شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ - Saturday 25 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ظهور و افول داعش

iran-emrooz.net | Sat, 02.03.2019, 13:43

گروه تروریستی داعش همزمان با حمله نیروهای کرد سوری تحت حمایت آمریکا به آخرین منطقه محاصره شده در مرز سوریه با عراق، با شکست نهایی خود مواجه‌ است.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز در یک جدول زمانی به ظهور رعدآسا، سلطه ظالمانه و افول تدریجی داعش نگاهی انداخته است:

۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱- در هرج و مرج پس از تهاجم تحت حمایت آمریکا در عراق، شاخه‌ای از القاعده در آنجا ایجاد شد و در سال ۲۰۰۶ نامش را به «دولت اسلامی در عراق» تغییر داد.

۲۰۱۱- پس از آغاز بحران سوریه ابوبکر بغدادی، رهبر این گروه عواملش را برای راه‌اندازی یک شاخه در سوریه به آنجا فرستاد. بغدادی در سال ۲۰۱۳ از القاعده جدا شد و نام گروهش را به «دولت اسلامی در عراق و شام» (داعش) تغییر داد.

۲۰۱۴- موفقیت ناگهانی آن با تسخیر فلوجه در عراق و رقه در سوریه ظرف یک سال آغاز می‌شود. این تروریست‌ها موصل و تکریت را در ژوئن اشغال کردند و به سوی مرز با سوریه حرکت کردند. ابوبکر بغدادی در مسجد جامع موصل نام این گروه را به «دولت اسلامی» تغییر داد و خلافت اعلام کرد.

از آن زمان یک سلطه از وحشت آغاز شد. این گروه در عراق هزاران ایزدی را در سنجار قتل‌عام کرد و بیش از ۷۰۰۰ زن و دختر به عنوان برده جنسی به اسارت برده شدند. داعش در سوریه صدها عضو قبایل شیعه را به قتل رساند، گروگان‌های غربی را سر برید و فیلم گرفت.

ماه سپتامبر، ایالات متحده ائتلافی علیه داعش ایجاد کرد و حملات هوایی برای توقف شتاب آنها آغاز شد که به کردهای سوری ی‌پ‌گ برای عقب‌راندن آنها از کوبانی در مرز با ترکیه کمک کرد.

۲۰۱۵- شبه‌نظامیان در پاریس به یک روزنامه طنز و یک سوپرمارکت یهودیان حمله کردند و این آغاز موجی از حملاتی شد که داعش مسوولیت آنها را در سراسر جهان بر عهده می‌گرفت. شبه‌نظامیان در لیبی مسیحیان را سر بریدند و با داعش بیعت کردند و گروه‌هایی در دیگر کشورها هم این روند را پیمودند اما به لحاظ عملیاتی مستقل باقی ماندند.

ماه مه، داعش رمادی عراق و شهر تاریخی پالمیرا در سوریه را اشغال کرد اما تا پایان سال وضعیت آن در دو کشور به خطر افتاد.

۲۰۱۶- عراق در ماه ژوئن فلوجه را پس گرفت؛ این اولین شهری بود که داعش در موفقیت‌های اولیه به دست آورد. ماه اوت، نیروهای سوریه دموکرات تحت حمایت آمریکا به رهبری کردهای ی‌پ‌گ منبج در سوریه را گرفتند.

ترکیه با پیشروی کردها در نزدیکی مرزهایش هوشیار شد و یک عملیات علیه داعش و ی‌پ‌گ در سوریه به راه انداخت. خصومت میان ترکیه و ی‌پ‌گ عملیات‌ها علیه داعش را پیچیده می‌کند.

۲۰۱۷- داعش یک سال شکست‌های فاجعه‌بار را پشت سر گذاشت. ماه ژوئن کنترل موصل به دسست نیروهای عراقی افتاد که پس از ماه‌ها نبرد بود و بغداد پایان این خلافت خودخوانده را اعلام کرد. ماه سپتامبر ارتش سوریه با پشتیبانی روسیه و ایران به سرعت به سمت شرق حرکت کرد تا کنترل دیرالزور را به دست بگیرد و به اراضی تحت کنترل دولت دمشق در رودخانه فرات بیفزاید. ماه اکتبر نیروهای سوریه دموکرات داعش را از رقه بیرون راندند.

۲۰۱۸- دولت سوریه یرموک تحت اشغال داعش در جنوب دمشق و در نزدیکی بلندی‌های جولان تحت اشغال اسرائیل را دوباره تحت کنترل خود گرفت. پیشروی نیروهای سوریه دموکرات به سمت جنوب فرات ادامه یافت و نیروهای عراقی مابقی این منطقه مرزی را به دست گرفتند. ایالات متحده به خارج کردن نیروهایش وعده داد.

۲۰۱۹- داعش در آخرین پناهگاه تحت محاصره‌اش در فرات، در روستای باغوز محاصره شده است.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.