دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - Monday 18 February 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

کمبود آب برازجانی‌ها را به خیابان کشاند

iran-emrooz.net | Mon, 09.07.2018, 18:46

شماری از مردم شهر برازجان مرکز شهرستان دشتستان در اعتراض نسبت به آنچه قطعی و جیره بندی آب نامیدند یکشنبه شب برای دومین بار با تجمع در میدان ۱۷ شهریور این شهر خواستار اقدام عملی مسوولان برای رفع مشکل کمبود آب شدند.

به گزارش ایرنا، تجمع اعتراضی ۳۵۰ نفر از شهروندان برازجانی از ساعت ۲۰ در مقابل میدان و بیمارستان ۱۷ شهریور آغاز و تا حدود ۲۴ ادامه داشت. تجمع کنندگان که پس از مدتی به سمت میدان شهید چمران (کاروانسرا) حرکت کردند با سردادن شعار‌هایی ضمن بیان مشکلات ایجاد شده توجه بیش از پیش مسوولان را برای حل موضوع کمبود آب خواستار شدند.

شهروندان برازجانی شنبه شب نیز در اعتراض به کمبود و توزیع نامناسب آب در این شهر که بعد از فروردین ماه امسال تاکنون باعث اختلال در زندگی روزمره آنان شده در مقابل میدان ۱۷ شهریور تجمع کرده بودند.

ابتدای تیرماه امسال مردم شهر وحدتیه در اعتراض به کمبود آب جاده اصلی ارتباطی بوشهر - شیراز را به مدت چند ساعت مسدود کردند.

در همین راستا به گفته جواد لقمان زاده معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری دشتستان، از ابتدای خردادماه آب ورودی از تصفیه خانه بوشیکان کازرون در استان فارس به شهرستان دشتستان ۳۰ هزار متر مکعب کاهش یافته که این امر توزیع آب در دشتستان را به خصوص شهر‌های برازجان، وحدتیه، آبپخش و شبانکاره با مشکل روبرو کرده است.

معاون امور عمرانی استانداری بوشهر نیز روز گذشته در گفت: وگو با ایرنا گفت: باتوجه به تنش آبی شهرستان دشتستان تلاش می‌شود این مشکل برای کوتاه مدت از طریق خط آبرسانی کوثر برطرف شود.

مهرداد ستوده افزود: در زمان حاضر آزمایش‌های مربوط و فشارگیری خط آبرسانی کوثر انجام شده است.  وی یادآور شد: افزون براین ساخت ۱۰ حلقه چاه برای شهر برازجان در دستور کار است که کار حفاری چهارحلقه در مراحل نهایی است و تا هفته آینده وارد مدار و حفاری ۶ حلقه دیگر نیز آغاز می‌شود.

معاون امور عمرانی استانداری بوشهر با بیان اینکه شهر آبپخش بحرانی‌ترین منطقه شهرستان دشتستان است گفت: در همین ارتباط برای حل مشکل این شهر اقدام به نصب پمپ کمکی روی خط کوثر شده است.

وی اظهار داشت: براساس تفاهم نامه‌ای که با حضور معاون عمرانی استانداری‌های فارس و بوشهر و مدیران آبی ۲ استان منعقد شده بود باید روزانه ۸۲ هزار مترمکعب آب از خط کازرون به استان بوشهر ارسال شود.

ستوده یادآورشد: بابت این تفاهم استان بوشهر برای هر هکتار ۱۴۰ میلیون ریال در قالب طرح نکاشت به کشاورزان شهرستان کازرون پرداخت کرده تا آنان کشت نکنند و آب مورد نیاز استان تامین شود.

وی ادامه داد: این درحالی است که برخی از افراد با نصب ۴۰ موتور پمپ در اطراف رودخانه شاپور در شهرستان کازرون اقدام به برداشت غیرمجاز آب می‌کنند.

به گفته ستوده، در زمان حاضر بیشترین مشکل طرح نکاشت توسط باغدارانی است که حقابه ندارند و به صورت غیرمجاز اقدام به برداشت آب می‌کنند همین امر باعث کاهش دبی آب رودخانه و بروز مشکلاتی برای مردم شهرستان دشتستان شده است.

