دوشنبه ۵ فروردين ۱۳۹۸ - Monday 25 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ظریف: توافق هسته‌ای در حال اجراست

iran-emrooz.net | Mon, 09.04.2018, 14:03

دوشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۷
وزیر امور خارجه ایران با اشاره به اینکه «توافق هسته‌ای چندجانبه و بین‌المللی است»، گفت‌: برجام در حال اجراست اما این امر بدین معنا نیست که همه اطراف به آن پایبند هستند‌.
به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی عربی در پاسخ به این سوال که آیا برجام، توافق هسته‌ای همچنان ادامه می‌یابد؟ گفت‌: توافق هسته‌ای توافقی بین‌المللی و چند جانبه است و آمریکا تنها یک طرف از این توافق است، آمریکا کشوری است که عضو دائم شورای امنیت است و ناظر بر صدور قطعنامه‌هایی که به اجماع در مورد توافق هسته‌ای صادر شده بوده است‌. وی افزود‌: توافق هسته‌ای در حال اجراست اما این امر به این معنا نیست که همه طرف‌ها به آن پایبند هستند و آمریکا در عدم پایبندی به توافق‌های بین‌المللی سابقه‌ای دیرینه دارد؛ برای مثال آمریکا توافق پاریس در مورد تغییرات آب و هوایی را نقض کرد‌. براساس اتفاقاتی که افتاده است اگر آمریکا از خواسته‌های دونالد ترامپ، رییس‌جمهور این کشور پیروی کند، نشان می‌دهد که این کشور شریک قابل اعتمادی در توافقات بین‌المللی نیست‌. ظریف ادامه داد‌: امروزه در حالی که برخی به دنبال توافق‌های مشابه با کشورهای دیگر هستند، آمریکا پیامی را می‌رساند که مفاد آن طول عمر توافق‌ها در خوشبینانه‌ترین حالت به اندازه یک دوره ریاست‌جمهوری است‌.
وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی در رابطه با یمن و متهم کردن ایران به حمایت موشکی از انصارالله به منظور بمباران کردن ریاض گفت‌: ما به‌طور روشن توضیح دادیم که ایران از یمنی‌ها حمایت موشکی نمی‌کند‌. یمن تحت محاصره است به‌طوری که حتی از ورود غذا و دارو به یمن ممانعت می‌شود و این امر مانع انجام و ظایف بشردوستانه سازمان ملل شده است‌. وی افزود‌: این چه محاصره‌ای است که مانع ورود غذا و دارو می‌شود و میلیون‌ها یمنی براثر بیماری وبا می‌میرند‌. این مایه ننگ است‌. من این مساله را مطرح می‌کنم که اگر حصاری وجود دارد که مانع ورود دارو یه یمن می‌شود و دبیرکل سازمان ملل اخیرا اعلام کرد که در سال گذشته ۲۱ میلیون نفر در یمن از سوءتغذیه رنج می‌برند و امسال تعداد آنها به ۲۲ میلیون نفر رسید، اگر چنین حصار موفقی وجود دارد که حتی از ورود دارو می‌تواند ممانعت کند، پس چگونه نمی‌تواند مانع ورود موشک‌ها به یمن شود؟ محمدجواد ظریف در پاسخ به این سوال که اگر در مورد جزییات وضعیت یمن صحبت کنیم، می‌بینیم که ایران در آنجا متحدی به نام انصارالله دارد و سعودی‌ها معتقدند که ایران در منطقه نفوذ آنها اعمال نفوذ می‌کند، گفت‌: ما از همان ابتدا بر این باور بودیم که ایجاد راه‌حل سیاسی در یمن ضروری است و قبل از اینکه بحران یمن به وجود آید ما به سعودی‌ها پیشنهاد کمک برای ایجاد راه‌حل سیاسی در یمن را دادیم، من در سال ۲۰۱۳ پیامی به سعود الفیصل‌، وزیر خارجه فقید عربستان در این رابطه فرستاده‌ام‌. وی افزود‌: آنها پاسخ دادند که جهان عرب به شما مربوط نمی‌شود‌. بعد از آغاز جنگ نیز بار دیگر به‌طور مستقیم این پیشنهاد را مطرح کردیم‌. سه سال است که جنگ یمن آغاز شده است و اکنون وارد سال چهارم شده‌ایم‌. آنها گمان می‌کردند که در طول دو هفته می‌توانند جنگ را تمام کنند‌. ما پیشنهاد آتش‌بس فوری، کمک‌های بشردوستانه دادیم و سپس پیشنهاد گفت‌وگوی سیاسی میان تمام طرف‌های یمنی و تشکیل یک دولت که تمام طرف‌ها در آن سهیم باشند را دادیم اما متاسفانه عربستان و هم‌پیمانانش به امید پیروزی در این درگیری از طریق نظامی تمام این پیشنهادات را رد کردند‌.
ظریف گفت‌: به نظر من اکنون نیز دیر نشده است، طبیعتا برای تعداد زیادی یمنی که جان‌شان را از دست داده‌اند دیر شده است‌ اما برای ایجاد یک راه‌حل سیاسی کاملا دیر نشده است و اگر عربستان به دنبال ایجاد راه‌حل سیاسی در یمن است ایران یک شریک جدی برای ایجاد این راه‌حل خواهد بود و راه‌حل‌هایی از این قبیل باید از طریق مذاکره و میان طرف‌های یمنی باشد و طرف‌های خارجی به جای دیکته کردن باید برای تسهیل این راه‌حل تلاش کنند و ما آماده کمک برای ایجاد این راه‌حل سیاسی هستیم‌.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.