پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - Thursday 18 October 2018
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

دعوت حزب اتحاد ملت از دولت برای برآوردن انتظارهای بحق دانشگاهیان

iran-emrooz.net | Sun, 05.11.2017, 22:06

امتداد:  حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در باره انتخاب وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و انتظارات جامعه دانشگاهی و سیاسی کشور از دولت بیانیه‌ای صادر کرد. به گزارش امتداد در بخشی از این بیانیه آمده است: “از نظر حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، دانشگاه نهاد پیشران توسعه همه جانبه کشور و مهم­‌ترین پایگاه پیشبرد دموکراسی، آزادی و اصلاحات است. دانشجویان و دانشگاهیان نشان داده­‌اند که از دیرباز نسبت به آرمان­‌های تاریخی و حقوق اساسی ملت حساس و فعال بوده­­‌اند و در تحولات بزرگ معاصر از انقلاب گرفته تا اصلاحات بیشترین نقش و مشارکت را داشته­‌اند. اعتماد نهاد دانشگاه، به شعارها و برنامه‌­های رئیس محترم جمهور در دو دوره انتخابات و حمایت بی­‌دریغ دانشگاهیان و دانشجویان از سیاست­های دولت که معمولا با هزینه­‌های سنگین سیاسی نیز همراه بوده است، شاهد این مدعاست.”

به گزارش امتداد متن این بیانیه به شرح زیر است:

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی انتخاب آقای دکتر منصور غلامی را به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تبریک گفته و برای ایشان در این مسئولیت مهم و خطیر آرزوی توفیق دارد. از نظر حزب، پیشینه اصلاح­‌طلبانه و رویکردها و برنامه‌های روشن­‌بینانه‌ی آقای دکتر غلامی می­‌تواند با اتکاء به همکاران توانمند و تحول­گرا در وزارت و مدیریت­‌های دانشگاهی و مشارکت دانشگاهیان و دانشجویان فعال در خروج نظام آموزش عالی از تنگناها و موانع کنونی موثر باشد.

حزب اتحاد با ضرورت توجه عملی به انتقادها و انتظاراتی که از سوی نهادها، شبکه­‌ها و تشکل­‌های دانشجویی، دانشگاهیان، فعالان سیاسی و رسانه­‌ها در هفته­‌ها و روزهای اخیر ابراز گردیده است، از اعلام سیاست گفت­ و گو با منتقدان توسط وزیر منتخب استقبال می­‌کند و حمایت همه اصلاح­‌طلبان را از این رویکرد و همکاری برای پیشبرد و تحقق برنامه­­‌های اعلام شده یادآور می­‌شود.

از نظر حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، دانشگاه نهاد پیشران توسعه همه جانبه کشور و مهم­‌ترین پایگاه پیشبرد دموکراسی، آزادی و اصلاحات است. دانشجویان و دانشگاهیان نشان داده­‌اند که از دیرباز نسبت به آرمان­‌های تاریخی و حقوق اساسی ملت حساس و فعال بوده­­‌اند و در تحولات بزرگ معاصر از انقلاب گرفته تا اصلاحات بیشترین نقش و مشارکت را داشته­‌اند. اعتماد نهاد دانشگاه، به شعارها و برنامه‌­های رئیس محترم جمهور در دو دوره انتخابات و حمایت بی­‌دریغ دانشگاهیان و دانشجویان از سیاست­های دولت که معمولا با هزینه­‌های سنگین سیاسی نیز همراه بوده است، شاهد این مدعاست. این سرمایه اجتماعی ارزنده را باید مدام قدر دانست و در مدیریت­‌های عالی کشور مورد اعتنا قرار داد. وجود خواسته­‌ها، انتظارات و رویکردهای اصلاح­‌طلبانه در دانشگاه و در میان دانشگاهیان و دانشجویان فرصتی مغتنم برای دولت، نظام و کشور است که در پرتو آن­ها می­‌توان به مهم­ترین مسائل و مشکلات جامعه با هزینه کمتر و بهره بیشتر پرداخت.

حزب اتحاد براساس همین ضرورت­‌ها و فرصت­‌ها لازم می­‌داند که هم دولت محترم و مسئولان دانشگاهی کشور را اکنون به تأمل در خواسته­‌ها و انتظارهای بحق دانشگاهیان و دانشجویان و تلاش عملی برای برآوردن آن­ها دعوت کند و هم از همه جریان­‌ها و نهادها و تشکل­‌های فعال سیاسی، صنفی، فرهنگی، علمی و اجتماعی فعال دانشگاه­‌ها بخواهد که با حسن ظن و اعتماد فضای جدیدی برای گفتگو و تفاهم با مدیریت کنونی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به وجود آورند.

