شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ - Saturday 25 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

گزارش «الشرق الاوسط» درباره پیام‌های سفر اسد به تهران

iran-emrooz.net | Sat, 02.03.2019, 19:45

شفقنا- روزنامه «الشرق الاوسط سعودی» روز شنبه نوشت: اولین سفر علنی بشار اسد رئیس جمهور سوریه به تهران بیشتر از یک پیام در خود داشت؛ علی الخصوص اینکه این سفر پس از تصمیم دونالد ترامپ برای ابقای بخشی از نیروهای کشورش در شرق سوریه، تشکیل نیروهای صلح اروپایی – آمریکایی، ایجاد منطقه حائل امنیتی در شمال شرقی سوریه و همچنین اندکی پیش از سفر بنیامین نتانیاهو به مسکو صورت گرفت.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، «الشرق الاوسط» در تحلیلی با ادعای اینکه سفر بشار اسد به تهران هم زمان با تلاش ها برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه و زمانی صورت گرفت که تب و تاب اعتقاد به عادی سازی روابط با دمشق فروکش کرده بود، مدعی شده است که این سفر حاوی هفت پیام  زیر است:

نویسنده در ابتدای این تحلیل، موضوعی تحت عنوان «ناراحتی و خشم روسیه» را اولین پیام این سفر عنوان کرده و آورده است: براساس اطلاعات منتشر شده، مسکو از سخنان بشار اسد در انتقاد از خط مشی « آستانه – سوچی» برای تشکیل کمیته قانون اساسی این کشور ابراز نارضایتی و ناراحتی کرده است زیرا بشار اسد هفته گذشته گفته بوددولتش بر سر قانون اساسی سوریه با مخالفان تحت حمایت ترکیه چانه زنی نخواهد کرد . او همچنین از روند صلح تحت نظر  سازمان ملل و نشست سوچی به منظور ایجاد اصلاحات در قانون اساسی انتقاد کرده و گفته بود: «قانون اساسی سرنوشت کشور است بنابراین قابل چانه زنی نیست و بهای هر گونه کوتاهی در آن از بهای جنگ بیشتر است. او همچنین سران مخالفان را که برای قانون اساسی انتخاب شده بودند، مزدوران ترکیه برشمرد».

این روزنامه با اشاره به اینکه روسیه به همراه ایران و ترکیه هدایت عملیات آستانه را  برعهده داشتند و سوچی در اوایل سال گذشته میزبان کنفرانس گفتگوی سوریه برای تشکیل کمیته ای متشکل از دولت، مخالفان و جامعه مدنی جهت اصلاح قانون اساسی این کشور بود، در ادامه نوشت: براساس اطلاعات منتشر شده، مسکو در پاسخ به سخنان بشار اسد اعلام کرده است که برای رسیدن به تفاهم بر سر تغییر  ۶ نام در۳ فهرست مورد توافق روسیه، ترکیه و ایران تماس های مکرری با سازمان ملل  برقرار کرده است. از سوی دیگر حسن روحانی، بشار اسد را در جریان نشست روسیه- ترکیه و ایران درباره وحدت سوریه و خروج نیروهای خارجی غیرقانونی از این کشور به غیر از نیروهای روسیه و ایران قرار داد.

این روزنامه سعودی با اشاره به اینکه دومین هدف سفر بشار اسد به تهران جلب رضایت این کشور بوده است، در ادامه ادعای خود آورد: «تهران ۳ ماه پیش عرضه فراورده های نفتی و مواد غذایی به دمشق را به تاخیر انداخت و هدف از این اقدام فشار بر دولت سوریه جهت امضای یک توافقنامه بلند مدت میان دو طرف بود؛ موضوعی که در جریان سفر اسحاق جهانگیری به دمشق در هفته گذشته رخ داد؛این توافقنامه ها حاوی اعطای امتیازاتی به ایران در ارتباط با بازسازی و پروژه های اقتصادی بود و  به مانند پاسخی به فشارهای روسیه محسوب می شد که سال گذشته برای دستیابی به امتیازات سرمایه گذاری فسفات، گاز و توافقنامه های نظامی وارد عمل شده بود و روحانی اهمیت اولولیت دادن به ایران برای بازسازی سوریه را به همتای سوری خود ابلاغ کرد».

روزنامه مذکور در ادامه سخنان مربوط به عادی سازی روابط کشورهای عربی با دمشق را از جمله پیام های سفر رئیس جمهور سوریه به تهران برشمرده و آورده است: «برخی از کشورهای عربی در اواخر سال گذشته بازسازی سفارتخانه های خود در دمشق را از سرگرفتند و بحث بازگشت نقش عربی به سوریه برای مبارزه با نقش ترکیه و ایران در این کشور را مطرح کردند اما مسیر عادی سازی روابط با سوریه متوقف شد و تصیم بازگشت دمشق به اتحادیه عرب به پس از نشست اتحادیه عرب در تونس در اواخر مارس جاری موکول شد و بدون شک سفر بشار اسد به تهران پیامی برای پایبندی به رابطه راهبردی با تهران علیه تلاش ها برای خارج کردن ایران از سوریه و دور کردن دمشق از تهران بوده است».

