من مطمین هستم که به زودی کاسه مردم لبریز می‌شود. پشت من برای شلاق‌های شما آماده است.»، «مشکل مملکت ما حجاب است یا تبعیض یا فقر و خفقان.»

 Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.