سه شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۷ - Tuesday 17 July 2018
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

حذف ۶۰۰ کد رشته دانشگاه‌آزاد

iran-emrooz.net | Mon, 11.09.2017, 8:22

شهروند:  اختلاف میان وزارت علوم و دانشگاه آزاد، دست آخر به حذف۶۰۰ کد رشته دانشگاه آزاد ختم شد. اختلافی که پس از جنجال حذف بیش از ٢٩٠٠ رشته محل های این دانشگاه از سوی وزارت علوم، گفته شد به تفاهم و توافق انجامیده است. تا اوایل تیرماه صحبت از حذف تنها ٣٩٩ کد رشته با توافق دانشگاه آزاد بود و حالا با افزایش تعداد رشته های حذفی به نظر می رسد، اختلافات به پایان رسیده است؛ البته به قیمت کاهش رشته های حذفی از ٢٩٠٠ به ٦٠٠ کد رشته.

سیدضیاء هاشمی، سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این خبر را اعلام کرد. او درباره بررسی کیفیت رشته‌ محل‌های دانشگاه آزاد در وزارت علوم به ایلنا گفت: «بررسی‌های وزارت علوم درخصوص کدرشته‌های دانشگاه آزاد به اتمام رسید و نتایج آن مشخص شده که منجر به اعلام نتیجه‌های دانشگاه آزاد شده است.»

به گفته او براساس این بررسی‌ها، تعدادی از کدرشته‌های دانشگاه آزاد حذف شدند، تعدادی از آن کدرشته‌ها به صورت مشروط پذیرفته شده و تعدادی نیز مورد تایید وزارت علوم قرار گرفتند. البته اینطور که هاشمی اعلام کرده، نکته مهم این است که این موضوع با توافق مسئولان دانشگاه آزاد بوده و آنها این موضوع را پذیرفته‌اند.

سرپرست وزارت علوم به این سوال که چه تعداد از کدرشته‌های دانشگاه آزاد توسط وزارت علوم مورد تایید قرار نگرفته و حذف شده است؟ چنین پاسخ داد: «حدود ۶۰۰ کدرشته حذف شده است که همه اینها براساس گفت‌وگوهای سازنده و مبتنی بر تفاهم انجام شده است.»

هاشمی در پاسخ به این سوال که آیا تغییراتی در سطوح عالی مدیریتی وزارت علوم و دانشگاه‌ها در این مدت خواهیم داشت؟ ادامه داد: «تعدادی از روسای دانشگاه‌ها که مدت احکام‌شان به پایان رسیده است، در رابطه با تمدید مسئولیت و ابقایشان اقداماتی انجام شده و برای دانشگاه‌هایی که قرار است؛ روسای آنها تغییر کند و رئیس جدید انتخاب شود، موضوع در دست بررسی است. با این وجود، تا این لحظه مورد خاصی برای تغییر وجود ندارد.»  پس از انتشار دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بود که مشخص شد بیش از دو هزار و ٩٠٠ کد رشته محل کارشناسی ارشد این دانشگاه حذف شده است؛ یعنی بیش از ٣٠ درصد ظرفیت مقطع کارشناسی این دانشگاه.

سازمان سنجش کشور، وابسته به وزارت علوم اعلام کرد صلاحیت علمی بیش از ۲۹۰۰ رشته محل کارشناسی ارشد را تایید نمی‌کند؛ رشته های مختلفی در نقاط مختلف ایران که حذف آن می توانست واحدهای دانشگاهی و کلاس ها را تعطیل کند. پس از این اتفاق اما علی‌اکبر ولایتی، رئیس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی ایران گفت که دانشگاه آزاد به اطلاعیه وزارت علوم توجهی ندارد و دانشجویان را ثبت‌نام می‌کند و به دانشجویان و استادان دانشگاه آزاد اطمینان داد که «حتی یک واحد دانشگاهی»هم تعطیل نخواهد شد.

این تصمیم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعتراض جمعی از استادان و مدیران این دانشگاه‌ها را به دنبال داشت. موضوع دیگر این حذف حداکثری البته بی‌خبری مسئولان دانشگاه آزاد از آنها بود، وزارت علوم به طور مستقل و بدون هماهنگی بنا داشت چنین تغییراتی را اعمال کند تا اینکه اعتراضات منجر به تغییر در تصمیمات شد.

در یکی از اظهار نظرها ولایتی، رئیس هیأت ا‌منای دانشگاه آزاد اسلامی در جمع خبرنگاران گفت:«طبق قانون بنا شده کدرشته‌ محل‌های دانشگاه آزاد در کمیته ٣ نفره‌ بررسی‌ شود و همکاری سازنده‌ای بین دانشگاه آزاد و وزارت علوم برقرار‌ شده و به نظر می‌رسد در این زمینه به تفاهم نزدیک شده‌ایم.»

او علاوه بر این گفت: «گمان نمی‌کنم در کدرشته‌ای دچار مشکل شویم‌ و همکاری بین دانشگاه آزاد و دولت دوازدهم‌ بیش از گذشته خواهد بود. نتایج مذا‌کراتی که هم من و هم رئیس دانشگاه آزاد با وزارت علوم داشته‌ایم نتیجه بخش بوده و خوشبختانه با دخالت مجلس‌ و حمایت ٢٠٥ نفر از نمایندگان مجلس وضعیت این کدرشته‌ محل‌ها مشخص شده است.»

به نظر می رسد اختلافات در طول این دو ماه، با تفاهم و توافق به نتیجه رسید. چرا که همان زمان علی محمد نوریان که سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی بود، از بازگشت ۲۵۰۱ رشته محل دانشگاه آزاد به دفترچه کنکور ارشد خبر داده و گفته بود:« ۳۹۹ رشته به دلیل رعایت نکردن استانداردها حذف شده است.»

به گفته او، با برگزاری جلسات مختلف با حضور وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش از میان ۲ هزار و ۹۰۰ کد رشته محل که تقریبا یک سوم رشته های دانشگاه آزاد بود، مشکل تعداد  ۲هزار و  ۵۰۱ کد رشته محل به طور مسجل برطرف شده است و حالا تعداد رشته های حذفی دو ماه پس از جنجال ها به ٦٠٠ کدرشته رسیده است.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.