جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ - Friday 16 November 2018
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

قوه‌قضاییه مهدی‌حاجتی را از شرکت در جلسات شورای شهر شیراز منع کرد

iran-emrooz.net | Mon, 29.10.2018, 22:37

هزینه یک توییت در انتقاد از دستگیری بهاییان:
قوه‌قضاییه مهدی‌حاجتی را از شرکت در جلسات شورای شهر شیراز منع کرد

مهدی حاجتی عضو شورای شهر شیراز که به دلیل پیگیری وضعیت دو شهروند بهایی پنجم مهرماه بازداشت و به مدت ۱۰ روز در زندان بود، از زمان آزادی تاکنون اجازه ورود به شورای شهر و ادامه فعالیت حرفه‌ای خود را نداشته است. خبرگزاری دولتی ایرنا روز ششم آبان ماه با انتشار این خبر اعلام کرد مهدی حاجتی حدود یک ماه است که در جلسات شورا غایب است و از این مدت فقط ده روز آن را در بازداشت بوده است.

مهدی حاجتی متولد ۱۳۵۸، عضو شورای شهر شیراز و رییس کمیسیون حقوق شهروندی این شورا  روز پنجم مهر ۹۷ به اتهام آنچه «حمایت از فرقه ضاله بهاییت» از طریق یک توییت عنوان شد بازداشت و پس از ده روز با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

علی خرمی رییس شورای استان تهران دلیل حضور نداشتن حاجتی در شورای شهر را «دستور رییس شورای شهر شیراز» عنوان کرده با این حال فرماندار شیراز دلیل این موضوع را مربوط «حکم قضایی» دانسته است. نوذر امامی عضو شورای شهر یزد نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا دلیل غیبت حاجتی از شورای شهر شیراز را صدور کیفرخواست قضایی دانسته که براساس آن او باید به مدت شش ماه از اشتغال خودداری کند. در حالی از حکم قضایی صحبت شده که هیچ‌کدام از مسوولان قضایی درباره صدور حکم نهایی مهدی حاجتی اظهار نظری نکرده‌اند و هنوز حکم دادگاه بدوی او علنی و رسانه‌ای نشده است.

علی خرمی در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی ایرنا درباره علت حضور پیدا نکردن مهدی حاجتی در جلسات شورای شهر گفت: «تا جایی که من اطلاع دارم رییس شورای اسلامی شهر شیراز اعلام کرده که حاجتی حق ندارد دیگر در جلسات این شورا شرکت کند.» او با انتقاد از این رفتار، رای دادگاه را تنها دلیل برای حذف یک عضو شورای شهر دانست و گفت: «در خصوص پرونده حاجتی تا قبل از اینکه دادگاه حکم قطعی صادر نکرده نباید رییس شورای شیراز قضاوت عجولانه داشته باشد و حاجتی را از حضور در جلسات شورا محروم کند.»

با این حال حیدر عالیشوندی فرماندار شیراز عدم حضور مهدی حاجتی را براساس «حکم قضایی» دانسته اما هیچ توضیحی نیز درباره این حکم نداده که حاجتی براساس چه استدلالت حقوقی از عضویت در شورای شهر منع شده است.

نوذر امامی عضو دیگر شورای شهر شیراز اما به «کیفرخواست» صاره شده برای حاجتی اشاره کرده که براساس این کیفرخواست او «باید به مدت شش ماه تحت نظارت قضایی باشد و از اشتغالی که به اتهام وی ارتباط دارد نیز خودداری کند.» با این حال مشخص نیست عضویت او در شورای شهر چه ارتباطی با توییت او که منجر به بازداشتش شده دارد.

نوذر امامی همچنین گفت او و عبدالرزاق موسوی عضو دیگر شورا به دلیل حمایت از مهدی حاجتی مواجه با اخطار شده‌اند: «در پی اظهار نظر و نطق پیش از دستور من در صحن علنی شورا در خصوص موضوع حاجی و عدم اقدام مناسب شورای شهر شیراز در این باره و همچنین پیگیری عبدالرزاق موسوی عضو دیگر شورا در خصوص وضعیت پرونده حاجتی، اخطاریه‌هایی دریافت کردیم مبنی بر اینکه ما در پرونده حاجتی اخلال ایجاد کرده‌ایم و حق دخالت در این موضوع نداریم.»

آقای امامی رفتار غیرحمایتی شورای شهر شیراز نسبت به حاجتی را «آزاردهنده» عنوان کرد و در بخشی از صحبت‌هایش بازداشت  او را مربوط به مخالفت‌هایش درباره تخریب دو اثر ملی در بافت تاریخی شیراز عنوان کرد.

