سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ - Tuesday 16 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

پیشنهاد ۵ میلیارد دلاری آمریکا برای موافقت فلسطین با «معامله قرن»

iran-emrooz.net | Fri, 14.09.2018, 9:51

آمریکا پیشنهاد رشوه ۵ میلیارد دلاری به فلسطینیان برای موافقت با معامله قرن و طرح  موسوم به صلح با اسرائیل را مطرح کرد.

به گزارش روز جمعه پایگاه خبری روزنامه «القدس العربی»، روزنامه اسرائیلی اقتصادی «گلوبس» نوشت: آمریکا به زودی به رهبران فلسطینی پیشنهاد کمک مالی ۵ میلیارد دلاری در مقابل بازگشت به مذاکره با تل آویو، جهت دستیابی به راه حل را ارائه می کند.

روزنامه اقتصادی اسرائیل ادعا کرد که این اطلاعات را از دیپلمات‌های آمریکایی که نامشان را ذکر نکرد به دست آورده است.

دیپلمات‌های آمریکایی گفتند: مقام هایی وزارت خارجه آمریکا که مسئولیت پرونده فلسطینی را به عهده دارند توانستند دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده را متقاعد به ارائه این پیشنهاد مالی برای نجات فلسطین از وضعیت کنونی کنند.

بر اساس این گزارش، جرد کوشنر، مشاور و داماد ترامپ و جیسون گرینبلات، فرستاده آمریکا به خاورمیانه رئیس جمهوری ایالات متحده را متقاعد به ارائه پیشنهاد مالی به فلسطینیان کردند.

این منابع افزودند: ترامپ با این پیشنهاد و روش سرمایه‌گذاری آن یعنی پرداخت ۵ میلیارد دلار از سوی آمریکا و همین میزان از سوی اتحادیه اروپا و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به فلسطینیان موافقت کرد.

روزنامه اسرائیلی «گلوبس» مدعی شد که این مبلغ بی‌هدف تعیین نشده بلکه بر اساس طرح‌های توسعه اقتصاد فلسطین از جمله توسعه نوار غزه و طرح‌هایی که در نشست‌های بین‌المللی مختلف مطرح شده و اسرائیل هم در آن نقش دارد، مشخص شده است.

دولت آمریکا ماه گذشته کمک مالی خود به تشکیلات خودگردان و آژانس امداد رسانی به پناهجویان فلسطینی را به طور کامل قطع کرد که موجب بحران مالی فلسطین شد.

روزنامه اسرائیلی گلوبس افزود: سیاست ترامپ سیاست عصا و هویچ است که پس از ضربه شدید به اقتصاد فلسطین (عصا) وقطع کمک های مالی به طور کلی اینک، پیشنهاد مالی 5 میلیارد دلاری را به رهبران فلسطینی ( هویچ) به شرط بازگشت به مذاکرات سازش موسوم به صلح را مطرح می کند.

این روزنامه اسرائیلی همچنین مدعی شد: فلسطینیان با دو گزینه روبه رو هستند یا با این پیشنهاد موافقت کنند و در میز مذاکره با اسرائیل حاضر شوند و یا با مخالفت با این پیشنهاد وارد بحران اقتصادی شدیدتری شوند.

مقام آمریکایی که در روزنامه اسرائیلی نامش ذکر نشده است، افزود: ترامپ آماده است تا مبالغی بیشتر به فلسطینیان در مقابل اجرای خواسته هایش پرداخت کند زیرا وی معتقد است تحریم‌های اقتصادی سریعتر نتیجه می‌دهد.

روزنامه اسرائیلی ادامه داد: مقام های اسرائیل جزئیات اطلاعات پیشنهاد مالی آمریکا به رهبران فلسطینی را دریافت کرده‌اند اما احتمال موفقیت پیشنهاد واشنگتن در زمان حکومت محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، شک دارند.

مقام های اسرائیل معتقدند که عباس روی شروط خود جدیت داشته و با اینگونه پیشنهادها موافقت نخواهد کرد.

دولت آمریکا تاکنون تصمیم خود مبنی بر مطرح کردن وطن جایگزین برای آوارگان فلسطینی را افشا نکرده، اما در اوایل ماه میلادی جاری اقدام هایی را علیه مساله بازگشت فلسطینیان از جمله قطع کمک های مالی این کشور به «آژانس امداد و کاریابی برای فلسطینیان» (آنروا) را اتخاذ کرده است.

روزنامه‌های آمریکایی نیز از وجود رویکردهایی در نزد دولت کنونی آمریکا برای حل مساله آوارگان فلسطینی خبر می دهند.

طبق گزارش های فلسطینی، ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار آواره فلسطینی در جهان وجود دارد که بیشتر آنها در کرانه باختری، نوار غزه، اردن، سوریه، لبنان و عراق بسر می برند.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.