از نظر حزب آن­چه اولویت دارد، تحقق وعده­‌ها، رویکردها و برنامه­‌هاست و برای پیشبرد این مهم باید بنا را بر هم‌نظری، همکاری و حمایت و در عین حال نظارت و نقد سازنده گذاشت.

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در این چارچوب مهم­ترین چالش­‌ها و ضرورت­‌های پیش روی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را که هم به توجه در سطوح دولتی و حاکمیتی و هم به همفکری و تلاش در سطوح مدنی و سیاسی نیازمند است، چنین می­‌داند:

1- تلاش برای بازگرداندن اختیارات، استقلال و یکپارچگی مدیریت علمی کشور به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و کاهش دخالت­‌های مختلف نهادهای موازی در تصمیم­‌گیری­‌های دانشگاهی.

2- انجام اصلاحات ساختاری در نظام آموزش عالی کشور به منظور بالا بردن کیفیت علمی و آموزشی در دانشگاه­‌ها و دستیابی به توسعه علمی در جامعه و بالا بردن سهم دانشگاه­‌ها و پژوهشگاه­‌های ایران در رتبه­‌بندی و فرایند تولید جهانی علم.

3- دفاع همه­‌جانبه از استقلال دانشگاه‌ها و تامین آزادی‌های آکادمیک برای پویایی مدیریت­‌های دانشگاهی و مسوؤلیت‌پذیری نهاد دانشگاه و حفظ منزلت نهاد دانشگاه.

4- پاسداری از حقوق و حرمت استادان و دانشجویان و جلوگیری از مداخله نهادهای غیر مرتبط با دانشگاه در ایجاد محدودیت و ممانعت از تحصیل برای دانشجویان مستقل و منتقد و گزینش و تدریس اعضای هیئت علمی مستقل و منتقد.

5- تحقق فضای امن و آزاد دانشگاهی برای مشارکت فعالانه و انتقادی دانشجویان و دانشگاهیان و ترمیم چهره‌ آسیب‌دیده‌ امنیتی دانشگاه در تراز برنامه­‌ها و وعده­‌های ریاست محترم جمهور.

6- تداوم اعطای مجوز به تشکل‌های دانشجویی و ایجاد توازن در دانشگاه‌ها به تناسب تنوع و تکثر موجود و حمایت تام و تمام از حق فعالیت همه تشکل‌ها در چهارچوب قانون و اهتمام بر شکل‌گیری اتحادیه‌‌های جدید دانشجویی به عنوان مرحله‌ای جدید از رشد فعالیت‌های دانشجویی.

7- ایستادگی در برابر کمیت­‌زدگی و کالایی شدن آموزش و دانش در دانشگاه‌­ها و تلاش برای افزایش سطح دسترسی عادلانه شهروندان به آموزش‌ عالی باکیفیت و رایگان بدون تبعیض جنسیتی و جغرافیایی و مقابله با روند فزاینده پولی شدن دانشگاه‌ها.

8- دفاع از نقش علوم انسانی و اجتماعی و هنر در دانشگاه‌­ها و حمایت از حضور و مشارکت مؤثر اندیشمندان و محققان و دانشجویان این حوزه‌­ها در اهتمام به مسائل اساسی و آسیب­‌های اجتماعی کشور.

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی با آرزوی سربلندی و نشاط برای جامعه دانشگاهی و استادان و دانشجویان و کارکنان همه دانشگاه­های کشور و موفقیت برای وزیر محترم و همکاران ایشان، مهم­ترین آسیب و خطر را برای نهاد دانشگاه، یأس و انفعال و نظاره­‌گری در سیاست­‌ورزی و کنشگری علمی، و برای جامعه و دولت و نظام کاهش سرمایه اجتماعی در میان دانشگاهیان و دانشجویان می‌­داند. حزب برای مقابله با پیدایش و رشد چنین وضع خطرباری، بر گفت­وگو و تفاهم ملی برای دفاع همه­‌جانبه از توسعه علمی، دانشگاه امن و مستقل و آزاد، و دانشگاهیان و دانشجویان انگیزه‌­مند و مدنی و فعال تأکید می­‌کند.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.