الشرق الاوسط با بیان اینکه چهارمین پیام سفر بشار اسد به تهران، موضوع حضور آمریکا در سوریه است، یادآور شده است:«دونالد ترامپ برای دومین بار توصیه های متحدانش مبنی بر ابقای ۲۰۰ سرباز در شرق فرات و ۲۰۰ سرباز دیگر در پایگاه هوایی «التنف» را پذیرفت و از کشورهای اروپایی خواست به منظور تشکیل  نیروهای موسوم به «نیروهای صلح» و تقویت ثبات در شرق فرات سهم نظامی داشته باشند».

نویسنده با بیان اینکه مقامات آمریکایی معتقدند که هدف واشنگتن از تشکیل چنین نیروهایی، درواقع جلوگیری از ظهور داعش و تضعیف نفوذ ایران است، نوشته است: «انتظار می رود مرحله آتی صحنه هماهنگی روسیه و ایران با قبایل سوری به منظور تضعیف متحدان واشنگتن باشد».

وی در ادامه پنجمین پیام سفر اسد به تهران را موضوع  تلاش های آمریکا برای ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه دانسته و یادآور شده است:« ایران تاکید کرده است که باید با چنین توطئه هایی- به گفته مقامات ایرانی- از سوی آمریکا با قاطعیت برخورد شود. مقامات آمریکایی و ترک ها برای ایجاد یک منطقه امنیتی بین جرابلس مشرف بر رودخانه فرات و «فش خابور» مشرف بر رود دجله در شمال شرقی سوریه در حال رایزنی هستند؛ به گونه ای که عمق این منطقه بین ۲۸ تا ۳۲ کیلومتر باشد و نیروهای بین المللی در آن مستقر شوند اما مسکو فعال سازی «موافقت نامه آدانا» میان دمشق و آنکارا را پیشنهاد کرده که تهران هم از آن حمایت می کند اما ترکیه برقراری تماس های سیاسی با دمشق  را نمی پذیرد و موافق تماس های امنیتی برای مبارزه با حزب کارگران کردستان در عمق ۵ کیلومتری سوریه است. کسانی هستند که برای از سرگیری هماهنگی ایران، سوریه و ترکیه علیه تشکیل یک کشور کرد تلاش می کنند».

الشرق الاوسط با اشاره به اینکه ششمین  پیام سفر رئیس جمهوری سوریه به تهران به موضوع«مثلث شمال»(اوضاع ادلب، حلب، لاذقیه و حماه) مربوط می شود، افزود: «دمشق همچنان برای اقدام نظامی در حومه ادلب -که ایران از آن حمایت می کند- و کشاندن روسیه به این گزینه پافشاری می کند اما مسکو تاکنون به توافق با ترکیه برای کاهش تنش در مثلث شمال پایبند بوده است. اعتقاد بر این است که ایران به هدف فشار بر ترکیه از دمشق در این زمینه حمایت می کند تا از طرح آمریکا در شمال شرقی سوریه دور شود».

نویسنده هفتمین پیام سفر اسد به تهران را با موضوع موسوم به«نقشه پایگاههای ایران» در سوریه که از سوی نتانیاهو در دیدار با پوتین مطرح شده بود، دانسته و خاطرنشان کرده است: «براساس منابع رسانه ای، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی دو روز گذشته نقشه پایگاههای ایران درسوریه را به پوتین داد و خواستار هماهنگی نظامی در این زمینه شد. هدف از این سفر علاوه بر این پیچیدن صفحه تنش میان مسکو و تل آویو بویژه پس از سرنگونی جنگنده روسی در غرب سوریه بوددر حالی که سفر اسد به ایران، هدف هماهنگی نظامی معکوس پس از حملات اسرائیل به پایگاههای ایران و سکوت روسیه در قبال آن را دنبال می کرده است».

الشرق الاوسط در پایان تحلیل خود مدعی شده است: «بدون شک حضور قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در دیدارهای بشار اسد در تهران، نشانه افزایش هماهنگی ها میان دو طرف در قبال اموری نظیر حضور آمریکا، منطقه حائل امنیتی در شمال شرقی و ادلب و حملات اسرائیل به سوریه می باشد و عدم حضور محمد جواد ظریف دلیل بر کاهش اهمیت بعد سیاسی مربوط به قانون اساسی و روند سیاسی بوده است بدین معنا که بحث سیاسی به پس از نهایی شدن سرنوشت نظامی و خروج نیروهای خارجی از سوریه موکول شود».Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.