معاون امور عمرانی استانداری بوشهرگفت: امیدواریم مسئولان استان فارس هر چه زودتر آب مورد نیاز و مورد توافق را به استان بوشهر تحویل دهند.

ستوده، برضرورت همکاری مسئولان استان فارس در ارتباط با تامین آب تفاهم شده برای استان بوشهر و جلوگیری از تنش آبی تاکید کرد.

وی درباره طرح‌های آب شیرین کن و اقدامات دولت تدبیر و امید گفت: قبل از دولت یازدهم استان بوشهر تنها دارای ۲ مجوز ۱۰ هزار مترمکعبی احداث آب شیرین کن بود این درحالی است که با آغاز به کار دولت این مجوز‌ها در بوشهر وکنگان وارد سرویس شدند.

ستوده افزود: در زمان حاضر نیز ۸۵ هزار و ۵۰۰ مترمکعب در روز مجوز خرید تضمینی آب از آب شیرین کن‌ها داریم که مقدمات اجرای آن‌ها در دست اجرا است.

وی اضافه کرد: با وارد مدار شدن این آب شیرین کن‌ها دولت باید پنج هزار میلیارد ریال در سال به عنوان یارانه آب برای استان بوشهر پرداخت کند.  معاون امور عمرانی استانداری بوشهر با تاکید بر اعمال مدیریت مصرف آب توسط مردم از صبر و متانت آن‌ها بویژه دشتستانی‌ها و درک عمیق از مشکلات موجود تشکر کرد.

استاندار بوشهر نیز در نشست ستاد مدیریت بحران این استان گفت: دغدغه کمبود آب آشامیدنی نگرانی همه مسئولان این استان و وزارت نیرو است که در سفر معاون مهندسی و توسعه شرکت آبفای کشور راهکار‌های اساسی برای تسریع در اجرای طرح‌های آبرسانی ارائه شد.

عبدالکریم گراوند با قدردانی از توجه مسئولان وزارت نیرو در کاهش مشکلات کم‌آبی دراین استان افزود: براساس برنامه‌ریزی انجام شده طرح‌های تامین آب آشامیدنی تدوین شده که سرعت بخشی در اجرای طرح آب‌شیرین‌کن در نقاط شهری و روستایی از آن جمله است.

وی تصریح کرد: مجوز شماری از طرح‌های آب‌شیرین کن صادر شده و بخشی نیز در حال اجرا است، اما بدلیل ماهیت این طرح‌ها بهره برداری از آن‌ها زمان بر است و نیاز به بردباری و مدیریت مصرف برای تکمیل طرح‌های یادشده است.

استاندار بوشهر با بیان اینکه دولت برای خرید آب از سرمایه‌گذاران طرح‌های آب شیرین‌کن هر ساله اعتبار تخصیص می‌دهد گفت: تا سال ۱۴۰۰ برای خرید آب از تاسیسات آب شیرین‌کن در استان بوشهر سالانه دولت ۴۰۰ میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌کند.

گراوند یادآورشد: باتوجه به کاهش بارندگی آبدهی رودخانه‌ها از جمله شاهپور کاهش یافته که این مهم بر انتقال آب از کازرون به استان بوشهر اثر گذاشته است.  وی مشکلات تامین آب در شهرستان دشتستان را یادآورشد و گفت:با تدابیر اتخاذ شده وضعیت آبرسانی به این شهرستان به سمت بهبودی است و نگرانی مردم کاهش می‌یابد.

استاندار بوشهر اظهارداشت: برای همراه شدن با شرایط کنونی برنامه سازگاری با کم آبی اجرایی شده که تحقق این مهم در گرو مشارکت مردم با مدیریت مصرف است.

گراوند افزود: باید رسانه‌ها، فعالان اجتماعی، دهیاران، شهرداران و صاحب نظران در ترویج فرهنگ مدیریت مصرف همکاری کنند تا این مهم به فرهنگ همگانی تبدیل شود.

وی ادامه داد: دستگاه‌های اجرایی برای جلوگیری از خاموشی تغییر ساعت کار را مورد توجه ویژه قرار دهند و در این راستا صرفه‌جویی ۲۰ درصدی آب آشامیدنی با نصب شیرآلات کاهنده مصرف آب باید در ادارات اجرایی شود.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.