چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - Wednesday 14 November 2018
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

تلاش فراكسیون امید برای دیدار با محصورین

iran-emrooz.net | Thu, 30.11.2017, 9:25

اعتماد: روز گذشته نشست محمدرضا عارف در فراكسیون امید مجلس دهم برگزار شد. رییس فراكسیون امید سخنان خود را با تبریك به مناسبت فرارسیدن روز مجلس و هفته بسیج و همچنین با ابراز همدردی با زلزله‌زدگان كرمانشاه و سایر مناطق غربی كشور آغاز كرد و در ادامه این نشست خبری به سوالات خبرنگاران در مورد اعضا و تعداد فراكسیون، كمیته حصر، وزرای روحانی و... پاسخ داد.

یكی از دغدغه‌های بدنه اجتماعی و فعالان اصلاح‌طلب پس از رای اعتماد به وزرای روحانی تعداد اعضای فراكسیون امید بود. پس از رای اعتماد به كابینه انتقادات نسبت به عملكرد فراكسیون امید بالا گرفت و برخی اعضا را به عدم تبعیت از تشكیلات متهم كردند. در جریان این اتفاقات و حواشی خواست اجتماعی شكل گرفت مبنی بر اینكه تعداد دقیق اعضای فراكسیون مشخص شود تا سره از ناسره مشخص شود.

در همین راستا دیروز عارف در نشست خبری با این پرسش مواجه شد كه چرا در جریان رای‌گیری برای ریاست مجلس تنها ۱۰۳ نفر به او به عنوان نماینده اصلاح‌طلبان در مجلس رای دادند در صورتی كه تعداد بیشتری تحت لوای لیست امید به مجلس راه یافتند. عارف در پاسخ به این سوال گفت كه نباید روی مسائل اینچنینی حساس شد اما تاكید كرد كه انتشار لیست اعضای فعلی اصلاح‌طلب مجلس در برنامه فراكسیون است. او البته تایید كرد كه به عنوان رییس شورای عالی سیاستگذاری افرادی را برای حضور در لیست تایید كرده كه می‌دانسته در مجلس با اصلاح‌طلبان نخواهند بود با این حال شرایط زمانی اینگونه ایجاب می‌كرد.

او دهه ۹۰ را دهه حل مسائل و كاهش مشكلات مسائل مربوط به جریان اصلاحات توصیف كرد و گفت: «ابتدا مطرح شد كه ۱۵۰ یا ۱۶۰ نفر عضو اصلاح‌طلبان هستند كه بخشی از آن خوش‌بینی بود اما اگر ما بخواهیم مبنا را همان ۱۰۳ نفر بگذاریم شاید خیلی منطقی نباشد. ما در آینده نزدیك اسامی فراكسیون امید را منتشر خواهیم كرد كه با رودربایستی نخواهند عضو شوند و با رضایت اعلام آمادگی كنند.»

كمیته گفت‌وگوی ملی و حصر
مهر ۹۵ احمد مازنی، نماینده عضو فراكسیون امید در نطق میان‌دستور به موضوع گفت‌وگوی ملی اشاره كرد. پس از این نطق بود كه برخی دیگر از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس نیز در این باره اظهارنظر كردند. همچنین پس از درگذشت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، حسین مرعشی، سخنگوی حزب كارگزاران سازندگی در گفت‌وگویی پیشنهاد داد كه اصلاح‌طلبان پس از هاشمی‌رفسنجانی برای گفت‌وگو و تعامل با رهبری پیشقدم شوند. این دو پیشنهاد البته چندان مورد اقبال جریان راست قرار نگرفت.

محمدرضا عارف در نشست دیروز توضیح داد كمیته گفت‌وگوی ملی فعال بوده و در این مدت نیز كار خود را با آرامش ادامه داده است. او البته تاكید كرد كه اصلاح‌طلبان عجله‌ای ندارند و امیدوارند كه مشكلات مرتفع شود.

عارف همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اقدامات و فعالیت كمیته رفع حصر این فراكسیون و اینكه اقدام صورت گرفته در این كمیته چه بوده است، توضیح داد كه فراكسیون امید ۷ كمیته تخصصی دارد و بنابر اولویت‌ها اقدامات از طریق این ۷ كمیته پیگیری می‌شود. همچنین در مقاطع خاص نیز كمیته‌هایی به صورت موردی تشكیل می‌شود، كمیته بحران در حاشیه زلزله كرمانشاه از این دست بوده است. همچنین در مورد برخی مسائل سیاسی و اجتماعی مثل برخوردهایی كه بعضا با دانشجویان صورت می‌گیرد كمیته‌هایی تشكیل داده می‌شود كه البته فراكسیون چندان تمایلی به رسانه‌ای شدن اقدامات آن ندارد.

