پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - Thursday 18 October 2018
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

محمدرضا تابش: مجموعه نظام راغب به حل‌وفصل مسئله حصر است

iran-emrooz.net | Tue, 07.11.2017, 9:48

جماران: محمدرضا تابش، نماینده مجلس شورای اسلامی، درخصوص اعمال محدودیت‌های جدید رئیس دولت اصلاحات گفت: اعمال محدودیت‌های جدید تأیید می‌شود. تا پیش از این به طور موردی از ایشان می‌خواستند به محفل خاصی نروند و بنا بر ملاحظات خاصی ایشان قبول می‌کردند. اما اخیرا این اعمال محدودیت‌ها مکتوب و زمان‌دار شده است، یعنی موعد سه‌ماهه‌ای برای ایشان در نظر گرفته شد که از حضور در برخی محافل و مجالس منع شوند.

او در پاسخ به اینکه آیا حکم دادگاه به وی ابلاغ شده است یا خیر، گفت: ابلاغیه را که به ایشان تحویل نداده‌اند، اما حکم را به ایشان نشان داده‌‌اند که از طرف دادستان ویژه روحانیت تهران امضا شده است. تابش همچنین گفت: رئیس دولت اصلاحات هرگز به دادگاه احضار نشده و حکم به درخواست بعضی دستگاه‌ها صادر شده است.

حصر در واژگان آقای شمخانی معنای متفاوتی دارد
تابش همچنین درخصوص تلاش‌های فراکسیون امید  برای رفع حصر گفت: متعجبم که آقای شمخانی چطور گفتند حصری وجود ندارد، شاید در واژگان ایشان معنای حصر با آنچه ما می‌دانیم متفاوت است. به هر شکل در امر حصر پیشرفت‌هایی را شاهد بوده‌ایم و من خوش‌بینم که مجموعه نظام می‌خواهد این مسئله حل‌وفصل شود. ما باید با ابزار‌های قانونی، گفت‌وگو، تعامل و مذاکره کار را پیش ببریم. نسبت به مسائلی که می‌تواند اصل قضیه را تحت‌الشعاع قرار دهد، خودداری کنیم.

او ادامه داد: ملاقات‌های آقای موسوی و کروبی انجام شده است. اما اینکه می‌گویند خواست آقای کروبی این بوده که افرادی غیر از خانواده به دیدارش بروند، نمی‌تواند درست باشد. به احتمال زیاد این خواست نظام بوده که افرادی با ایشان دیدار کنند. گشایش‌هایی برای ملاقات‌های خانواده محصوران اتفاق افتاده است. همچنین خارج‌شدن نیروهای امنیتی از منزل آقای کروبی قدم مثبتی بود.

تابش اضافه کرد: ما کمیته‌ای در مجلس تشکیل داده و اقداماتی را در این زمینه انجام می‌دهیم. ان‌شاءالله در هفته آینده نیز ملاقاتی را با آیت‌الله آملی‌لاریجانی خواهیم داشت تا به گشایشی دست پیدا کنیم. ملاقات با سران سه قوه در دستور کار ماست و به رفع حصر امیدواریم.

لیست اعضای واقعی  امید با تأخیر منتشر خواهد شد
این نماینده مجلس درخصوص معرفی اعضای واقعی لیست امید نیز گفت: بنا بر ملاحظاتی، انتشار لیست امید را به تأخیر انداخته‌ایم، چراکه عده زیادی قبل از انتخابات اعلام کرده بودند که در فراکسیون امید فعالیت خواهند کرد، اما هنگام ورود به مجلس، ریزشی رخ داد. اما به واسطه اعمال محدودیت‌ها و فشار‌ها رویه محافظه‌کاری در برخی به وجود آمد. ما نیز نخواستیم دوستانمان را در معذوریت قرار دهیم، اگرچه اخلاق ایجاب می‌کند انسان به تعهدات خود پایبند باشد. مجموع این عوامل موجب تأخیر در انتشار لیست امید شد، اما در آینده این لیست منتشر خواهد شد.

حاکمیت به بانک مرکزی کمک کند
تابش در ادامه با اشاره به جریانات پیش‌آمده برای مؤسسات مالی و اعتباری گفت: این پدیده میمون و مبارکی است که بانک مرکزی به ساماندهی این مؤسسات اهتمام ورزیده است. بستر قانون‌گریزی در صدور مجوز توسط وزارت تعاون در دولت سابق شکل گرفته بود و بانک مرکزی نیز نظارت کافی بر این امر نداشت. تعدادی از بانک‌های وابسته به برخی نهاد‌ها قوانین را به درستی اجرا نمی‌کردند. اینکه حاکمیت به جایی رسید که این مؤسسات را ساماندهی کند، کار قابل تقدیری است.

او ادامه داد: اما بانک مرکزی باید در نظارت بر بانک‌ها فعال‌تر عمل کند و مجموعه حاکمیت باید از این عملکرد پشتیبانی کند، تا بتوان بر این بحران فائق آمد و اعتماد مردم به بانک مرکزی احیا شود. در مسئله اخیر هم رهبری اختیار شرعی خود را به سران سه قوه تفویض کردند. سران قوا نیز برای رسیدگی جلسه گذاشتند، مجلس و دولت نیز اهتمام جدی‌تری برای حل موضوع دارند، خوشبختانه قوه قضائیه نیز اقدامات هماهنگی را انجام می‌دهد. مجموع این عوامل موجب شده است جو امیدوارانه‌ای به وجود آید. البته زمان‌بر است و نباید انتظار داشت این مسئله خیلی زود حل‌وفصل شود.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.