يكشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Sunday 19 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

گفتگو‌های پشت‌پرده ایران و اروپا در حال انجام است؟

iran-emrooz.net | Sun, 03.03.2019, 21:56

گزارش‌های دیپلماتیک حاکی از آن است که ایران با چهار کشور‌های اروپایی درباره طیفی از مسائل غیرهسته‌ای گفتگو‌هایی انجام می‌دهد.

به گزارش فرارو، چهار کشور اروپایی - فرانسه، بریتانیا، آلمان و ایتالیا - از ایران درخواست کرده‌اند که سیاستش را در برابر چهار کشور عربی - لبنان، سوریه، یمن و عراق - تعدیل کند و روابطش با این کشور‌ها را بر اساس کنفواسیون وین در زمینه روابط دیپلماتیک تنظیم کند.

نمایندگان چهار کشور اروپایی، که به نام «E4» شناخته می‌شوند، به طور دوره‌ای با مقامات ایرانی جلسه می‌گیرند و بر سر رفتار‌های ایران در کشور‌های عربی گفتگو می‌کنند. یک منبع اروپایی که در این گفتگو‌ها شرکت می‌کند، به روزنامه الشرق الاوسط گفته طرف ایرانی برخی از درخواست‌های اروپا را درک می‌کند، اما برخی از درخواست‌ها راه به جایی نبرده است. چرا که به عملکرد تهران و تلاش برای وادار کردن آن به عدم حمایت سیاسی و تسلیحاتی از برخی گروه‌های سیاسی مربوط می‌شود. کشور‌های اروپایی این حمایت ایران را غیرقابل‌قبول و نقض حاکمیت کشور‌های عربی می‌دانند.

با این حال، به گفته منابع اروپایی، مخالفت ایران با برخی درخواست‌ها مانع از استمرار تلاش چهار کشور اروپایی برای متقاعد کردن تهران به «عادی‌سازی روابطش با غرب» نشده است. چون این امر اثرات منفی احتمالی ناشی از دشمنی شدید میان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و ایران را خنثی خواهد کرد. از دیدگاه اروپایی‌ها، استمرار این دشمنی، امنیت برخی کشور‌هایی را که ایران در آن‌ها نفوذ سیاسی و نظامی نیرومندی دارد، تهدید می‌کند.

منابع اروپایی به الشرق الاوسط گفتند: «همزمان با شدید شدن کارزار ترامپ علیه ایران، فرانسه (تلاش‌های) چهار کشور اروپایی را برای تنش‌زدایی رهبری می‌کند. چرا که می‌داند تشدید تنش، مخاطرات بسیاری به همراه دارد.»

بنا به ادعای منابع اروپایی، چهار کشور اروپایی به سیاست ایمانوئل ماکرون که دو هدف دارد، پایبند هستند. هدف اول: ابقای ایران در توافق هسته‌ای و هدف دوم: حفظ امنیت ملی. چرا که طبق ادعای منابع یادشده، ایران ممکن است بنا به دلایل سیاسی یا سوء محاسبه، از طریق اقدامات تحریک‌آمیز در خلیج فارس یا جا‌های دیگر، منطقه را به آتش بکشد.

به گزارش الشرق الاوسط، گروه چهارجانبه اروپایی معقتد است که سیاست منطقه‌ای ایران غیرقابل قبول و خطرناک است و در نتیجه ایران در منطقه باید به سمت تنش‌زدایی، و نه تقابل، حرکت کند. این امر از طریق تعدیل سیاست ایران در قبال لبنان، سوریه، یمن و عراق امکان‌پذیر است.

کشور‌های اروپایی برای عادی‌سازی روابط ایران با غرب، سه شرط تعیین کرده‌اند: اولا، ایران باید خطر نیرو‌های نظامی شیعی را به رسمیت بشناسد. اروپایی‌ها می‌گویند این نیروها، که توسط ایران تاسیس شده، با ساختار کشور‌ها رقابت می‌کنند و بسیاری از کشور‌های عربی از جمله لبنان، سوریه، عراق و یمن را تهدید می‌کنند.

ثانیا: چهار کشور اروپایی برنامه ملی توسعه موشک‌های بالستیکی ایران و انتقال موشک‌ها به گروه‌های نظامی سایر کشور‌ها را نمی‌پذیرند. اروپایی‌ها انجام گفتگو با ایران را به رها کردن موشک‌ها مشروط کرده‌اند و این امر را به اطلاع طرف ایرانی هم رسانده‌اند.

ثالثا: ایران به نابودی اسرائیل و امنیت آن تهدید نکند. چرا که طبق ادعای گروه چهارجانبه، ایران با تهدید کردن اسرائیل، خود را در زمره کشور‌هایی قرار می‌دهد که نمی‌توان با آن دوست شد.

خبر این گفتگو‌ها از بیروت به روزنامه الشرق الاوسط رسیده است. یک مقام بلندپایه لبنانی، گفته گروه چهارجانبه اروپایی، نقش «خوبی» بازی می‌کند، اما تا وقتی که دونالد ترامپ بر موضعش در برابر ایران اصرار کند، به نتیجه رسیدن این نقش دشوار است. بنا به ادعای این مقام لبنانی، سه درخواست اروپایی می‌توانند پیش‌نویس یک راه حل باشند البته پس از اینکه بند‌هایی به آن اضافه شود که به ایران اطمینان دهد.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.