سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - Tuesday 19 February 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

انتخابات مهمترین اتفاق سال ۹۶ بود

iran-emrooz.net | Tue, 13.03.2018, 9:08

فرارو- محمدصادق جوادی حصار، تحلیلگر سیاسی با اشاره به اتفاقات مثبت و ناگوار سال ۹۶ پیروزی ائتلاف ایران سوریه و روسیه در برابر داعش را از مهمترین اتفاقات سال گذشته می‌داند. این فعال سیاسی به فرارو می‌گوید: یکی از اتفاقات خوب و موفقیت آمیز پیروزی مردم عراق، مدافعان حرم و اتحاد ایران سوریه و روسیه در زمین گیر کردن داعش بود. این اتفاق نه تنها برای ایران بلکه برای منطقه اتفاق مهمی بود.

او ادامه می‌دهد: اتفاق بزرگ دیگری که اهمیتش بیشتر از پیروزی بر داعش بود، انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی مجدد آقای روحانی در آن بود. تقریبا منتقدین دولت و مخالفان جریان‌های اصلاحی عزم خود را جزم کرده بودند که سفره مباحث اصلاحی و رفتار‌های اعتدالی در کشور را جمع کنند و پرونده ریاست جمهوری آقای روحانی را در این دوره ببندند. اما مردم با علم به همه کاستی‌ها، ضعف‌ها، ناتوانی‌ها و عقب افتادگی‌های ناشی از اعمال قدرت خارجی و داخلی در برابر دولت بار دیگر به آقای روحانی رای دادند.

جوادی حصار با اشاره به فعالیت‌های ایران در سیاست خارجی خود می‌گوید: ادامه رفتار دولت‌های طرف مقابل ایران یعنی اروپایی‌ها، چین و روسیه به رغم همه فشار‌های آمریکا مساله امیدآفرینی بود. اینکه ایران توانسته برجام را آنقدر هوشمندانه به امضا برساند که آمریکایی‌ها نتوانند با وجود غیرمتعهد شناخته شدن، خدشه‌ای به برجام وارد کنند و بقیه کشور‌ها آمریکا را همراهی نکنند از مسائل امیدوارکننده سال گذشته بود.

این فعال سیاسی با اشاره به برخی حوادث غیرمترقبه مانند زلزله کرمانشاه و سقوط هواپیمای تهران - یاسوج ادامه می‌دهد: حوادث تلخی مثل زلزله کرمانشاه، بسیار تلخ بود، اما از زاویه دیگر به خاطر حضور مردمی و نهاد‌های غیردولتی در امدادرسانی، و همراهی با مردم یک جلوه صمیمانه‌ای را از مردم ایران در همراهی و همدردی حل مسائل نشان داد. حادثه سقوط هواپیمای تهران یاسوج هم که اخیرا اتفاق افتاد بسیار تلخ بود. اماخدا را شکر می‌کنیم که با همه مشکلاتی که کشور دارد باز هم مردم همدلی، همراهی و هماهنگی خود را در کنار یکدیگر حفظ کردند.
انتخابات مهمترین اتفاق سال ۹۶ بود

این تحلیل گر مسائل سیاسی با اشاره به اعتراضات خیابانی دی ماه ۹۶ می‌گوید: مساله اعتراضات از عوارض فشار‌های بین المللی بود. ایران مسیری را انتخاب کرده و آن را طی می‌کند. مخالفین دولت آقای روحانی هم با فشار خود تلاش می‌کنند که این مسیر را تغییر داده، دولت را از راهی که رفته برگردانند و ملت را از انتخابی که کرده است پشیمان کند. فشار‌های اقتصادی، ادامه تحریم ها، ادامه نابسامانی‌های بانکی، هم دیگر ابعادی هستند که در اعتراضات دی ماه دست به دست هم دادند.

جوادی حصار با بیان اینکه مخالفان دولت در اقصی نقاط کشور و در ابعاد مختلف زندگی مردم پمپاژ ناامیدی می‌کنند اداممه می‌دهد: بالاخره این فعالیت‌ها از یک جا سردر می‌آورد. این باعث می‌شود که مردم بعد از چندین و چند بار مواجهات مدنی و مسالمت آمیز برای احقاق حقوق خودشان و استیفای حقوق معوق شان، صدایشان بلند شود و معترض شوند. البته این قبیل موضوعات در جوامع در حال گذار طبیعی است. کسانی که سن آن‌ها یاری می‌کند شاهد این گونه مسائل در کشور‌های دیگری که مسیر خود را انتخاب کرده بوده‌اند. ما در روز‌های جوانی و ایام دانشجویی شاهد از تلویزیون تظاهرات‌های خیابانی و درگیری‌های پلیس با مردم در کره جنوبی بودیم. به این ترتیب کشور‌هایی که برای رسیدن به اهداف خود پروسه‌هایی را طی می‌کنند، در مسیرشان با مشکلات این چنینی رو به رو هستند.

این فعال سیاسی می‌گوید: دولت باید در این زمینه هوشیارانه عمل کند، ملت هم همدل باشند و نگذارند که دامنه این مسائل گسترده‌تر از قبل شود. اعتراضات دی ماه با همه تلخی‌ها و ناگوارا، می‌توانست هشداری به دولت و حاکمیت باشد که به صدای مردم زودتر از زمانی که باید بشنوند گوش دهند. امیدواریم این حوادث لرزه‌های عمیق‌تر و مخربی در پی نداشته باشد و مسئولان هم توانسته باشند به پیش بینی‌های لازم دست زده و معضلات را شناسایی کنند.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.