پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - Thursday 18 October 2018
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

رایزنی فراکسیون امید با رئیس ‌قوه قضائیه درباره حصر

iran-emrooz.net | Wed, 08.11.2017, 9:04

همه از گشایش در فرایند رفع حصر سخن می‌گویند. روز گذشته اعضای کمیته حصر فراکسیون امید به دیدار آیت‌الله آملی‌لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، رفته و ملاقات خود را امیدوارکننده توصیف کرده‌اند.
غلامرضا حیدری، از اعضای این کمیته، به ایسنا گفته است: «روز سه‌شنبه همراه جمعی از اعضای کمیته حصر فراکسیون امید با آیت‌الله آملی‌لاریجانی درباره موضوع حصر دیدار کردیم. او این دیدار را خوب و امیدوارکننده برای کاهش محدودیت‌ها برای محصوران توصیف کرد».
پیش‌تر محمدرضا تابش در‌همین‌باره گفته بود احتمال دارد کمیته رفع حصر هفته آینده با آیت‌الله آملی‌لاریجانی دیدار کنند؛ اما این دیدار روز گذشته برگزار شد. تابش البته گفته بود این کمیته بناست دیدارهایی را با رؤسای سه قوه برگزار کند که بر این اساس، اولین دیدار برگزار شده است.
در همین حال، مصطفی کواکبیان، از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس، نیز در نشست «مطالبه‌گری و آرمان‌خواهی دانشجو» در جمع دانشجویان دانشگاه فرهنگیان هرمزگان به موضوع حصر اشاره کرده و گفت ...«خوشبختانه برای وضعیت محصوران تسهیلاتی در نظر گرفته ‌شده و رفع تدریجی حصر با فراهم‌شدن شرایط لازم در حال انجام است و خانواده آنها در حال بازدید از محصوران هستند و به‌طورکلی این روند فرجام خوبی دارد».
قبلا علی مطهری هم در یادداشتی درباره ایجاد گشایش در ماجرای حصر سخن گفته بود: «به نظر می‌رسد شرایط جدیدی برای آقایان میرحسین موسوی، مهدی کروبی و خانم رهنورد به وجود آمده و ملاقات‌های اخیر با آنها نشان می‌دهد گشایشی در وضعیت آنها حاصل شده و بنا دارند قدری فضا را باز و شرایط جدیدی ایجاد کنند. امیدوارم این وضعیت ادامه یابد و به‌تدریج حصر خانگی از بین برود؛ البته ما از مسئولانی که این تصمیم را گرفته‌اند، تشکر می‌کنیم؛ چراکه این کار در شرایط موجود کشور می‌تواند به وحدت ملی کمک کند...».
محمدرضا تابش، دیگر نماینده مجلس، نیز در‌این‌باره گفته بود: «... در امر حصر پیشرفت‌هایی را شاهد بوده‌ایم و من خوش‌بینم که مجموعه نظام می‌خواهد این مسئله حل‌وفصل شود. ما باید با ابزار‌های قانونی، گفت‌وگو، تعامل و مذاکره کار را پیش ببریم. از مسائلی که می‌تواند اصل قضیه را تحت‌الشعاع قرار دهد، خودداری کنیم».
او ادامه داد: «ملاقات‌هایی با آقای موسوی و کروبی انجام شده است؛ اما اینکه می‌گویند خواست آقای کروبی این بوده که افرادی غیر از خانواده به دیدارش بروند، نمی‌تواند درست باشد. به احتمال زیاد این خواست نظام بوده که افرادی با ایشان دیدار کنند. گشایش‌هایی برای ملاقات‌های خانواده محصوران اتفاق افتاده است. همچنین خارج‌شدن نیروهای امنیتی از منزل آقای کروبی قدم مثبتی بود».
اشاره این نمایندگان به ملاقات‌هایی است که در روزهای گذشته محصوران با اعضای خانواده خود داشتند. این ملاقات‌ها پس از سخنان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، درباره حصر برقرار شد. به‌طوری‌که دو خواهر میرحسین موسوی روز جمعه گذشته بعد از سه ماه به دیدار او رفتند و اعضای خانواده هم قرار است جمعه این هفته با آنها ملاقات کنند.
فرزند شیخ مهدی کروبی هم از دیدار یکشنبه‌شب خود با پدرش خبر داده و گفته بود بعد از عمل جراحی قلب پدرش اعضای خانواده هر زمانی که بخواهند، می‌توانند به دیدار شیخ مهدی بروند. همچنین برخی افراد ازجمله اسماعیل دوستی، از اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، نیز در ٢٠ روز گذشته به ملاقات مهدی کروبی رفته‌اند.
ترتیب این ملاقات‌ها به روایت حسین کروبی به این شکل است که اسامی برخی افراد و زمان ملاقات آنها بعد از بررسی، انتخاب می‌شود.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.