پنجشنبه ۲۷ دي ۱۳۹۷ - Thursday 17 January 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

۳ دانشجوی دانشگاه تهران به قوه‌قضاییه فراخوانده شدند

iran-emrooz.net | Tue, 13.03.2018, 11:05

معاون فرهنگی دانشگاه تهران: ۳ دانشجوی دانشگاه تهران به قوه‌قضاییه فراخوانده شدند

سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶
ایلنا
معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه یک دانشجو در رابطه با تجمع دراویش گنابادی و یک نفر نیز در تجمعِ اعتراضی مقابل وزارت کار بازداشت شده است، گفت: همچنین سه دانشجوی دیگر دانشگاه تهران هم در ارتباط با حوادث دی‌ماه، برای ادای برخی توضیحات، به قوه قضاییه فراخوانده شده‌اند که با رایزنی و هماهنگی با قوه محترم قضاییه، در تلاش هستیم شرایطی ایجاد شود که احکام سنگین‌ شامل دانشجویانی که سابقه سوء قبلی ندارند، نشود.
مجید سرسنگی درباره آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی این دانشگاه، با بیان اینکه همه ۴۲ دانشجوی دستگیرشده در جریان حوادث دی‌ماه‌ آزاد شده‌اند، گفت: برخی از این افراد اکنون منتظر برگزاری دادگاه هستند. در عین حال، ما با دوستان قوه قضاییه در ارتباط و تعامل هستیم که حداقل آنهایی که اولین بار در چنین تجمعاتی شرکت کردند و سوابق قبلی ندارند، در سایه عنایت دستگاه قضایی مشمول حداکثر رافت اسلامی شوند و بتوانند به زندگی و درس‌شان بازگردند.
او اعلام کرد: جدا از اتفاقات دی‌ماه، طی یکی دو هفته اخیر تعدادی از دانشجویان ما برای ادای پاره‌ای توضیحات به قوه قضاییه فراخوانده شده‌اند؛ یک نفر در رابطه تجمع دراویش گنابادی و وقایع گلستان هفتم پاسداران، دستگیر و یک نفر نیز در تجمع اعتراضی مقابل وزارت کار‌ بازداشت شده است. ضمن اینکه سه دانشجوی دیگر دانشگاه تهران هم در ارتباط با اتفاقات دی‌ماه، برای ادای برخی توضیحات، به قوه قضاییه فراخوانده شده‌اند.
سرسنگی ادامه داد: در رابطه با این سه دانشجو، ما هم با قوه قضاییه و هم با خانواده‌هایشان در تماس هستیم و امیدواریم به محض اینکه موارد مورد پیگیری قوه قضاییه و بازجویی‌ها پایان گیرد، آزاد شده و به زندگی و دانشگاه برگردند.
سرسنگی با تاکید بر اینکه ما در دانشگاه تهران وظیفه خود می‌دانیم که نقش تربیتی‌مان را ایفا کنیم، خاطرنشان کرد: لذا در همین راستا با رایزنی و هماهنگی با قوه محترم قضاییه، در تلاش هستیم شرایطی ایجاد شود که احکام سنگین‌ شامل دانشجویانی که سابقه سوء‌قبلی ندارند، نشود. با عنایتی که رییس قوه قضاییه و نیز سایر مدیران این قوه و قضات محترم نسبت به دانشگاه و دانشجویان دارند، دانشجویان مورد اشاره، مشمول رحمت و رافت نظام شده و هرچه زودتر به درس و روال معمول و عادی زندگی برگردند.
او در پاسخ به این پرسش که آیا ادامه تجمعات اعتراضی دانشجویان‌ از جمله اجتماع روز گذشته دانشجویان دانشگاه امیرکبیر کار را برای رسیدگی به پرونده دانشجویان بازداشتی سخت‌تر و پیچیده‌تر نمی‌کند‌ گفت: همیشه گفته‌ایم که مطالبه‌گری، حق دانشجویان است که اظهارنظر کرده و حرف‌شان را به گوش مسوولان برسانند. حق دارند نسبت به نقصان‌های موجود در کشور حتی انتقاد کنند‌، اما همه اینها باید از راه‌های قانونی صورت بگیرد.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران ادامه داد: اگر ما واقعا می‌خواهیم با یک حرکت اصلاح‌گرایانه به حل مشکلات جامعه کمک کنیم، نباید این کار را با قانون‌گریزی و هنجارشکنی انجام دهیم. لذا توصیه ما همواره بر این است که دانشجویان عزیز، اگر می‌خواهند تجمع، اعتراض یا انتقادی داشته باشند و حرف‌شان را به مسوولان برسانند، آن را از مجاری قانونی پیگیری کنند.
سرسنگی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است دانشجویان بیشتری برای ادای توضیحات به قوه قضاییه فراخوانده شوند گفت: ما از محتوای پرونده‌ها اطلاع نداریم و در اختیار مراجع امنیتی و قضایی است‌ لذا طبیعتا اگر قوه قضاییه و نهادهای امنیتی احساس کنند که نیاز است افراد دیگری نیز مورد بازجویی قرار گیرند، آنها را احضار خواهند کرد، ولی ما بسیار امیدوار هستیم که این دستگیری‌ها به حداقل برسد، چرا‌که معتقدیم‌ می‌شود با دانشجویان به گونه‌ای برخورد کرد که اگر خطایی هم مرتکب شده‌اند، متوجه خطایشان بشوند و در واقع به گونه‌ای عمل نشود که خدای نکرده، برایشان سابقه سوئی ایجاد شود.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.