خبرگزاری ایرنا در این مطلب عنوان کرده که آنها نتوانسته‌اند با احمدرضا دستعیب، رییس شورای شهر شیراز ارتباطی بگیرند

با این حال روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای شهر شیراز توضیح کتبی به دفتر ایرنا فرستاده که در بخشی از این توضیح با «نادرست» خواندن اظهارات رییس شورای اسلامی شهر شیراز آمده است: «با حکم شعبه دهم دادیاری دادسرای انقلاب اسلامی و تایید شعبه یکم دادگاه انقلاب اسلامی، آقای حاجتی به مدت ۶ ماه تحت نظارت قضایی قرار داشته و از هرگونه اشتغال در شورای اسلامی شهر شیراز منع شده است.»

نامه روابط عمومی شورای شهر شیراز همچنین اظهارات علی خرمی رییس شورای این شهر را نادرست خوانده و نوشته است: «این اظهارات ناشی از عدم اطلاع نامبرده از حکم دادسرای انقلاب اسلامی و عدم شناخت قوانین موضوعه است.»

در حالی مهدی حاجتی به مدت یک ماه اجازه حضور در شورای شهر شیراز را نداشته که براساس قانون شوراها اگر عضوی به مدت دو ماه در جلسات حاضر نشود عملا حذف و عضو علی البدل جای او را خواهد گرفت. اتفاقی که گمان می‌رفت برای سپنتا نیکنام عضو شورای شهر یزد نیز بیفتد. سپنتا نیکنام نیز اواسط شهریور ماه از عضویت در شورای شهر یزد به دلیل زرتشتی بودن کنار گذاشته شد با این حال با تصمیم نهایی مجمع تشخیص مصلحت دوباره به شغل خود بازگشت.

یک حقوقدانی که «نخواست نامش فاش شود» نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا با احتمال اینکه هنوز حکم قضایی او صادر نشده گفته است: «حاجتی مدتی در بازداشت بوده و اکنون با قید وثیقه آزاد شده و به نظر نمی‌رسد در این مدت پرونده وی به دادگاه رفته و حکم آن نیز صادر شده باشد. اگر حکم قطعی صادر نشده باشد کماکان حاجتی می‌تواند در جلسات شورای شهر شرکت کند.»

مهدی حاجتی روز سوم مهرماه دو روز پیش از بازداشتش در حساب توییتر خود توییتی را با این مضمون منتشر کرد: «ده روز گذشته را به هر دری زده‌ام تا دو دوست بهایی بازداشت شده آزاد گردند و به نتیجه نرسیده‌ام. نسل ما موظف است مادامی که مقابل دشمنان خارجی ایستاده است در تلاش برای اصلاح رویه‌های قضایی و سایر اموری که عدالت اجتماعی را به خطر انداخته کم نگذارد.» البته پس از آزادی او برخی از همکارانش عنوان کردند بازداشت او به حمایت‌هایش برای جلوگیری از تخریب آثار میراث ملی شیراز مانند شاهچراغ نیز برمی‌گردد که حتی چندین بار به این دلیل «تهدید» هم شده است.

سیدعلی مجتهدزاده حقوقدان در توییتر خود نوشت: مدیران ارشدی را میبینی که با پرونده های #فساد_مالی و بعضابا وثائق سنگین تا قبل از صدور رای نهایی بر سر کار خود حاضر میشوند اما #مهدی_حاجتی به دلیل پیگیری وضعیت بهائیانی که به هرحال موکلش محسوب میشوند بعد از بازداشت حق حضور در #شورای_شهر_شیراز را پیدا نمیکند! #دادرسی_عادلانه

احسان بداغی روزنامه‌نگار روزنامه ایران نیز در توییتر خود نوشت: #مهدی_حاجتی همچنان در جلسات شورای شهر شیراز غایب است. روابط عمومی شورای شهر و فرماندار شیراز به ایرنا گفته اند دلیل این اتفاق دستور قضایی است. همزمان نوذر امامی، عضو شورای شهر شیراز هم گفته به همراه عبدالرزاق موسوی، دیگر عضو این شورا به دلیل پیگیری وضعیت حاجتی اخطاریه گرفته اند.

محمدعلی کام‌قیروزی دانشجوی دکتری حقوق جزا دانشگاه تهران نیز در دفاع از حاجتی و حقوق اقلیت‌های مذهبی در توییترش نوشت:اگر #مهدی_حاجتی پیگیر حقوق شهروندان و ازجمله بهاییها میشود،باید دستش را هم بوسید که پیگیر اجرای اصل۱۴قانون اساسی و تامین حقوق انسانی همه ایرانیان-اعم از مسلمان و غیرمسلمان-است.حمایت از حقوق افراد که به معنای حمایت از مرامشان نیست.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.