سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - Tuesday 23 October 2018
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

هزینه ۱۰ میلیاردی اجاره کمپ برای تیم ملی ایران

iran-emrooz.net | Sun, 03.12.2017, 9:54

روزنامه شرق

کمپ باکوفکا سالن بدن‌سازی و همچنین استخر و سونا هم دارد که همگی در کنار هم باعث شده تا تبدیل به یکی از بهترین کمپ‌های ممکن برای جام جهانی شود. هر چند اقامت در این کمپ برای تیم ملی ایران ١٠ میلیارد تومان هم آب خورده است.
بعد از بازی با روسیه، مشغول بررسی کمپ‌های تمرینی برای تعیین محل اسکان تیم ملی بودم و اگر مشکل خاصی پیش نیاید، ما در کمپ کالوگا اسکان خواهیم داشت.» این بخشی از صحبت‌های کارلوس کی‌روش، سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران با «مچ تی‌وی» روسیه بود؛ زمانی که هنوز نه خبری از رقبای احتمالی ایران در جام جهانی بود و نه این که حتی قرعه‌کشی صورت گرفته بود.
در آن برهه، هیچکدام از مسئولان رسمی روسیه هم نمی‌توانستند درباره کمپ‌های تمرینی تیم‌های حاضر در جام جهانی صحبت کنند؛ چون طبق قانون آنها باید بعد از انجام مراسم قرعه‌کشی صحبت و تأیید می‌کردند که چه تیمی کدام کمپ را انتخاب کرده است.
البته همان «کالوگا» هم دومین کمپ احتمالی تیم ملی بود؛ چون پیش‌ از‌ آن به ‌خاطر حضور سردار آزمون در تیم روبین کازان عنوان شد که ایران به کمپ تمرینی کازان خواهد رفت ولی کی‌روش به دلیل این که از تیم ملی ایران در این شهر استقبال خوبی نشده بود، بی‌خیال آن تصمیم شد.
به‌ هر حال پیش از مراسم قرعه‌کشی مرحله گروهی جام جهانی کمپ تمرینی کالوگا برای ایران در نظر گرفته شد؛ این کمپ در منطقه‌ای کم‌جمعیت در جنوب‌ غربی مسکو بود که با پایتخت روسیه ١٦٠ کیلومتر فاصله داشت اما حالا کمپ تازه تیم ملی در غرب شهر مسکو در نظر گرفته شده؛ با این تفاوت که ١٥٤ کیلومتر نزدیک‌تر شده است! داستان درباره کمپ تمرینی «باکوفکا» است؛ کمپ اختصاصی باشگاه لوکوموتیو مسکو که در فاصله شش‌کیلومتری غرب مسکو واقع شده و قرار است در طول جام جهانی در اختیار تیم ملی ایران باشد.
نبود ایتالیا و فرصت‌طلبی ایران
کمپ باکوفکا از مدت‌ها قبل با رایزنی مسئولان تیم ملی ایتالیا قرار شده بود در اختیار لاجوردی‌پوشان قرار بگیرد. با این‌ حال ناکامی هم‌تیمی‌های بوفون در راه رسیدن به جام جهانی این فرصت را در اختیار کی‌روش و فدراسیون فوتبال ایران گذاشت تا خیلی سریع وارد میدان شوند و این کمپ مجهز را مال خود کنند. باکوفکا که یکی از ١٧ کمپ مسکو برای میزبانی از تیم‌های حاضر در جام جهانی است، درست مثل کالوگا در منطقه‌ای آرام واقع شده و اهالی این منطقه به زور جمعیت‌شان به ٢٠٠ هزار نفر می‌رسد.
خوش‌آب‌وهوا و سرسبز
باکوفکا مدت‌هاست در اختیار تیم لوکوموتیو مسکو قرار دارد. این کمپ البته یکی، دو بار هم بازسازی شده و حالا تقریبا ایده‌آل‌ترین شرایطش را دارد. اصلی‌ترین بازسازی که روی این کمپ صورت گرفت، مربوط به سال ٢٠٠٠ بود که کاملا آن را دگرگون و تبدیل به کمپ مدرن فوتبال کرد. البته آن زمان این کمپ در منطقه‌ای جنگلی بود؛ حتی تا همین پنج سال پیش هم اگر سری به این کمپ‌ زده می‌شد، در میان انبوهی از درختان پنهان ‌شده بود ولی ساخت‌وسازهای بیشتر و مدرن‌ترشدن این کمپ باعث شد از حجم درختان اطراف این کمپ کاسته شود. با‌ وجود‌ این هنوز کمپ باکوفکا در میان درختان متعددی واقع شده و منظره سرسبزی که به خود می‌گیرد، به زیبایی‌های این کمپ می‌افزاید؛ به‌ ویژه در تابستان که آب‌وهوای بسیار مناسبی هم بر این منطقه حاکم می‌شود.
امکانات کمپ تیم ملی
مهم‌ترین دغدغه‌ای که کی‌روش برای کمپ تیم ملی داشته، آرامش فضای کمپ بوده که این مورد را باکوفکا دارد؛ ضمن این که زمین چمن تمرین این کمپ هم کیفیت بالایی دارد و می‌تواند نیازهای کی‌روش را برطرف کند. ساختمان اصلی این کمپ هم مدرن شده و سه‌طبقه است؛ اتاق‌های چوبی که برای استراحت بازیکنان در نظر گرفته شده، به ریکاوری بهتر آنها کمک می‌کند. در طبقه دوم هم سالن ناهارخوری تعبیه شده و میز بیلیارد هم برای اوقات فراغت بازیکنان در طبقه همکف قرار داده شده است. علاوه بر این موارد، این کمپ سالن بدن‌سازی و همچنین استخر و سونا هم دارد که همگی در کنار هم باعث شده تا تبدیل به یکی از بهترین کمپ‌های ممکن برای جام جهانی شود.
هر چند اقامت در این کمپ برای تیم ملی ایران ١٠ میلیارد تومان هم آب خورده است. این مورد را روز گذشته مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال، تأیید کرد و گفت: «این کمپ را که برای اقامت تقریبا یک‌ ماهه در مسکو گرفتیم، ١٠ میلیارد تومان هزینه دارد.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.