عارف تاكید كرد: «مساله حصر نیز یكی از مطالبات بخشی از جوانان و جامعه ما است و تلاش داریم این مساله هر چه سریع‌تر به نفع منافع ملی حل و فصل شود و در فراكسیون نیز از طریق كمیته رفع حصر پیگیری‌هایی داشتیم اما بنای كار این است كه موضوعی رسانه‌ای نشود و بنده نیز متعهدم.»
البته محمدرضا عارف به بخش كوچكی از اقدامات كمیته حصر اشاره كرد و توضیح داد كه الگوی منطقی كه در مورد حصر قابلیت اجرایی داشته ملاقات‌هایی برای محصورین بوده است. عارف خبر داد كه برای كروبی سه ملاقات مشخص شد كه دو مورد از این ملاقات‌ها انجام شده است و ملاقات سوم نیز در آینده نزدیك انجام می‌شود.

عارف همچنین تاكید كرد كه همین الگو برای میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نیز دنبال خواهد شد و اصرار بر این است كه این مساله به طور جدی با محوریت شورای عالی امنیت ملی طرح و دنبال شده تا این مشكل حل شود. اما سوالی كه پس از ملاقات مجتبی ذوالنور (نماینده اصولگرای قم) مطرح شد این بود كه چه معیاری برای ملاقات‌كنندگان وجود دارد و اینكه آیا این ملاقات هم در راستای اهداف كمیته حصر فراكسیون امید بوده است؟
عارف به این سوال اینگونه پاسخ داد كه این ملاقات نیز در همین راستا انجام شده و از طریق كمیته رفع حصر فراكسیون امید دنبال شد. این ملاقات نیز در همین راستا بوده كه البته بنده پس از ملاقات به صورت خصوصی با آقای ذوالنور صحبت نكردم اما آنچنان كه از دوستان شنیدم بسیار راضی بوده‌اند. آقای ذوالنور هم بسیار علاقه‌مند بود. پس از جلساتی كه با دوستان داشتیم مشاركت جدی داشت و مهم‌تر اینكه نگاه ما به این مساله نگاهی ملی است و نمی‌خواهیم بگوییم كه این مساله لزوما از طریق فراكسیون امید حل شده یا می‌شود بلكه می‌خواهیم بگوییم دنبال‌كنندگان این مساله به منافع ملی، نه جریانی، توجه دارند كه این مساله بسیار ارزشمند است.

یكی دیگر از مباحثی كه در این نشست مطرح شد ممنوعیت‌های ایجاد شده علیه رییس دولت اصلاحات بود. عارف در پاسخ به این سوال كه فراكسیون امید چه اقداماتی در مورد شرایط مربوط به سید محمد خاتمی انجام داده است، گفت: آقای خاتمی شخصیت وارسته‌ای دارد و خدماتی را از موضع دغدغه‌مندی انجام داده است اما اكنون وقتی در مجلس هم صحبت می‌كنیم عملكرد و نگاه ایشان را تحسین می‌كنند. باید ببینند كه دولت اصلاحات با محوریت آقای خاتمی چه خدماتی را انجام داده است. تعداد ۸۴ نفر از نمایندگان این موضوع را به رییس‌جمهور تذكر دادند و آنچه به ما گفته شد چیز جدیدی نبود. چرا باید در این شرایط برای خاتمی محدودیت‌هایی ایجاد شود؟ این مساله هم در حال پیگیری است و امیدواریم هر چه سریع‌تر آن را حل كنند.»

اولویت انتخابات ۹۸ است نه ۱۴۰۰

رییس فراكسیون امید در بخش دیگری از این نشست خبری در مورد انتخاب و معرفی وزرای روحانی به مجلس و همچنین احتمال كاندیداتوری اسحاق جهانگیری در انتخابات ۱۴۰۰ صحبت كرد. عارف معتقد است كه اصولگرایان باید بیشتر از اصلاح‌طلبان از این انتخاب‌ها راضی باشند اما كماكان موضع فراكسیون امید و اصلاح‌طلبان همان موضع حمایتی است. او همچنین طرح بحث كاندیداتوری جهانگیری برای انتخابات ۱۴۰۰ را زودهنگام خواند و گفت، فعلا انتخابات مجلس در سال ۹۸ اولویت شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان است. بحث دیگری كه در این نشست مطرح شد حضور محمود احمدی‌نژاد در مجمع تشخیص مصلحت نظام بود.

عارف به این سوال پاسخ داد كه آیا در مجمع بحثی در مورد اقدامات اخیر ایشان انجام شده یا اصولگرایان مجمع در مقابل احمدی‌نژاد سكوت كرده‌اند؟ عارف معتقد بود كه اصولگرایان باید بگویند چرا در قبال اعمال فردی او را در گذشته تا عرش بالا برده‌اند و به جایگاه خدایی رساندند اما حالا سكوت كردند. او همچنین توضیح داد كه در گذشته بحث‌هایی در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح می‌شد و از احمدی‌نژاد خوب می‌گفتند تا خاتمی را بكوبند اما امروز جایگاه خاتمی را در چند سال گذشته نگاه كنید كه چقدر رفیع‌‌تر شده است. او البته خبر داد كه در مجمع بحث‌هایی صورت گرفت و یكی از اعضا به احمدی‌نژاد در این رابطه تذكری داد كه البته احمدی‌نژاد پاسخی به این تذكر نداده ‌است.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.