شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - Saturday 17 November 2018
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بازداشت محمد رضا هاشمی نبی در فرودگاه بعد از بازگشت به ایران

iran-emrooz.net | Wed, 07.02.2018, 10:10

مادر محمدرضا هاشمی نبی، متولد سال ۴۷، شهروند ایرانی و مقیم بریتانیا که پس از بازگشت به ایران در سوم دی ماه ۹۵ در فرودگاه امام خمینی توسط ماموران سپاه پاسداران بازداشت و تاکنون در بند دو الف زندان اوین به سر می‌برد به کمپین حقوق بشر در ایران گفت فرزندش تاکنون به شکل غیرقانونی در بازداشت موقت نگه داشته شده و قاضی ابوالقاسم صلواتی با تعیین وکیل انتخابی او نیز تاکنون مخالفت کرده است.

آمنه حیدری مادر محمدرضا هاشمی نبی که جانباز دوران جنگ عراق و ایران نیز هست به کمپین گفت: «فرزندم حدود ۱۳ سال پیش به همراه همسر و سه فرزندش به انگلیس رفت تا آنجا بچه‌هایش درس بخوانند و زندگی بهتری داشته باشند. محمدرضا روز سوم دی ماه سال گذشته برای دیدن پدرش به ایران آمد. پدرش دچار سرطان شده بود و محمدرضا می‌خواست تا او را ببیند. ولی در همان فرودگاه امام خمینی بازداشتش کردند و از آن زمان تاکنون در بند دو الف سپاه پاسداران در زندان اوین است.»

مادر این زندانی جانباز در ادامه گفت: «کمی بعد از بازداشت برایش قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی صادر کردند که پدرش آن را تهیه کرد اما متاسفانه بازجویانش با آن موافقت نکرده و جلوی آزادی او را با قرار وثیقه گرفتند. دو ماه بعد در اسفند ماه پدر محمدرضا از سرطان فوت کرد.»

مادر محمدرضا هاشمی نبی در  پاسخ به این سوال که او به چه اتهامی بازداشت شده به کمپین گفت: «تا مدت‌ها به او اجازه وکیل گرفتن نمی‌دادند. بعد هم قاضی صلواتی با وکیلی که پسرم معرفی کرد تا از او دفاع کند موافقت نکرد. گفت باید وکیلش مورد تایید قوه قضاییه باشد. بعدتر وکیل دیگری انتخاب شد اما وکیل جدید هم تاکنون نتوانسته پرونده را بخواند. ما از اتهامات به طور رسمی اطلاعی نداریم اما غیررسمی شنیدیم که اتهامش اقدام علیه امنیت ملی از طرق همکاری با گروه یا جمعیت‌های خارج کشور است.»

آمنه حیدری با انتقاد از این اتهام گفت: «این اتهام اصلا صحت ندارد. پسرم عضو هیچ گروهی نبوده و نیست. چطور ممکن است کسی که به خاطر امنیت مردم جانش را کف دستش می‌گیرد و جانباز می‌شود مرتکب اقدامی علیه امنیت کشورش شود. پدر مرحومش هم تمام عمرش را در نیروی انتظامی گذراند تا بازنشسته شد. او هم برای امنیت و آسایش مردم خدمت کرد. چنین اتهامی به فرزندم و خانواده ما نمی‌چسبد.»

خانم حیدری پس از گذشت ۱۴ ماه از زندانی شدن پسرش در خصوص در خواست از مقامات قضایی گفت: «ما انتظار آزادی محمدرضا و یا تشکیل دادگاهی عادل و منصف با حضور وکیل انتخابی از سوی محمدرضا و نه تحمیل شده از سوی قاضی پرونده را درخواست داریم.»

مادر این زندانی طی نامه‌ای به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی و غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۹۶ با برشمردن موارد غیرقانونی خواستار آزادی فرزندش شده است.

متن کامل نامه به رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس را در زیر بخوانید:

جناب آقای داود محمدی ریاست محترم کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام

باستحضار میرساند اینجانب آمنه حیدری مادر محمد رضا هاشمی نبی دانشجوی رزمنده وجانباز در زمان جنگ هستم. فکر نمی‌کردم روزی در ایام دهه فجرانقلاب  و سالروز ورود امام خمینی به میهن، روزی در مورد آزادی فرزند رزمنده خود که برای دیدار با پدر بیمار سرطانی خود (مرحوم یوسف هاشمی بازنشسته نیروی انتظامی) به میهن‌اش بازگشت شکایت نامه بنویسم!!! .میهنی که فرزندم برای دفاع از آن مدتهای طولانی به جبهه رفته و بخاطرش جانباز شده است. میهنی که پدر مرحوم اش یک عمر تا بازنشستگی در راه حفظ امنیت مردم آن با جان ودل خدمت کرد. قریب به ۱۴ ماه قبل فرزندم با شنیدن بیماری سرطان پدرش برای رسیدگی به وی و گذراندن مدت زمانی با او به کشور بازگشت ولی متاسفانه در بدو ورود به وطنش در فرودگاه امام خمینی بازداشت شد و بیش از یکسال است که در بند زندان اوین (۲ الف سپاه) در بازداشت بسر می‌برد. سال گذشته دو بار از طریق تلفن به پدر بیمارش که روزهای آخر عمرش را سپری میکرد اعلام کردند که ایشان با قید وثیقه آزاد است و آن مرحوم وثیقه ای را ازطریق دادسرا تودیع نمود ولی نهایتا به دلیل فشارهای بازجویان مانع آزادی ایشان شدند و پدر از جلوی زندان بدون فرزندش بازگشت و با کمال تاسف چشم به در از دنیا رفت و اینجانب همچنان در انتظار فرزندم  که قیم و سرپرست ام محسوب میشود با فشار واسترس فراوان بسر می‌برم. از طرفی، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست آقای صلواتی مانع ورود هر وکیل انتخابی فرزندم به پرونده میشود و  با ارجاع وکلای انتخابی فرزندم به قوه قضائیه برای گرفتن تاییدیه، اصرار  به تن دادن به  وکیل تشریفاتی در پرونده دارد. فرزندم به دلیل عدم مجوز حضور وکیل منتخب خود که حق قانونی اوست، دادگاه را ترک کرده است.  این در حالیست که با توجه به ماده ۲۴۲ قانون کیفری، بازداشت ایشان بیش از یکسال غیر قانونی محسوب میگردد.

متاسفانه مراجعات مکرر به دادگاه انقلاب و بخش های مختلف قوه قضائیه تاکنون نتیجه ای نداشته است برغم وعده‌های مختلف و اینکه حدود ۱۴ ماه سکوت کرده و اجازه انتشار خبر به رسانه ها ندادیم.

لذا خواهشمند است طبق اصل ۹۰ اصل قانون اساسی، در خصوص آزادی فرزندم وقیم وسرپرست اینجانب ونیز کمک به قبول وکیل انتخابی فرزندم که وکیل رسمی دادگستری می باشد مساعدت لازم به عمل آید.

با احترام آمنه حیدری، مادر محمد رضا هاشمی نبی، در بند ۲ الف زندان اوین
۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۶Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.